Question Πώς μπορώ να καλλιεργήσω με ασφάλεια μερικά μανιτάρια στο σπίτι μου;

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 19, 2024
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
είναι εύκολο, μπορείτε να βρείτε κάποια tuto στο youtube :

 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν παίρνουν πολύ φως, όπως ένα συμπαγές φθορισμού είναι άφθονο
Χρειάζονται λίγη ανταλλαγή φρέσκου αέρα, αλλά όχι πάρα πολύ, επειδή πρέπει να διατηρείτε την υγρασία σε υψηλά επίπεδα. Πάνω από 80%, αλλά ιδανικά μεταξύ, meh 85-95%. Θα μπορούσατε να χώσετε το κουτί στον υπόγειο χώρο κάτω από το σπίτι σας χωρίς φρέσκο αέρα και χωρίς φως και τα μανιτάρια θα εξακολουθήσουν να αναπτύσσονται, αν πρόκειται να αναπτυχθούν. Απλά θα είναι πολύ μακριά με μικροσκοπικά καπάκια.
Κάποιος θα μπορούσε να γράψει ένα βιβλίο για το πώς να καλλιεργήσει μανιτάρια, και πολλοί το έχουν κάνει. Έχω γράψει κι εγώ μερικά άρθρα για ένα εθνικό περιοδικό. Αν έχετε συγκεκριμένες ερωτήσεις θα σας απαντήσω, αλλά είμαι καλός μόνο για 10 παραγράφους την ημέρα, το πολύ, οπότε μοιράστε τις. Ή απλά ρωτήστε στον πίνακα, δεν υπάρχουν πολλές αναρτήσεις για την καλλιέργεια μανιταριών.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63

Υπάρχουν και άλλες σακούλες καλλιέργειας, αλλά αυτή έχει 100% εγγύηση ή επιστροφή χρημάτων ^_^^
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
I
ΑΝ ζείτε στη ζώνη ανθεκτικότητας 1-7, θα αναπτυχθούν έξω κάτω από τους θάμνους σας. Μπορείτε να το κάνετε με πολλούς τρόπους. Θα μπορούσατε να πάρετε ένα από αυτά τα κιτ και φορώντας μάσκα και γάντια να το ανακατέψετε σε μια σακούλα με άχυρο και αγελαδινό μπιφτέκι και μετά από κάθε φορά που ξεπλένεται, να προσθέτετε από πάνω 1-1,5 ίντσα νέο άχυρο και όταν τα μυκήλια φτάσουν στην επιφάνεια θα καρποφορήσουν ξανά. Αν παγώσει εκεί που ζείτε, το Psilocybe cubensis συγκεκριμένα δεν θα επανέλθει από μόνο του, αλλά υπάρχουν τρόποι να το ξεχειμωνιάσετε. Το έχω κάνει αυτό στο Ιλινόις και στο Οχάιο.
Ζω στις μεσοδυτικές πολιτείες, μια περιοχή που δεν είναι γνωστή για την αφθονία των μαγικών μανιταριών, αλλά μπορώ ακόμα να μαζέψω αρκετά στη φύση για να διαρκέσουν για τους περισσότερους ανθρώπους ένα χρόνο. Μια φορά μάζεψα 4 ξηρές ουγκιές σε 2 ώρες. Ήταν σε ένα δημόσιο πάρκο, και απλά ίδρωνα τα αρχίδια μου, πετώντας τα σε ένα σακί για ψώνια όσο πιο γρήγορα μπορούσα να τα μαζέψω.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Μην προσπαθήσετε να καλλιεργήσετε μανιτάρια στο σπίτι θα ανατιναχτείτε!
Πλάκα κάνω... Είναι μάλλον πιο ασφαλές από το κάπνισμα χόρτου. Απλά μην τρώτε τίποτα που δεν είναι ένα μανιτάρι που μοιάζει υγιές.
Τα άλλα καλά νέα είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα παράνομο μέχρι να έχετε πραγματικά DRY μανιτάρια στην κατοχή σας.
Χρησιμοποιώ το παλιό PF Tek που μπορείτε να βρείτε στο erowid.org. Βάζα, χύτρα ταχύτητας, κάδοι rubbermaid και υπομονή.
Ποτέ δεν είχα κάτι πολύ σοβαρό να πάει στραβά. Μόνο ένα ή δύο σάπια βάζα εδώ και εκεί επειδή δεν ήμουν όσο καθαρός θα μπορούσα όταν έβαζα τα βάζα μου.
Για έναν αρχάριο, είναι ένα πολύ καλό μέρος για να ξεκινήσετε. Αρκετά εύκολο να το κάνεις, δύσκολο να το χαλάσεις, και τα αποτελέσματα που όλοι θέλουμε.

