Извличане на йод от тинктура 20 неуспешни опита в 22 опита

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Предполагам, че днес е моят проблемен ден. От около 4 дни се опитвам да извлека йод от тинктура. Опитах 22 пъти и успях само в 2 случайни опита, като не съм записал тези опити. Ще запиша методите, които използвах, и материалите, които използвах. Вместо йод излизат кафеникави неща на парчета. Проучих как да преодолея това, гледах видеоклипове и правя същото, но не успях.

- Материалите, които използвам
- %18 солна киселина
- %3 водороден пероксид
- Натриев хидроксид
- Тинктура

При някои експерименти опитах да добавя 1gr, 2gr, 3gr NaOH към 5ml вода.

Експериментирах със солна киселина, като добавях 5ml, 10ml, 15ml и понякога 25ml.

Опитах с 5ml, 10ml, 30ml и 50ml водороден пероксид.

Или спазвах съотношенията, които съм написал тук, или опитвах да добавям повече от едното, отколкото от другото. Обикновено прецеждах течността след добавянето на NaOH и винаги прецеждах това, което ми се струваше, че е жълтеникавият пластмасов подобен на повидон. Винаги добавях солната киселина бавно и обикновено изчаквах течността да стане почти черна. Добре, сега разбирам, че NaOH основава тинктурата. HCL я неутрализира. Все още не разбирам какво точно прави водородният пероксид. Той се окислява като желязото, но не можах да разбера как. При двата произволни опита, които направих, смесих всички съставки произволно и бързо и извлякох йод. Откъде знам, че това е йод? След всеки опит нагрявах останалия материал и наблюдавах кондензацията на йод. Все още не разбирам защо се образуват кафеникави парчета вместо йод. Ще ви бъда признателен за всяка помощ по този въпрос.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Това е лесно, разбрах те, хоми... Първо, нека да знам...

Това йодна тинктура в алкохол ли е? %2?
Или е разтвор на повидон-йод? %10?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Ок. Още по-добре. Какво е това бутилка от 8 или 12 унции? Забравих... така или иначе няма значение.
И така, първо ще се нуждаем от 25 % разтвор на NaOH или KOH във вода. Ще ви трябват около 30 г NaOH към 90 мл вода за една бутилка I2. Добавете разтвора на йод в по-голяма чаша, която може да побере поне 2 или 3 пъти по-голям обем.
Започнете бавно да добавяте разтвора на NaOH към йода, докато той придобие бледожълт цвят. Ще се образува нещо като слуз и ще се коагулира. Ще трябва да я филтрирате от разтвора. След това искате да намалите разтвора на йод и NaOH до около половината от обема, като отново ще трябва да филтрирате жълтата слуз. След нагряване слузта е много по-твърда и осезаема. Намалете разтвора до около 60 ml, след като отстраните цялата слуз.

Когато получите филтрирания и редуциран разтвор. Сега можем да извадим йода. Към разтвора трябва да добавите приблизително равна част от HCl киселина (60 ml ~37 % HCl). Бавно добавете HCl. От бистър цвят той ще се върне към кафявочервения цвят, с който започнахме, но внимавайте, защото ще реагира бурно. И така, накрая ще ни трябва голямо количество пресен водороден пероксид. Към разтвора на йод и HCl искаме бавно да добавим около 4 пъти обема, или около 400 ml водороден пероксид, или докато йодните кристали започнат да се утаяват и спрат. Оставете за момент и разбъркайте, за да се уверите, че няма повече утайка. Прелейте разтвора в друга чаша, но не забравяйте да използвате филтър, за да уловите йода, който може да се излее. Накрая можете да изплакнете твърдия йод с малко вода, да комбинирате, да изплакнете и да декантирате/филтрирате.

Последната стъпка, ако искате да получите много чист продукт, е да изпарите йода и да го накарате да кондензира върху студена повърхност, след което да го остържете. Ще останат блестящи кристални йодни иглички. Виждали ли сте тази техника? Трудно е да се обясни на някого с думи, но мисля, че nilered показва тази техника в един от своите видеоклипове. В общи линии просто сложете йода в чаша, покрийте я и поставете лед върху капака, така че изпареният йод да кондензира върху студената повърхност, когато се нагрее и изпари.

Това е всичко, приятелю. Успех. Дай ми да знам как ще се получи. o7
 
Top