Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτή η συνταγή είναι βιώσιμη; Προφανώς είναι πολύ εύκολη και δεν απαιτεί ειδικό εξοπλισμό...

84modfo3j

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
(Πρώτα απ' όλα, είμαι εντελώς άσχετος. Η μεγαλύτερη συνταγή που έχω φτιάξει ποτέ είναι να φτιάξω μόνος μου δείπνο)

μπορείτε να τη βρείτε κάνοντας αναζήτηση "Μέθοδος για την παρασκευή ενώσεων φαινυλαιθυλαμίνης EP2540698B1"


Παράδειγμα 1 Δεξτροαμφεταμίνη (όχι σύμφωνα με την εφεύρεση)
  • [0028]
    Ένα µίγµα 6,00 g (33,9 mmol) (4S,5R)-(-)-4-µεθυλ-5-φαινυλ-2-οξαζολιδινόνης, 0,34 g 10% παλλάδιο επί άνθρακα (50% νερό υγρό) και 60 mL SDA-3A (διαλύτης που αποτελείται από 95% αιθανόλη και 5% µεθανόλη) αναδεύτηκε κάτω από ένα µπαλόνι γεµάτο υδρογόνο σε θερµοκρασία περιβάλλοντος (περίπου 20°C) έως ότου δεν ανιχνεύθηκε πλέον οξαζολιδινόνη µε HPLC, 4 ώρες. Στη συνέχεια, το μίγμα της αντίδρασης διηθήθηκε μέσω ενός επιθέματος Celite για την απομάκρυνση του καταλύτη. Για τους σκοπούς της αποµόνωσης της ελεύθερης βάσης, ένα διηθηµένο µείγµα αντίδρασης συµπυκνώθηκε προσεκτικά υπό µειωµένη πίεση για να παραµείνουν 4,47 g κρυσταλλικής ηµιστερεάς ουσίας, η οποία βρέθηκε να είναι µείγµα 96% δεξτροαµφεταµίνης και 4% αιθανόλης µε 1H NMR. Στο απόσταγμα ανιχνεύθηκε λίγη δεξτροαμφεταμίνη. Απόδοση = 94%. 400 MHz 1 H NMR (CDCl3) 7,34-7,20 (m, 5), 3,22-3,17 (m, 1), 2,76-2,72 (d του d, J = 13,2 Hz, J' = 5,4 Hz, 1), 2,57-2,52 (d του d, J = 13,2 Hz, J' = 8,1 Hz, 1), 1,16-1,14 (d, J = 6,3 Hz, 3).

Παράδειγμα 5 Θειική δεξτροαμφεταμίνη
  • [0032]
    Ακολουθήθηκε η μέθοδος του Παραδείγματος 1 μέχρι να διηθηθεί ο καταλύτης οπότε προστέθηκαν συνολικά 7 mL 25% H2SO4 (aq) σταγόνα προς σταγόνα στο διήθημα επί 3 λεπτά. Μετά από ψύξη σε λουτρό πάγου/νερού για 15 λεπτά, το μείγμα διηθήθηκε για τη συλλογή της θειικής δεξτροαμφεταμίνης χρησιμοποιώντας κρύο SDA-3A ως φιάλη και ξέπλυμα του κέικ. Μετά την ξήρανση, ελήφθησαν συνολικά 5,79 g θειικής δεξτροαμφεταμίνης, με απόδοση 93%. Το υλικό αυτό αναλύθηκε σε 100% με HPLC.

τι σημαίνει το "όχι σύμφωνα με την εφεύρεση"????

αυτό θα μπορούσε να γίνει; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Φαίνεται πολύ εύκολο για να είναι αληθινό, έτσι δεν είναι; Κάποιος θα μπορούσε να φτιάξει μια νέα συνταγή που εξηγείται για τους "Noobs".

Αν καταλαβαίνω καλά, βασικά δεν θα χρειαζόσασταν υπερβολικά σπάνιο ή ακριβό εξοπλισμό... και όλα τα υλικά είναι εύκολο να αποκτηθούν.

Αυτή η συνταγή είναι κάτι κρυφό και δεν αξιοποιείται από τους περισσότερους; Μπορώ να διαγράψω την ανάρτηση αν ενοχλεί κάποιον ^ ^, απλά πείτε το
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Δεν το έχω ξαναδεί αυτό, αλλά φαίνεται γνήσιο και με την παραλλαγή διμεθυλίου της αρχικής ένωσης παίρνει κανείς d-Meth.
Η Lookchem λέει ότι η βιομηχανική παραγωγή της πρόδρομης ουσίας έχει μόλις ξεκινήσει, αλλά μέχρι τώρα η φθηνότερη προσφορά είναι κάτι σαν 600 δολάρια για 100 γραμμάρια, κάτι που θα ήταν λίγο υπερβολικό.
Κάνοντας το ως CTH θα εξαλείψει την ανάγκη για μια φιάλη αερίου υδρογόνου, είναι ωραία με τις αναφορές στην πατέντα:

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα μπορούσε κανείς να το κάνει αυτό και με το RP/I (ή H3PO3 ή H3PO2 και ιώδιο) ή το Birch.

