Η μεφεδρόνη θεράπευσε την κατάθλιψή μου!

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
43
Reaction score
28
Points
18
Γεια σας, πάσχω από κατάθλιψη εδώ και 4 χρόνια, από τότε που ξεκίνησε η κοβιδική απομονώθηκα και έχασα πολλούς φίλους και έχασα τις κοινωνικές μου δεξιότητες. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω κάθε αντικαταθλιπτικό στον πλανήτη και κανένα από αυτά δεν βοήθησε πραγματικά. Μόλις πρόσφατα είχα μια κραιπάλη μεφεδρόνης όπου πήρα περίπου 100-200mg μεφεδρόνης καθημερινά για 2 εβδομάδες. Μετά από αυτό η κατάθλιψή μου έχει θεραπευτεί, αισθάνομαι το καλύτερο που έχω αισθανθεί ποτέ. Έχω ανακτήσει όλη μου την προσωπικότητα και όλα όσα έχω χάσει. Δεν είμαι σίγουρος πώς συνέβη αυτό, αλλά θα είμαι για πάντα ευγνώμων στην 4-MMC που με έσωσε.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
207
Reaction score
213
Points
43
Λυπάμαι για τους αγώνες που αντιμετωπίσατε με την κατάθλιψη, αλλά χαίρομαι που αισθάνεστε καλύτερα. Ωστόσο, θέλω να σας δώσω κάποιο κρίσιμο πλαίσιο σχετικά με την πρόσφατη χρήση μεφεδρόνης που κάνατε. Ούτε καν για τη συγκεκριμένη περίπτωσή σας, διότι δεν γνωρίζω πολλά από τα δεδομένα του ιστορικού. Αλλά για εκείνους που θα το διαβάσουν αυτό και μπορεί να σκεφτούν ότι η μεφεδρόνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φάρμακο.

Ενώ είναι κατανοητό ότι η θετική αλλαγή που βιώσατε αισθάνεστε βαθιά, η χρήση της μεφεδρόνης ή παρόμοιων ουσιών ως τρόπος αυτοθεραπείας της κατάθλιψης μπορεί να είναι επικίνδυνη και τα αποτελέσματα που βιώνετε σήμερα μπορεί να είναι προσωρινά ή να έχουν μακροπρόθεσμες συνέπειες.

Η μεφεδρόνη επηρεάζει την απελευθέρωση νευροδιαβιβαστών όπως η σεροτονίνη, η ντοπαμίνη και η νορεπινεφρίνη - χημικές ουσίες του εγκεφάλου που επηρεάζουν τη διάθεση, την ενέργεια και την ευχαρίστηση. Αυτό το ξαφνικό κύμα μπορεί να προκαλέσει προσωρινά συναισθήματα ευφορίας, ενισχυμένη κοινωνική συνδεσιμότητα και μειωμένα καταθλιπτικά συμπτώματα, γεγονός που μπορεί να εξηγεί γιατί αισθάνεστε πολύ καλύτερα αυτή τη στιγμή.

Ωστόσο, η παρατεταμένη χρήση μεφεδρόνης μπορεί να οδηγήσει σε εξάντληση αυτών των νευροδιαβιβαστών, καθώς ο εγκέφαλος αγωνίζεται να αποκαταστήσει την ισορροπία. Αυτό συχνά οδηγεί σε μια φάση "συντριβής" ή "κατεβάσματος" που μπορεί να συνοδεύεται από σοβαρή κατάθλιψη, άγχος και αστάθεια της διάθεσης.

Η ανακούφιση που αισθάνεστε μπορεί να είναι προσωρινή λόγω της φύσης του τρόπου με τον οποίο η μεφεδρόνη επηρεάζει τον εγκέφαλο. Μετά από μια κραιπάλη διεγερτικών, οι χρήστες συχνά βιώνουν ένα σύντομο παράθυρο αυξημένης διάθεσης καθώς ο εγκέφαλός τους αντισταθμίζει την εξάντληση των νευροδιαβιβαστών, αλλά μόλις αυτή η επίδραση εξασθενίσει, τα συμπτώματα κατάθλιψης ή άγχους μπορεί να επιστρέψουν, συχνά πιο έντονα.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση του να δοκιμάζεις πολλαπλά αντικαταθλιπτικά χωρίς επιτυχία. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι πολύ ανθεκτική στη θεραπεία και δεν είναι ασυνήθιστο για τα άτομα να νιώθουν απογοητευμένα από τις παραδοσιακές προσεγγίσεις. Ωστόσο, υπάρχουν εναλλακτικές θεραπείες και προσεγγίσεις του τρόπου ζωής που μπορεί να είναι πιο βιώσιμες και λιγότερο επιβλαβείς από τη μεφεδρόνη, όπως π.χ:
  • Θεραπείες: Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία (CBT), η γνωσιακή θεραπεία που βασίζεται στη συνειδητότητα ή η ψυχοδυναμική θεραπεία μπορεί να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση ορισμένων από τα υποκείμενα ζητήματα που τα φάρμακα από μόνα τους μπορεί να μην στοχεύουν.
  • Τρόπος ζωής: Η τακτική άσκηση, η δομημένη κοινωνική αλληλεπίδραση και οι πρακτικές ενσυνειδητότητας έχει αποδειχθεί ότι επηρεάζουν θετικά τη διάθεση.
  • Νέες προσεγγίσεις: Θεραπείες όπως η κεταμίνη ή η θεραπεία με ψιλοκυβίνη, υπό ιατρική επίβλεψη, έχουν κερδίσει έδαφος για την ανθεκτική στη θεραπεία κατάθλιψη. Αυτές οι ουσίες λειτουργούν διαφορετικά από τα παραδοσιακά αντικαταθλιπτικά και μπορεί να προσφέρουν μια πιο ελεγχόμενη και θεραπευτική οδό για ανακούφιση.
Δεδομένου του πώς αισθάνεστε τώρα, ίσως είναι χρήσιμο να μιλήσετε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για την εμπειρία σας. Αν και μπορεί να είναι δελεαστικό να συνεχίσετε τη χρήση, ένας θεραπευτής ή ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει να αναπτύξετε ένα ασφαλέστερο, μακροπρόθεσμο σχέδιο για τη διαχείριση της κατάθλιψής σας και τη διατήρηση των θετικών πτυχών που ανακαλύψατε εκ νέου. Αξίζει να εκμεταλλευτείτε τη στιγμή και να προχωρήσετε σε μια μακροπρόθεσμη στρατηγική.
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
43
Reaction score
28
Points
18
Σας ευχαριστούμε για την απάντησή σας! Δεν λέω ότι η ίδια η μεφεδρόνη θεράπευσε την κατάθλιψή μου, αλλά η αυξημένη κοινωνικότητα και ομιλητικότητα από αυτήν με έκανε να ανακτήσω την προσωπικότητα και την αυτοπεποίθησή μου. Επίσης, ανέκτησα τις σχέσεις μου με πολλούς φίλους και την οικογένειά μου.
 

