Αντίδραση Leuckart VS al/hg VS αναγωγή boro

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Η διαδρομή al/hg είναι αρκετά απλή, και είμαι εξοικειωμένος με αυτήν. Η αναγωγή με boro φαίνεται πιο καθαρή, αλλά τι γίνεται με την αντίδραση Leuckart στο MDP2P με χρήση nmf. Το Leuckart ακούγεται σέξι και φαίνεται ότι αξίζει να το επιδιώξω, αλλά γιατί ήταν πιο δύσκολο να το βρω και γιατί οι αναγωγές al/hg και boro είναι στα μούτρα μου, ενώ υπάρχει το Leuckart; Ξέρω ότι τα αποτελέσματα θα είναι χαμηλότερα, αλλά αυτή η μέθοδος φαίνεται πιο κατάλληλη για μένα.
 
Last edited:

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Με ποιον τρόπο είναι πιο κατάλληλη; Εάν η υγεία είναι σημαντική και το κόστος δεν αποτελεί ζήτημα, γιατί όχι το υδρίδιο του αλουμινίου του λιθίου;
Είμαι περίεργος.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Leuckart μάλλον δημοφιλής διαδρομή. Αν έχετε πρόσβαση στο MDP2P και το NMF, μπορούμε να το δοκιμάσουμε. Πρόσβαση στα αντιδραστήρια - βάση στην επιλογή μιας διαδρομής. Τι αντιδραστήρια μπορείτε να αγοράσετε, ότι διαδρομή και να επιλέξετε.
 
Last edited by a moderator:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Εάν είχατε πρόσβαση σε οποιοδήποτε αντιδραστήριο. Ας πούμε ότι αντιδράτε με 1-5 κιλά κετόνης κάθε φορά. Η διαδρομή Leuckart ακούγεται πιο βολική, έτσι δεν είναι; Για μια σύνθεση 5kg...


"Θερμαίνετε στους 190°C (στους 140°C H2O + μυρμηκικό οξύ) για περίπου 6 ώρες μέχρι...
η μυρωδιά του αερίου αμμωνίας είναι παρούσα στη φιάλη συλλογής. Χωρίς κενό! Αφήστε να κρυώσει και
πλύνετε με 350 L νερό για να απαλλαγείτε από την περίσσεια NMF. Αφαιρέστε 160 L πετρελαίου και εκχυλίστε
το υπόλοιπο νερό με 2 x 30 L DCM. Μαγειρέψτε το DCM στους 60°C και 200 mm Hg.
Προσθέστε τα 20 L επιπλέον πετρελαίου στα 160 L = 180 L".

Είμαι περίεργος τι είδους δοχεία αντίδρασης θα χρησιμοποιούνταν για αυτή την αντίδραση δεδομένου ότι θερμαίνετε στους 190c για 6 ώρες, μπορείτε να το κάνετε αυτό σε ανοξείδωτο χάλυβα; Σκεφτόμουν κάποια πλαστικά βαρέλια 30gal ή 55gal, απλά δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ευχαριστημένα με 6 ώρες στους 190c.
 
Last edited:
Top