Είμαι περίεργος πώς συντίθεται η (4S,5R)-(-)-4-μεθυλ-5-φαινυλ-2-οξαζολιδινόνη.

Το ότι δεν χρησιμοποιείται αυτό προέρχεται από τη μη διαθεσιμότητα αυτής της πρόδρομης ουσίας ή τη μη διαθεσιμότητά της σε λογική τιμή. Και στοιχηματίζω ότι δεν θα είναι διαθέσιμη για πολύ καιρό μόλις βγει στην αγορά

Για κάποιον που δεν γνωρίζει χημεία νομίζω ότι η HI, η ένωση φωσφόρου και το ιώδιο θα ήταν η πιο ελπιδοφόρα μέθοδος, οι υδρογονώσεις είναι λίγο δύσκολες και η επαναχρησιμοποίηση του καταλύτη είναι αμφισβητήσιμη όταν χρησιμοποιείται το τυπικό Pd/C.

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, λυπάμαι που μπορώ να προσφέρω μόνο εικασίες κυρίως.
 

84modfo3j

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
διάβασα στο reddit στο theehive ότι ήταν περίπου 1000USD/Kg (πριν από 2 χρόνια) από την Κίνα "αν έχετε σύνδεση".


Απλά ρωτάω για την τιμή από την περιέργεια ένα σωρό τυχαία μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από lookchem και chemicalbook (απλά τυχαία, δεν εμπιστεύονται...) και να πάρει arround 250gr/700usd - 1kg/1700USD... (σε 95% περίπου απόδοση.. φαίνεται όχι πολύ κακό για μένα, αλλά δεν ξέρω σε ποια τιμή μπορείτε να πάρετε / μαγειρέψουν άλλες πρόδρομες ουσίες όπως P2P..) φαίνεται να το έχουν σε απόθεμα.. θα ζητήσω δωρεάν δείγμα για να δω αν έχω τύχη :)


πώς το ξέρεις/ γιατί πιστεύεις ότι "η βιομηχανική παραγωγή της πρόδρομης ουσίας μόλις ξεκίνησε"; εννοείς φέτος; και γιατί πιστεύεις ότι δεν θα είναι εφικτό; αν υπάρχει ζήτηση- θα υπάρξει προσφορά νομίζω..


Απλά βρείτε μια σύντομη ομιλία για αυτή τη διαδικασία επίσης στο theehive:

Διαδικασία: (για εμάς αυτό είναι το μεγαλύτερο χοντρό μπαλόνι Toys'R'Us γεμάτο με αέριο υδρογόνο) 5.0. Το μπαλόνι πέφτει 10-15% κάθε 7-12 λεπτά περίπου 13-18 φορές, το γεμίζετε ξανά στο μέγιστο με Η2, όταν το μπαλόνι δεν πέφτει πια, η αντίδραση τελειώνει. Χρειάζονται 4 έως 4,5 ώρες σε παρτίδες των 500 γραμμαρίων. Αυτή η μέθοδος δεν τρέχει γρηγορότερα υπό υψηλότερη πίεση, το μπαλόνι / 1 atm. είναι μια χαρά.


καθώς δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάω (και εσύ), δεν ξέρω πώς γίνεται η CTH. αυτή η διαδικασία είναι επικίνδυνη/δημιουργεί θερμότητα; Πρέπει ακόμα να ερευνήσω πολλά. Αλλά αυτή η διαδικασία μου τραβάει την προσοχή γιατί προφανώς είναι λιγότερο επικίνδυνη από τη "συμβατική", πιο αποτελεσματική και πιο γρήγορη. Αν μια μέρα αποκτήσω τον πρόδρομο θα ρωτήσω ξανά στο φόρουμ ή θα προσπαθήσω να ψάξω για έναν μέντορα :)



συγγνώμη για τα αγγλικά μου και ευχαριστώ για την ανάγνωση.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Γνωρίζω για τη βιομηχανική παραγωγή που έχει ξεκινήσει επειδή η Lookchem το λέει με ειλικρίνεια στη σελίδα των ενώσεων. Οι τιμές θα πρέπει αρκετά σύντομα να μειωθούν σημαντικά.

