Είναι αυτό πραγματικά τόσο μεγάλο σφάλμα; (AKA, Είμαι ο μαλάκας;)

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Κάποτε ρώτησα έναν πωλητή, δεν θα κατονομάσω ποιος ή πού, πόσο από το υποκατάστατο (και ισχυρό) οπιοειδές ήταν στα χάπια που φτιάχνουν πριν αγοράσω; Μου απάντησαν κάπως ενοχλημένοι λέγοντας "πώς μπορείτε να ρωτάτε κάτι τέτοιο; αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματοποίηση συναλλαγών!" Θα ήθελα να διαφωνήσω.

Ιστορικό:
Λοιπόν το άτομο πουλάει διάφορα χάπια,ονομάζοντάς τα ας πούμε, Dilaudid 2mg, Dilaudid 4mg, Dilaudid 8mg πιεσμένα χάπια, αλλά διαφημίζει ότι δεν έχει μέσα dilaudid αλλά στην πραγματικότητα ένα άλλο (πολύ ισχυρό) οπιοειδές που δεν θα κατονομάσω για να κρατήσω τις πληροφορίες των πωλητών 100% όσο το δυνατόν πιο ανώνυμες αυτή τη στιγμή είτε είναι σε αυτό το συμβούλιο είτε όχι.

Είναι αυτό πραγματικά ένα τέτοιο faux pas; Θέλω να πω, διάολε, δεν θέλουμε όλοι να είμαστε ασφαλείς και να μην σκοτώσουμε τον εαυτό μας ή τους φίλους μας στους οποίους μπορεί να δώσουμε αυτά τα χάπια; Πώς θα μπορούσε κάποιος να έχει ιδέα πόσο να πάρει; Πώς μπορώ να σας εμπιστευτώ ότι αναμιγνύετε διεξοδικά το ενεργό οπιοειδές και το συνδετικό υλικό και γνωρίζετε το ποσοστό του καθαρού φαρμάκου προς το συνδετικό υλικό για να πείτε ότι κάνετε μια ισοδυναμία (αυτό το χάπι έχει ###mg/mcg οπιοειδούς Υ που είναι ίσο σύμφωνα με τους πίνακες μετατροπής οπιοειδών με το Dilaudid 2mg, για παράδειγμα).

αν δεν είστε απατεώνας και πουλάτε διαφορετικές ονομασίες χαπιών με διαφορετική ταυτότητα, αλλά εξακολουθείτε να είστε ειλικρινής και να λέτε τι περιέχουν, τότε θα πρέπει να ξέρετε περίπου τι αντιστοιχεί σε κάθε χάπι....είναι τόσο μεγάλο έγκλημα να το ρωτάτε αυτό;

Εγώ είμαι ο μαλάκας;
 

Teko

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 21, 2023
Messages
3
Reaction score
4
Points
3
Μπορώ να σας μιλήσω για, mora, ηθική, μετα-ηθική. Αλλά αν θέλετε απλώς ένα χάπι με αλπραζολάμη είναι εντάξει. Αν θυμώνει με την ερώτηση, είναι επειδή ξέρει ότι κάνει κάτι λάθος και προσπαθεί να αποφύγει να πει ότι το εμπόρευμά του είναι βρώμικο. Αν σου πουλήσει κάτι που δεν σου είπε τι είναι, είναι απάτη, δηλαδή είναι κάτι παράνομο, ηθικά μιλώντας, μπαίνει σε μια επιτελεστική αντίφαση πουλώντας κάτι που δεν είπε ότι πουλάει, άρα είναι ανήθικο. Στην πραγματικότητα, η πώληση ναρκωτικών δεν είναι λάθος, αφού δεν εισέρχεται σε αντίφαση και όλα τα κακά των ναρκωτικών είναι ανεξάρτητα από αυτό, είναι σαν να λέμε ότι πρέπει να απαγορεύσουμε τα μολύβια επειδή μπορούν να σκοτώσουν, εκτός από το γεγονός ότι η απαγόρευση των ναρκωτικών έρχεται στις μαφίες με ένα εξαιρετικό κέρδος από το οποίο μπορούν να ρισκάρουν τις ζωές τους και μη έχοντας πρόσβαση σε δικαστήριο ή δημόσια ασφάλεια πρέπει να επιβάλουν τη δικαιοσύνη τους και ως μη διανοούμενοι άνθρωποι το κάνουν λάθος
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Θα έτεινα να συμφωνήσω... Σε αυτή την περίπτωση, ο τύπος ήταν ξεκάθαρος ότι οι σφραγίδες πίεσης του χαπιού, αν το έψαχνε κανείς θα έλεγε οξυκωδόνη, ωστόσο είπε ότι σίγουρα ΔΕΝ είχε οξυκωδόνη μέσα. Ωστόσο, δεν θα πει πόσο από το άλλο οπιοειδές (το οποίο ήταν αρκετά πιο ισχυρό σε αυτή την περίπτωση) ήταν μέσα... οπότε ναι, εξακολουθεί να είναι ανήθικο αν με ρωτάς. Φαίνεται ότι ο τύπος είναι απατεώνας τώρα ούτως ή άλλως, αφού ήταν νόμιμος για λίγο καιρό. Τυπική εξέλιξη. Υποθέτω λοιπόν ότι απέφυγα δύο σφαίρες, θανάσιμα και οικονομικά.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Όχι, δεν θα έλεγα ότι είναι εσείς.Δεν θα αγόραζα τίποτα που δεν υπήρχε ισχυρισμός ότι περιέχει αυτή ή εκείνη τη δήλωση.Ποιος διάολος θέλει να αγοράσει το άγνωστο, ένα αντιδραστήριο για έλεγχο ναρκωτικών σε πάει μόνο μέχρι εκεί.Η αγορά κάτι από οποιονδήποτε απαιτεί μια δέσμευση για την πεποίθησή του, "αυτό είναι ό,τι διάολο είναι".Ίσως είναι μόνο εγώ
 
Top