έψαξα εδώ αλλά βοηθήστε με μοριακή αναλογία αντίδρασης p2np σιδήρου

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
Χρησιμοποίησα τη μηχανή αναζήτησης εδώ, αλλά δεν μπορώ να το βρω, αυτό που κατάλαβα είναι 1 mol p2np 3 mol σίδηρος.
Έτσι θα μειώσω 1 mol p2np 163gr, οπότε χρειάζομαι 165 gr σιδήρου και κάποιο καταλύτη fecl.

Αλλά μετά βρήκα αυτό:

Εάν το φαινυλ-2-νιτροπροπένιο αναχθεί με σκόνη σιδήρου σε όξινο μέσο (όπως οξικό οξύ ή υδατικό υδροχλωρικό οξύ) το νιτροαλκένιο ανάγεται σε οξίμη, η οποία στη συνέχεια υδρολύεται από το οξύ στην επιθυμητή φαινυλ-2-προπανόνη.
Το φαινυλ-2-νιτροπροπένιο (10 g, 61 mmol) διαλύθηκε σε 75 ml HOAc και στάλθηκε αργά σε υπό επαναρροή πολτό σκόνης Fe (32 g, 0,57 mol) σε 140 ml HOAc.

άρα πρέπει να προσθέσω 500 γραμμάρια σιδήρου για 1 mol p2np;

μόλις πρόκειται να ξεκινήσω χρησιμοποιώ hcl 30 και διαλύω το p2np σε αρκετό γλαυκώδες και προσθέτω 170gr σιδήρου με hcl 30%

δεν είχα υψηλή απόδοση δοκίμασα μεγαλύτερη διάρκεια παλινδρόμησης και το συνιστώμενο 1,5 ώρες από αυτόν τον άνθρωπο.
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
wholy shit is started steam distil, i did not see any yello oil.... so i swapped catching flask and added some toluene to the flask. water is clear and tolueen is yellow. water is neutral (ph) what could this shit be not enough iron powder ?
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
δεύτερη φιάλη 5mm στρώμα μπουκάλι 500ml και όλα smalll κίτρινο λάδι νάνος στο νερό και μερικά στον πυθμένα, μικρές παρτίδες δεν έχω δει ποτέ αυτό πηγαίνει χρόνο της αντίδρασης επάνω όταν skale πηγαίνει επάνω ? δεν ακούγεται λογική
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
δεύτερη φιάλη 5mm στρώμα μπουκάλι 500ml και όλα smalll κίτρινο λάδι νάνος στο νερό και μερικά στον πυθμένα, μικρές παρτίδες δεν έχω δει ποτέ αυτό πηγαίνει χρόνο της αντίδρασης επάνω όταν skale πηγαίνει επάνω ? δεν ακούγεται λογική
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
Υποθέτω ότι δεν είμαι λογικός οπότε όλα καλά 3η φιάλη ανταλλαγής και σχεδόν 50/50 σε στρώμα περίεργο σαν εμένα ειρήνη
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
btw απόδοση πριν από το κενό, απόσταξη με ατμό και δεν έχει ακόμη πλυθεί η φιάλη βρασμού.
έτσι είχα 120 ml κοκκινωπό p2p.
τώρα τελείωσε η απόσταξη φορμαμιδίου και το κοκκινωπό p2p έχω μόνο μια εικόνα υποθέτω ότι είναι περίπου 100ml
 

Attachments

  • Z6pzIqQ0EA.jpg
    Z6pzIqQ0EA.jpg
    2.5 MB · Views: 202

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
δεν είμαι τόσο καλός @ αποδόσεις αλλά αυτό το λάδι είναι σαν νερό με μια πολύ πολύ μικρή μυρωδιά το λατρεύω. τώρα ελπίζω πριν χρησιμοποιηθεί αυτή η παρτίδα (από εμένα) να παραγγείλω Nabh4 που είναι ο μόνος τρόπος για να πάει το χάος του σιδήρου είναι σκατά ο υδράργυρος είναι δροσερή αντίδραση αλλά η τοξικότητα είναι fuck. την επόμενη φορά θα ψάξω για το πράγμα b σκόνη
 

Attachments

  • anhOVcdsoJ.jpg
    anhOVcdsoJ.jpg
    2.3 MB · Views: 188

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Σε ποια μορφή βρισκόταν η σκόνη σιδήρου, όπως λεπτώς θρυμματισμένη;
 

Kai

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 7, 2021
Messages
25
Reaction score
22
Points
3
Χρησιμοποιήστε έναν σφαιρόμυλο για να κονιορτοποιήσετε το σίδηρο για 3-4 ημέρες που μπορεί να έχει επιπτώσεις
 
Top