Δεν μπορείτε να κυνηγήσετε τις αποδόσεις που αναφέρονται σε πατέντες, άρθρα ή συγγράμματα. Είμαι βέβαιος όμως ότι είναι αρκετά υψηλές, κάτι μεταξύ 80% και 90% θα πρέπει να είναι εφικτό. Το 95% σας είναι ένα όνειρο για να επιτευχθεί μόνο με αυτοεξαπάτηση, το αρχικό υλικό έχει 98% - ισχυρίζεται. Πάντα υπάρχουν και παρενέργειες και μηχανικές απώλειες, οπότε 95% "απόδοση" θα μπορούσε να γίνει μόνο παραλείποντας την κατάλληλη επεξεργασία μετά την αντίδραση και φανταζόμενοι ότι όλα όσα είναι βάση που προέρχονται από την αντίδραση είναι "προϊόν". Αλλά μια πολύ καλή επεξεργασία είναι απαραίτητη για τις υδρογονώσεις, καθώς αυτές μπορούν και θα σχηματίσουν παραπροϊόντα, όχι μεγάλη ποσότητα συνήθως, αλλά συχνά το δυσάρεστο είδος, ας πούμε παραπροϊόντα που είναι ενεργά από μόνα τους, απλά όχι με τον επιθυμητό ή γενικά υγιεινό τρόπο.

Το να το τρέξετε αυτό με ένα μπαλόνι και 500 g + είναι απόλυτη ανοησία, αναζητήστε το "Parr shaker" και δείτε τη ρύθμιση. Χρησιμοποιείς κάτι σαν φιάλη προπανίου ως ενδιάμεση αποθήκευση υδρογόνου, μπορεί να υπολογιστεί η πίεση για να έχει αυτό την ακριβή ποσότητα υδρογόνου που χρειάζεται και στη συνέχεια το δοχείο αυτό φορτίζεται και τροφοδοτεί το δοχείο αντίδρασης ανά μειωτήρα πίεσης με π.χ. 1,5 έως 3 bar συνεχώς. Όταν η πίεση σε όλο το σύστημα έχει εξισωθεί σε ένα γνωστό νούμερο γίνεται. Αυτός ο υπολογισμός ήταν το πιο δύσκολο πράγμα τότε που το έκανα αυτό. Διαφορετικά το Pd/C μπορεί να μειώσει πολύ περισσότερο από αυτό ακριβώς που θέλεις να μειώσει και το να σταματήσει στο σωστό σημείο χωρίς ακριβή υπολογισμό είναι ρίσκο.
Η CTH με λίγο φορμικό ως δότη υδρογόνου είναι πολύ λιγότερο απαιτητική εδώ και επίσης οι υπολογισμοί είναι πολύ πιο εύκολοι.

Ένα σημείο πριν το ξεχάσω: Θέλετε να ανακινήσετε την αντίδραση και όχι να την αναδεύσετε. Ο λόγος είναι απλός: Το ανακάτεμα ατμοποιεί το Pd/C σε εξαιρετικά λεπτά σχεδόν μη φιλτραρίσιμα σωματίδια, το ανακάτεμα διατηρεί πάνω κάτω τα αρχικά σωματίδια άθικτα, είναι αρκετά μικροσκοπικά ώστε να είναι μπελάς στον κώλο, χρειάζεσαι πάντα Celite ως φίλτρο-βοήθημα για να έχεις ελπίδες.

Δεν απαιτείται σχεδόν κανένας ειδικός εργαστηριακός εξοπλισμός, αλλά θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες δεξιότητες και εξοπλισμός εργαστηρίου. Πολλά μπορούν να γίνουν εκπληκτικά απλά, για παράδειγμα είχα το δοχείο αντίδρασης πάνω σε ένα πατίνι το οποίο μετακινούνταν μπρος-πίσω με ένα μοτέρ υαλοκαθαριστήρα παρμπρίζ από ένα αυτοκίνητο και μερικά ελατήρια στην άλλη πλευρά. Αυτό τράβηξε το δοχείο μπρος-πίσω παρέχοντας ακριβώς το είδος του κουνήματος που είναι ιδανικό για αυτό το είδος αντίδρασης. Δούλεψε πολύ καλά, αν το ξανακάνω ποτέ θα το κάνω έτσι.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα.
Οι οξιζολιδινόνες είναι αντιβιοτικά. Εδώ είναι ένα δισδιάστατο μοντέλο της χημικής ουσίας που ονομάζετε.
A7cDLiRNO8

Μπορείς να πάρεις 5 γραμμάρια για 70 δολάρια από τη Sigma Aldridge, αλλά περίμενε και ίσως μπορέσω να τρέξω το σύνθετο για σένα και να σου πω τι πραγματικά παίρνεις.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
63% πιθανότητα για ένα από αυτά
SVX0hWjmvD
 
Top