Υπάρχει κάτι που φυτρώνει άγρια και δεν είναι liberty cap έξω από τη βορειοδυτική και νοτιοανατολική ακτή - ή μάλλον στη βορειοανατολική / μεσοδυτική ;
Πιστεύω ότι υπάρχει ένα βρώσιμο είδος αμανίτας στην ανατολική ακτή και πέρα από αυτήν. A. Muscaria var. Guessowii - τα έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Υπάρχουν πάνω από 100 είδη παραισθησιογόνων μανιταριών στις ΗΠΑ. Διακρίνονται σε περίπου 5-6 γένη,

Psilocybe - περιέχει πλέον μόνο ενεργά μανιτάρια. Έχουν μετακινήσει ό,τι δεν είναι ενεργό από το Psilocybe.

Panaeolus- περιέχει ενεργά και μη ενεργά είδη. Βρίσκονται κυρίως σε κτηνοτροφικά χωράφια αλλά περιστασιακά βρίσκονται σε πρόσφατα τοποθετημένο χλοοτάπητα σε οικιστικά έργα και μια ομάδα αναπτύσσεται από χορτάρι. Ορισμένοι διατηρούν το όνομα του γένους Copelandia για τα ισχυρά είδη του Panaeolus-.

Gymnooilus - συνήθως από νεκρά όρθια ή πεσμένα δέντρα. Κυρίως πορτοκαλί σε όλο το σώμα. Πορτοκαλί κάλυμμα πορτοκαλί στέλεχος πορτοκαλί βράγχια πορτοκαλί σπόρια. Μερικές φορές πιο κοκκινωπό. Υπάρχουν ενεργά και μη ενεργά είδη και είναι συχνά δύσκολο και κρυπτικό να διαχωριστούν. Σε γενικές γραμμές πικρό και δυσάρεστο.

Το Conocybe έχει 2 είδη που είναι ενεργά στις ΗΠΑ. Είναι μικρά και αναπτύσσονται σε γκαζόν ή δάση.

Το Pluteus έχει τουλάχιστον ένα ενεργό είδος στη NA. Σε ξύλο, λευκά - ροζ βράγχια. Ελεύθερο από το στέλεχος καφετί καπάκι. αγαπητή ασπίδα μανιτάρια είναι η κοινή ονομασία.

Υπάρχει ένας παραισθησιογόνος μύκητας που παρασιτεί σε κουφάρια τζιτζικιών.

Το Inocybe λέγεται ότι έχει πολλά ενεργά είδη αλλά άλλα Inocybe sp. Είναι δηλητηριώδη και ο διαχωρισμός τους είναι δύσκολος.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν πάνω από 100... ουάου... πού είναι, lol;
Το κυνήγι/ταυτοποίηση μανιταριών θα ήταν μια θαυμάσια δεξιότητα, φαίνεται όμως αρκετά τρομακτικό. Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ποτέ αρκετά σίγουρος για να αναγνωρίσω και να καταναλώσω με ασφάλεια τον εαυτό μου. Φαίνεται σαν μια άλλη επιδίωξη μιας ζωής που θα ξύσω μόνο την επιφάνεια, αν προσπαθήσω καν να προσπαθήσω.

Νομίζω ότι τα παραισθησιογόνα προσπαθούν να τα κρύψουν κάτω από το χαλί και να τα χαρακτηρίσουν ως δηλητηριώδη και άλλα τέτοια για να αποτρέψουν τους ανθρώπους... τουλάχιστον οι περισσότερες πληροφορίες για την ταυτοποίηση φαίνεται να ακολουθούν αυτή την προσέγγιση. Μάλλον θα με ενδιέφερε περισσότερο να μπορώ να τα αναγνωρίσω από άποψη επιβίωσης. Ποια από αυτά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως τροφή; Ποια άλλα δεν έχουν βρώσιμη χρήση; κ.λπ. Θα ήθελα πολύ να έχω κάποιον σαν εσένα για να πάω να μιλήσω για βόλτες στο δάσος μαζί του για να μπορέσω να βοηθήσω στη σχολή μου. Ίσως κάποια μέρα να ψάξω για έναν οδηγό. Υποθέτω ότι αυτό έκανες κάποτε.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
παραισθησιογόνα φυτά, ένας χρυσός οδηγός είναι αρκετά καλός. υπάρχουν κάποια περιττά πράγματα όπως το ζιζάνιο αλλά έχει και μερικά φυτά που ούτε εγώ δεν γνώριζα. είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι οδηγοί αλλά αυτός είναι σύντομος, γλυκός και έχει εικόνες :D

απολαύστε!!!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Υποθέτω ότι κοίταζα μανιτάρια για περίπου 2 χρόνια στο δάσος πριν φάω ένα. Τα μανιτάρια μπορούν να ομαδοποιηθούν με διάφορους τρόπους και πολλές φορές αν μπορείτε να διευκρινίσετε το γένος, αυτή είναι αρκετή πληροφορία για να ξέρετε αν μπορείτε να το φάτε. Πολλές φορές ένα μανιτάρι δεν μπορεί να προσδιοριστεί αξιόπιστα ως προς το είδος χωρίς αλληλουχία DNA, αλλά τα μανιτάρια δεν ενδιαφέρονται ούτως ή άλλως για το πώς τα αποκαλείτε 🤷. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά μανιτάρια που είναι διακριτά και εύκολα αναγνωρίσιμα, όπως τα μανιτάρια morel ή maitaki
 
Top