Πόση μεθυλαμίνη ανά κιλό κετόνης; Ο πελάτης επιμένει στα 230g.

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Έχω έναν πελάτη που επιμένει να του φτιάξω μια παρτίδα χρησιμοποιώντας

230 γραμμάρια μεθυλαμίνης
1kg mdp2p
.75 υδράργυρο

Αυτό είναι εκτός. Απλά θέλω να επιβεβαιώσω μαζί σας πριν απαντήσω στον πελάτη ότι δεν μπορώ να κάνω 230g Methylamine HCl ανά kg κετόνης.
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
μπορεί να απαντήσει αλλά πού θα μπορούσε κανείς να πάρει υδράργυρο;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Εύκολη πρόσβαση. Είτε αγοράζετε διακόπτες κλίσης υδραργύρου στο ebay ή στο amazon, είτε τον παραγγέλνετε από πολωνικές εταιρείες χημικών προϊόντων. Ο υδράργυρος δεν είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να προμηθευτείτε.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
το κιννάβαρι είναι επίσης μια καλή otc πηγή, πωλείται ως χρωστική ουσία ή ως ορυκτό.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Και για να απαντήσετε στην ερώτηση: Νομίζω ότι η μοριακή αναλογία P2P προς μεθυλαμίνη είναι 1:1.
Η μοριακή μάζα της μεθυλαμίνης είναι 31 g
Η μοριακή μάζα του P2P είναι 134 g
1000 g P2P = 7,46 mol
7,46 mol μεθυλαμίνης = 7,46 * 31g = 231 g.

Ο πελάτης σας έχει και εγκέφαλο και αριθμομηχανή. Αλλά εξαρτάται επίσης από τη μορφή που έχει η μεθυλαμίνη σας. Καθαρή ελεύθερη βάση; Διάλυμα σε νερό; Αλάτι υδροχλωριδίου; 230 g είναι για το καθαρό μόριο. Επίσης, καλύτερα να χρησιμοποιήσετε μια μικρή περίσσεια μεθυλαμίνης.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Συγγνώμη, μου διέφυγε ότι η κετόνη σας ήταν MDP2P. Έχει μοριακή μάζα 178 g. Έτσι, ένα kg θα αντιστοιχούσε σε 5,62 mol. Το οποίο θα σήμαινε 174 γραμμάρια μεθυλαμίνης.

Αλλά έγραψες επίσης μεθυλαμίνη HCl, η οποία έχει μοριακή μάζα 67,5 g. Άρα 5,62 mol από αυτό θα αντιστοιχούσαν σε 380 γραμμάρια.

Σωστή απάντηση λοιπόν: 1000 g.s MDP2P + 380 G:s άλας μεθυλαμίνης. Ας πούμε 400. Αλλά πριν από την αντίδραση θα πρέπει να μετατρέψουμε το άλας σε ελεύθερη βάση, σωστά;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Σας ευχαριστώ γι' αυτό, δεν έκανα τους υπολογισμούς μόνος μου παρά μόνο μετά την ανάρτηση. Πήρα όμως έναν διαφορετικό αριθμό και συνειδητοποίησα ότι η μάζα της μεθυλαμίνης μου ήταν για τη βάση.

Η ερώτησή μου εδώ θα πρέπει να είναι: Μπορώ να έχω αυτή την απόδοση με το πρότυπο Al/hg χρησιμοποιώντας HCL μεθυλαμίνης σε ατμοσφαιρική πίεση; Έχω βασίσει τη σύνθεσή μου σε άλλες συνθέσεις, όπως το al/hg του όσμιου, που προφανώς απαιτούν περισσότερη μεθυλαμίνη HCl.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Βρίσκω περίεργο που δεν συμπεριέλαβαν την ποσότητα του Al, υποθέτω ότι αναφέρονται στην αναγωγή του boro. Οι μέθοδοι που έχω βρει στο διαδίκτυο για το al/hg με χρήση HCl μεθυλαμίνης χρησιμοποιούν όλες υψηλότερες ποσότητες μεθυλαμίνης, inlc labtop αναγωγή boro. Έχω την αίσθηση ότι δεν μπορώ να ξεφύγω με τη χρήση 400g ανά kg Εκτός αν χρησιμοποιήσω δοχεία υπό πίεση ή/και άλλο καταλύτη όπως πλατίνα. Μακάρι να είχα λίγο βοροϋδρίτη νατρίου που θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. Ίσως έχω λίγο STAB.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Υποθέτω ότι οι περισσότερες περιγραφές χρησιμοποιούν περίσσεια μεθυλαμίνης. Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείτε πολύ λίγη, καθώς θα μειωθεί η απόδοση. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι η μοριακή αναλογία είναι 1:1, αλλά κοιτάζοντας την αντίδραση η μεθυλαμίνη είναι ο δότης αζώτου και μεταφέρεται ένα άζωτο για κάθε μόριο mdp2p. Άρα θα πρέπει να είναι 1:1. Οι περισσότερες αναφορές που διάβασα χρησιμοποιούν λίγο πολύ αναλογία 1:1.
Αυτό: https://www.erowid.org/archive/rhodium/chemistry/redamin.nabh4.html
Το write-up του Osmiums απαιτεί μοριακή αναλογία κετόνης:αμίνης 1:2. Δεν ξέρω όμως πραγματικά γιατί.

Αλλά γιατί να χρησιμοποιηθεί Hg για την αναγωγή με βόρο; Νομίζω ότι υπονοείται η αμάλγαση του αλουμινίου. Το οποίο σημαίνει ότι πρέπει πρώτα να γίνει το άλας του υδραργύρου.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, Αξίζει να πάρετε περίσσεια 1:2 (1:1,5 τουλάχιστον) για το λόγο ότι η μεθυλαμίνη είναι πολύ καλά πτητική και θα χάσετε μέρος του MeNH3 κατά τη διάρκεια της αντίδρασης. Επιπλέον, συνιστάται σχεδόν πάντα να λαμβάνετε πυρηνόφιλο αντιδραστήριο κατά την αντίδραση πρόσθεσης σε μικρή περίσσεια για να βελτιώσετε την απόδοση.
 

sorena2316

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 22, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, κατά τη γνώμη μου, για κάθε 1000 γραμμάρια φαινυλακετόνης απαιτούνται 1800 γραμμάρια υδροχλωρικής μεθυλαμίνης. Φυσικά, αυτή είναι η τεχνική μου εμπειρία μετά από χρόνια έρευνας και εμπειρίας
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Οι μοριακές αναλογίες θα ήταν περίπου 1000g p2p προς 500g HCl μεθυλαμίνης, 1800g δεν βγάζουν κανένα νόημα. Αν αυτό είναι όντως το αποτέλεσμα της ''έρευνας και εμπειρίας'' σου θα σου πρότεινα να κάνεις κάποιες συνθέσεις που ταιριάζουν περισσότερο στις χημικές σου ικανότητες, το υπεροξείδιο της ακετόνης σε κλίμακα χιλιογράμμου φαίνεται να ταιριάζει imo.
 
Top