Γνωρίζετε ποιες χημικές ουσίες μπορεί να είναι επικίνδυνες να παραγγείλετε;

Leland

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 24, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
Πρώτα απ' όλα συγγνώμη αν αυτό είναι το λάθος τμήμα του φόρουμ, παρακαλώ μετακινήστε το νήμα αν δεν είναι εδώ που θα έπρεπε να έχω δημοσιεύσει.

Γεια σας, πώς μπορώ να ξέρω τι είναι ασφαλές να παραγγείλω και τι μπορεί να σηκώσει τα φρύδια;
Ψάχνω για πληροφορίες όσον αφορά την αγορά χημικών ουσιών στην ΕΕ από άλλες ευρωπαϊκές εταιρείες αλλά ίσως και από την Κίνα Υποθέτω ότι θα ήταν δύσκολο να πω χωρίς να κατακρίνω την ακριβή χώρα μου, αλλά υπάρχουν κάποιες γενικές κατευθυντήριες γραμμές της ΕΕ που μπορώ να κοιτάξω και που πιθανότατα θα εφαρμόζονται σε μένα εκτός ίσως από κάποιους τοπικούς κανόνες που προστίθενται πάνω στους κανόνες της ΕΕ. Πρέπει να εργάζομαι σε χημική εταιρεία για να γνωρίζω αυτές τις κατευθυντήριες γραμμές ή είναι προσβάσιμες στο κοινό;
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
518
Reaction score
239
Points
43
Νομίζω ότι αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
53
Reaction score
31
Points
18
Εδώ είναι γραμμένο ολόκληρο το νομοθετικό. κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανόνες, οπότε idk από ποια χώρα είστε έτσι.

Αυτό είναι αρκετά μεγάλο άρθρο, αλλά ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλές χημικές ουσίες που είναι επικίνδυνες για χειρισμό σε κάθε χώρα της ΕΕ:
Πρώτον: εφεδρίνη, ψευδοεφεδρίνη (ναι, επειδή είναι η κύρια πρόδρομη ουσία της μεθαμφεταμίνης).
Επίσης: χλώρια και πολλές άλλες ανόργανες χημικές ουσίες.
Η μεθυλαμίνη θα πρέπει να είναι επίσης επικίνδυνη, αλλά πρόσφατα είδα ότι πωλείται στο καθαρό διαδίκτυο σαν τίποτα. (Allegro: biogo)

Οι ειδικοί όπως ο g.patton θα πρέπει να απαντήσουν σύντομα, παρακολουθούν νήματα όπως αυτό.
 

Blammo

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 25, 2024
Messages
6
Reaction score
1
Points
1
Απλά μια σκέψη, όχι ακριβώς ένας κανόνας ή ένας νόμος.

Κοιτάξτε τη χημική ουσία που θέλετε, ας πούμε αμφεταμίνη, και βρείτε μια άμεση πρόδρομη ουσία, ας πούμε P2P. Ψάχνετε για μια χημική ουσία ή χημικές ουσίες που θα δημιουργούσαν P2P, ας πούμε αυτή εδώ βενζαλδεΰδη, σε μια αντίδραση που μπορείτε να εκτελέσετε.

Ίσως χρειαστεί να πάτε πιο πίσω και να διερευνήσετε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παρασκευή βενζαλδεΰδης και αντιδράσεις που μπορείτε να εκτελέσετε στην κλίμακα που θέλετε.

Αυτό μπορεί να λειτουργήσει πρακτικά για οτιδήποτε.

Για πράγματα όπως οι διαλύτες, αναζητήστε έναν λόγο για τον οποίο θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και μάθετε γι' αυτόν. Ας πούμε ότι παραγγέλνετε φορμαλδεΰδη, καταλάβετε γιατί χρησιμοποιείται. Μάθετε γι' αυτό το πράγμα, ώστε να ξέρετε τις σωστές λέξεις να πείτε αν σας ρωτήσουν για τον λόγο που το παραγγείλατε.

Η δημιουργία εταιρειών μπορεί να κάνει τη ζωή πιο εύκολη μερικές φορές. Οι επιχειρήσεις δεν έχουν πρόβλημα να στέλνουν πράγματα σε επιχειρήσεις σε σύγκριση με τους ιδιώτες. Ένα άτομο που παραγγέλνει πολλή φορμαλδεΰδη είναι περίεργο, αλλά μια επιχείρηση ταριχευτικής που παραγγέλνει φορμαλδεΰδη μπορεί να μην εγείρει καν περιέργεια.

Μερικές σκέψεις
 

Leland

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 24, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
@Blammo Σπουδαία καθοδήγηση Θα αναζητήσω νόμιμους λόγους για να αγοράσω τα πάντα, ώστε να έχω μια λογική δικαιολογία αν κάποιος ρωτήσει.
@amphmnamii Υπέροχος κατάλογος. Θα κάνω μια έρευνα για τα πάντα και θα κοιτάξω και την τοπική νομοθεσία πριν παραγγείλω οτιδήποτε.
 

Leland

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 24, 2024
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
@miner21 Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, ελπίζω να μάθω και θέλω να ρωτάω και να ελέγχω τα πράγματα πριν ενεργήσω. Ίσως αυτό βοηθήσει και άλλους.
 
Top