Question отново резолюция

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Хей, кой може да ми обясни как точно да отделя изомера d-meth от рацемата meth? Не съм много умен от описаните инструкции. може ли някой, който го е правил сам, да ми обясни как го е направил?
Мога ли просто да оставя рацемата на метана да реагира с d-винена киселина и метанол при висока температура и да ги отделя в делителна фуния? Тогава една от двете фази съдържа d-изомера, който оставям да изкристализира, докато метанолът се изпарява? ако е така, коя фаза съдържа d-изомера? За съжаление, разполагам само с ограничени количества химикали.
Ще бъда изключително благодарен, ако някой отдели време да ми помогне като начинаещ химик... може би някой ще ми изпрати съобщение? само с фребазата ли работи или и с hcl?
Поръчах d-винена киселина от Китай, как мога да разбера дали наистина е d-винена киселина? Всъщност съм сигурен, че номерът на кас е правилният.
Ще ви бъда наистина благодарен.
Поздрави
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Имате рацемичен метамфетамин свободна база. Изсипвате L-(+)-винена киселина. Ще се образува сол. Тази сол е L-метамфетамин тартарат. Вакуумно филтрирайте разтвора. L-метамфетамин тартаратът ще остане във филтърната хартия. В бутилката по-долу ще имате D-метамфетамин свободна база. Газирайте го с газ HCl и ще получите D-meth HCl.

На теория. На практика може да се наложи да извършите соленето с L-(+)-винена киселина няколко пъти, за да извлечете по-голямата част от L-мета. Полученият продукт също няма да бъде напълно чист D-мета, но ще бъде предимно D-мета.

Освен това трябва да разберете номенклатурата на винената киселина. D-винена киселина не е същата като d-винена киселина (с малка буква d). Това е доста объркващо и сложно. Това е ключът:
L-(+)-винена киселина (съвременно наименование) = L-винена киселина = d-винена киселина (старо наименование) = евтина, естествена, достъпна
D-(-)-винена киселина (съвременно наименование) = D-винена киселина = l-винена киселина (старо наименование) = скъпа, синтетична, трудна за получаване


Трябва да използвате и разгледате префиксите L-(+)-винена киселина и D-(-)-винена киселина.
L-(+)-винена киселина ще соли L-метамфетамин, а D-(-)-винена киселина ще соли D-метамфетамин като тартаратна сол.
 

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
l винената киселина се е наричала по-рано d винена киселина?

Как мога да газирам с hcl?
Или е достатъчно само да се смеси и разбърка?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Не! Трябва да видите разликата между малките букви с "d"/"D" и "l"/"L". Те означават различни неща.
L-(+)-винена киселина (главна буква "L") е същото като d-винена киселина (малка буква "d").
D-(-)-винена киселина (с главни букви "D") е същото като l-винена киселина (с малки букви "l").

Имената с малки букви са стари и вече не се използват. Освен в някои описания на синтезатори, което прави цялото нещо наистина объркващо. Предисторията е сложна и е свързана с различните системи за именуване на молекулите в миналото и сега в зависимост от това как са нарисувани или как се въртят на поляризирана светлина.

На този сайт има отлично описание на това как да генерирате и използвате сух газ HCl. Използвайте функцията за търсене.
 
Top