marekzmarek

See my products
Seller
Language
🇬🇧
Joined
Mar 18, 2024
Messages
48
Reaction score
34
Points
18
Deals
13
Είναι μόνο για λίγο. Η κατάθλιψη σας καλύπτεται τώρα. Διαβάστε προσεκτικά τι σας έγραψε ο Παράκελσος. Αν δεν δείτε τον ειδικό δεν θα θεραπεύσετε την κατάθλιψη.
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
43
Reaction score
28
Points
18
Καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να πείτε, ενώ η τόνωση της διάθεσης μπορεί να είναι προσωρινή, το γεγονός ότι επανασυνδέθηκα με τους φίλους και την οικογένειά μου είναι αυτό που με έκανε πραγματικά να αισθάνομαι καλύτερα. Η κατάθλιψή μου προκλήθηκε από την απομόνωσή μου, οπότε αυτό με έβγαλε από αυτό. Δεν λέω ότι δεν έχω κατάθλιψη επειδή είμαι ευφορία από τη μεφεδρόνη, λέω ότι η αυξημένη κοινωνικότητα από τη μεφεδρόνη με βοήθησε να βγω από την απομόνωση και εκεί για να με βοηθήσει με την κατάθλιψη. Λέω ότι η μεφεδρόνη βοήθησε έμμεσα επειδή με έκανε να ανακτήσω σχέσεις. Συγγνώμη αν ακούγομαι αγενής ή κάτι τέτοιο, τα αγγλικά δεν είναι η πρώτη μου γλώσσα. Έχω δοκιμάσει επίσης αμέτρητα φάρμακα και θεραπείες για να διορθώσω την κατάθλιψη και το κοινωνικό άγχος μου και τίποτα δεν βοήθησε, οπότε είμαι ευγνώμων που αυτό με βοήθησε, ακόμη και αν δεν βοήθησε άμεσα, αλλά αντίθετα μου έδωσε απλώς μια ώθηση για να διορθώσω τα προβλήματά μου μόνος μου.
 
Last edited:

PharmacopeiaLabs

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 27, 2023
Messages
26
Reaction score
16
Points
3
είχα μια παρόμοια εμπειρία, η ρουτίνα και η ζώνη άνεσης μπορεί πραγματικά να σε κάνουν "αλλεργικό" στις νέες εμπειρίες ή στο να νιώθεις ότι έχεις έναν σκοπό, ένα φάρμακο που σε κάνει να ενδιαφέρεσαι ακόμα και για τα πιο μικρά και ασήμαντα πράγματα ή, σου θυμίζει πώς είναι η παιδική ευφορία, κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να κάνει το κόλπο για ορισμένες περιπτώσεις δυσφορίας, όχι βέβαια μέσω της προσωρινής αύξησης της σεροτονίνης και της ντοπαμίνης, αλλά μέσω των διεργασιών σκέψης που γίνονται κατά τη στιγμή της χρήσης που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια ψυχολογική επανάσταση.

εν κατακλείδι, η ευφορία είναι προσωρινή, και αν γίνει υπερβολική κραιπάλη, εξαιρετικά επιβλαβής, ωστόσο, οι νοητικές διεργασίες που γίνονται ευκολότερες λόγω της ασυνήθιστα ισχυρότερης, αλλά προσωρινής νευρικής ενεργοποίησης, μπορούν, αν κάποιος είναι πρόθυμος να κάνει τη δουλειά και όχι απλώς να τρέφεται άσκοπα από την ευφορία, να τον βοηθήσουν να ξανασκεφτεί τα προβλήματά του με διαφορετικό τρόπο, άλλωστε, αυτό που χρειάζεται μια ψυχή μερικές φορές, είναι απλώς να απολαμβάνει τη ζωή.
 
Top