Question Opět rozlišení

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Ahoj, kdo mi vysvětlí, jak přesně oddělit izomer d-meth od racemátu meth? Z popsaného návodu nejsem moc chytrý. může mi někdo, kdo to sám dělal, vysvětlit, jak to dělal?
Můžu jednoduše nechat racemát meth reagovat s kyselinou d-vinnou a methanolem za tepla a oddělit je v dělící nálevce? Jedna ze dvou fází pak obsahuje d-izomer, který nechám vykrystalizovat při odpařování methanolu? pokud ano, kterou fázi obsahuje d-izomer? Bohužel mám k dispozici jen omezené množství chemikálií.
Byl bych nesmírně vděčný, kdyby si někdo našel čas a pomohl mi jako začátečníkovi v chemii. třeba mi někdo napíše? funguje to jen s volnou bází nebo i s hcl?
Objednala jsem si kyselinu d-vinnou z Číny, jak zjistím, jestli je to opravdu kyselina d-vinná? Jsem si vlastně jistá, že cas číslo je správné.
Byla bych vám opravdu vděčná.
s pozdravem
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Máte racemickou metamfetaminovou volnou bázi. Přilijete L-(+)-kyselinu vinnou. Vznikne sůl. Tato sůl je L-metamfetamin tartrát. Roztok vakuově přefiltrujte. L-metamfetamin tartrát zůstane na filtračním papíře. V lahvičce níže budete mít D-metamfetamin volnou bázi. Tu zplynujete plynem HCl a získáte D-meth HCl.

Teoreticky. V praxi možná budete muset solení s kyselinou L-(+)-vinnou provést několikrát, abyste dostali většinu L-meth ven. Výsledný produkt také nebude zcela čistý D-meth, ale převážně D-meth.

Také je třeba porozumět názvosloví kyseliny vinné. Kyselina D-vinná není totéž co kyselina d-vinná (s malým písmenem d). Je to dost matoucí a komplikované. Toto je klíč:
Kyselina L-(+)-vinná (moderní název) = kyselina L-vinná = kyselina d-vinná (starý název) = levná, přírodní, dostupná
Kyselina D-(-)-vinná (moderní název)= kyselina D-vinná = kyselina l-vinná (starý název)= drahá, syntetická, těžko dostupná.


Měli byste použít a podívat se na předpony L-(+)-kyselina vinná a D-(-)-kyselina vinná.
Kyselina L-(+)-vinná vysolí L-metamfetamin a kyselina D-(-)-vinná vysolí D-meth jako tartrátovou sůl.
 

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
L kyselina vinná se dříve nazývala d kyselina vinná?

Jak mohu plyn s hcl?
Nebo stačí jen smíchat a zamíchat?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Ne! Je třeba vidět rozdíl mezi malými písmeny s "d"/"D" a "l"/"L". Ta znamenají různé věci.
Kyselina L-(+)-vinná (velké písmeno "L") je totéž jako kyselina d-vinná (malé písmeno "d").
D-(-)-kyselina vinná (velké písmeno "D") je totéž co l-kyselina vinná (malé písmeno "l").

Názvy s malými písmeny jsou staré a ve skutečnosti se již nepoužívají. S výjimkou některých popisů syntetických látek, což celou věc velmi znepřehledňuje. Pozadí je komplikované a souvisí s různými systémy pojmenování molekul v minulosti a nyní v závislosti na tom, jak jsou nakresleny nebo jak otáčejí polarizované světlo.

Na této stránce je vynikající popis, jak vytvořit a použít suchý plyn HCl. Použijte funkci vyhledávání.
 
Top