Αιθυλενοδιαμίνη....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Θα ήταν αυτός ένας κατάλληλος καταλύτης πάνω από την HCL μεθυλαμίνη για μια αντίδραση Henry;
Έχω οξικό αμμώνιο που είναι η πρώτη μου επιλογή, ωστόσο, γνωρίζω ότι χρειάζεστε περισσότερο νιτρομεθάνιο με αυτή τη διαδρομή, το οποίο είναι δύσκολο να βρεθεί και ακριβό...

Ο τύπος μου που μπορεί βασικά να πάρει τα πάντα από τη sigma-Aldridge (κυρίως) μου είπε (όταν αγόρασα μια παραγγελία κατά παραγγελία 40% w/w νιτρομεθάνιο:DCM - αυτό είναι ένα θέμα αποστολής και εκρηκτικών όμως), παρατήρησε ότι ρωτούσα για το μεθυλαμίνη HCL του (ειλικρινά σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιο στάδιο αν ποτέ αποφασίσω να γαμήσω με την mdma ή βασικά μεθυλένιο-διόξινες ενώσεις....one ημέρα. Είμαι συλλέκτης ενώσεων - ενεργών και ανενεργών, μου είπε "αν σκοπεύετε να κάνετε μια αντίδραση Henry, έχουμε αιθυλενοδιαμίνη - ενώ η μεθυλαμίνη μας είναι HCL, οπότε η προηγούμενη θα ήταν καλύτερος καταλύτης".

Μου φαίνεται λογικό - έχω προς το παρόν 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη, αλλά σκοπεύω να πάρω μεγαλύτερη ποσότητα 3,4,5-τριμεθοξυμπζά - οπότε θα χρειαστώ μισή αξιοπρεπή προμήθεια νιτρομεθανίου, αλλά αν μπορώ να μειώσω την ποσότητα αυτό θα ήταν χρήσιμο!
Καθώς είμαι συλλέκτης, αποφάσισα να πάρω λίγη από την αιθυλενοδιαμίνη όσο είναι ακόμα σε απόθεμα, φαίνεται ότι η μεθυλαμίνη Hcl είναι αρκετά τυπικά σε απόθεμα.
Τι πιστεύουμε;
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Η διοξική αιθυλενοδιαμίνη είναι ένας από τους καλύτερα επιβεβαιωμένους καταλύτες για τη συμπύκνωση της 2,5-DMBA με MeNO2,
δίνοντας απόδοση νιτροστυρενίου άνω του 90%, ακόμη και αν το παρασκευάσουμε in situ από διαμίνη και ξηρό οξικό οξύ.
Επομένως, η επιλογή σας είναι σωστή.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Yiiiiiiiiiis... αυτό μας αρέσει να ακούμε (mwahahaha τρίβει τα χέρια του καθώς το σατανικό σχέδιο υλοποιείται) JK
ΑΛΛΑ μου δίνει μια ξεχωριστή επιλογή σε σχέση με το οξικό αμμώνιο και το GAA, στα οποία πιστεύω ότι καταλήγεις να χρησιμοποιείς περισσότερο MeNO2 - το οποίο είναι ακριβό και ενοχλητικό στην απόκτησή του.
Cool - ευχαριστώ για την απάντησή σας! V χρήσιμο....this είναι ένα που είναι σε δεύτερη μοίρα, καθώς έχω συγκεντρώσει λίγο 2,5-DMOBA - μόνο μια μικρή ποσότητα - 50g και ακόμη και λίγο LiAlH4, το οποίο ξέρω ότι όλοι προσπαθούν να απομακρυνθούν και να κινηθούν προς τον βορειοϋδρίτη, αλλά έπρεπε να το δοκιμάσω τουλάχιστον μια-δυο φορές με LAH! Αυτός ο νέος προμηθευτής είναι χρήσιμος lol
 
Top