μουσουλμανικό έγκλημα + ισλαμοφοβία

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
ανάρτηση μιας επεξεργασμένης έκδοσης της απάντησής μου σε μια συζήτηση στη συνομιλία:

Δεν είμαι καν μουσουλμάνος αλλά η μαμά μου είναι από μια μουσουλμανική χώρα (είναι καθολική όμως) και πηγαίνω εκεί μερικές φορές (η εν λόγω χώρα είναι η Μαλαισία btw). είναι πολύ χαλαροί. γιατί να είναι χαλαροί σε μια χώρα και να πυροβολούν ανθρώπους σε μια άλλη; δεν βγάζει νόημα. νομίζω ότι εσείς απλά γενικεύετε. Επιπλέον, αν ξαφνικά συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλλα, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πίεση πάνω τους, όπως οι φυλετικές εντάσεις. άνθρωποι σαν εσάς είναι ο λόγος που συμβαίνει αυτό tbh. δεν πρόκειται καν να αρνηθώ τις στατιστικές εγκληματικότητας, αλλά όπως... τουλάχιστον κοιτάξτε την αιτία. είναι λυπηρό που συμβαίνει αυτό, αλλά δεν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ δικό τους λάθος. ο κόσμος είναι ένα πολύπλοκο μέρος και η αιτία και το αποτέλεσμα είναι πραγματικό.

"τα λευκά μας παιδιά δεν έχουν ξανακάνει ποτέ πυροβολισμούς" είμαι Αμερικανός, πώς γίνεται οι περισσότεροι από τους πυροβολισμούς στα σχολεία μας να είναι λευκοί; οι ιθαγενείς Αμερικανοί θα μπορούσαν να υποστηρίξουν ακριβώς το ίδιο πράγμα που υποστηρίζεις εσύ. αυτό δεν κάνει τους λευκούς εγγενώς κακούς, σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη πίεση σε ορισμένα λευκά άτομα και την εκτονώνουν με βίαιους τρόπους. πρέπει να τους αποκαταστήσουμε, όχι να τους εξοστρακίσουμε. είστε τρελοί αν νομίζετε ότι το να αποκαλείτε τους μουσουλμάνους (ή οποιαδήποτε άλλη μειονότητα) "εισβολείς" θα διορθώσει τα πάντα. αυτή η νοοτροπία του "εμείς εναντίον τους" είναι ο απολύτως χειρότερος τρόπος για να αντιμετωπίσετε τα πράγματα!

κυριολεκτικά κοιτάξτε τις στατιστικές για την εγκληματικότητα των Αφροαμερικανών. οι ρατσιστές λατρεύουν να λένε "Μ-Μ-Μα είναι πιο ψηλά!! αυτό σημαίνει ότι είναι ΚΑΚΟΙ!11!1!!!" ΟΧΙ! σημαίνει ότι είναι ΑΠΕΙΛΩΜΕΝΟΙ! όταν οι άνθρωποι βρίσκονται σε κακή οικονομική κατάσταση, τείνουν να ξεσπούν. ανεξάρτητα από τη φυλή, οι στατιστικές εγκληματικότητας είναι υψηλότερες στις φτωχές περιοχές! παρατηρήστε πώς οι φτωχότερες περιοχές είναι πάντα οι "κακές"; διορθώστε την οικονομία και θα διορθώσετε το ποσοστό εγκληματικότητας. απλά προσπαθήστε να βοηθήσετε αυτούς τους "εισβολείς" και παρατηρήστε τη διαφορά! απαλλαγείτε από αυτή την ηλίθια νοοτροπία του "εχθρού". το μόνο που κάνει είναι να επιδεινώνει μια ήδη ασταθή κατάσταση. έχετε ακούσει ποτέ τον όρο "κοινωνικοοικονομικό ζήτημα";

δεν έχει σημασία ποια ομάδα διαπράττει το έγκλημα, θα πρέπει να συνεργαστούμε για να το λύσουμε, γιατί μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο μέσος μουσουλμάνος δεν υποστηρίζει τις τρομοκρατικές ενέργειες και το έγκλημα που διαπράττει η ομάδα του. αν μη τι άλλο, πρέπει να ντρέπονται και να είναι θυμωμένοι επειδή άνθρωποι σαν εσάς τους γενικεύουν ως εγκληματίες και ηλίθιους. είναι λίγοι και εκλεκτοί αυτοί που κάνουν τέτοια πράγματα. είναι όλες οι φυλετικές/θρησκευτικές ομάδες εναντίον του θέματος της εγκληματικότητας. πραγματικά ενοχλητικό το πώς οι άνθρωποι πιστεύουν ότι η διάκριση εναντίον μιας ομάδας θα βοηθήσει τον σκοπό τους. με τη διαίρεση έρχεται το χάος, πάντα. με την ενότητα έρχεται η ειρήνη. δεν είναι δύσκολο να το κατανοήσετε. συνεργαστείτε για να το λύσετε και θα έχετε αποτελέσματα.

Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα και αν κάποιος πιστεύει ότι κάνω λάθος, μπορείτε να με διορθώσετε.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
επίσης, ως χρήστες ναρκωτικών, δεν μας βλέπουν οι περισσότεροι άνθρωποι ως βρώμικους εγκληματίες; είμαστε και εμείς μειονότητες κατά κάποιον τρόπο. δεν θα έπρεπε να έχουμε ενσυναίσθηση για τους ανθρώπους που βρίσκονται σε παρόμοιες καταστάσεις; δεν θα έπρεπε να συνεργαζόμαστε; η γνωστική ασυμφωνία που έχετε κάποιοι από εσάς είναι γαμημένα απίστευτη. δεν θα καταλάβω ποτέ τους ανθρώπους που δεν ταιριάζουν στο αρχέτυπο του "τέλειου πολίτη" που κάνουν διακρίσεις εις βάρος των άλλων.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Μακάρι να μπορούσαμε να πάμε πίσω και να επεξεργαστούμε τα μηνύματα μετά από 10 λεπτά γιατί σκέφτομαι μαλακίες με διαφορά ωρών 😿😿 αλλά ένα ακόμη μήνυμα και μετά θα σταματήσω να φλυαρώ. δεν θέλω να καταστρέψω το δικό μου νήμα. αν κάποιος mod μπορεί να κάνει copy paste τα τελευταία μου μηνύματα στο αρχικό θα σας αγαπώ για πάντα (αφήστε τα πάντα ως έχουν tho)

σοβαρά, δεν καταλαβαίνω πώς οι χρήστες ναρκωτικών μπορούν να είναι ξενοφοβικοί. παίρνουμε ναρκωτικά και πρόδρομες ουσίες από όλο τον κόσμο. το επόμενο high σου μπορεί να το έχει φτιάξει ή να το έχει χειριστεί κάποιος από μια ομάδα που δεν σου αρέσει. δεν είναι αυτό κάπως υποκριτικό; ξέρω μερικούς ανθρώπους που λένε "α, αγοράζω μόνο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ προϊόντα", αλλά αυτό δεν είναι πραγματικά εφικτό στον κόσμο των ναρκωτικών αφού είναι ανεξέλεγκτος. Ακόμα και αν ζούσαμε σε έναν τέλειο κόσμο όπου κανείς δεν λέει ψέματα, είμαι σίγουρος ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να προμηθευτείς κάτι που παρασκευάζεται ΕΝΤΕΛΩΣ σε μια χώρα, όπως η αμερική. ακόμα και αν ήταν εφικτό, η τιμή θα ήταν τρελή.

σκεφτείτε πόσο διασυνδεδεμένοι είμαστε ως χρήστες ναρκωτικών. αυτή η ιστοσελίδα είναι ένα καταπληκτικό παράδειγμα. θα μπορούσα να συναντήσω κάποιον από την άλλη άκρη του κόσμου και θα μπορούσαμε να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα και τα ίδια ναρκωτικά επιλογής. το μόνο πράγμα που μας χωρίζει είναι η γεωγραφία. είμαστε μια παγκοσμιοποιημένη κοινότητα. είμαστε ένα σώμα. είναι σαν να μισεί το χέρι το πόδι. είμαστε όλοι χρήσιμοι εδώ, οπότε τι κάνει το ένα άτομο καλύτερο από το άλλο; σκεφτείτε την παγκόσμια κοινότητά μας πριν προσπαθήσετε να μισήσετε κάποιον fr
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Υπάρχουν ρίζες όλων των ειδών. Υπάρχουν εξτρεμιστές χριστιανοί στη Μέση Ανατολή. Υπάρχουν εξτρεμιστές Εβραίοι, υπάρχουν ακόμη και εξτρεμιστές βουδιστές. Όλος ο αυτονομισμός που βλέπουμε στον κόσμο είναι κατασκευασμένος, σκόπιμα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Σκοπός είναι να κρατάει τους πάντες καχύποπτους μεταξύ τους και να κρατάει την προσοχή μακριά από την κυβέρνηση. Μόνο όταν απενεργοποιήσετε τις Ειδήσεις μπορείτε να απαλλαγείτε από το μίσος που διαδίδουν. Σταμάτησα να παρακολουθώ τις ειδήσεις και είμαι 1000 φορές λιγότερο προκατειλημμένος και μισητός. Το θέμα είναι ότι λένε ψέματα. Πολλά. Όταν τελικά αναγκάζονται να παραδεχτούν ότι είπαν ψέματα. Η ζημιά έχει γίνει. Ένας εντυπωσιακός τίτλος έχει 1000 φορές μεγαλύτερη απήχηση από μια ανάκληση 1 παραγράφου στην πίσω σελίδα.
Η 11η Σεπτεμβρίου είναι ένα λαμπρό παράδειγμα. Έκανε εκατομμύρια ανθρώπους να μισούν τους μουσουλμάνους και τους πολίτες της Μέσης Ανατολής. Ανεξάρτητα από την ποικιλία της μυθοπλασίας που ασπάζεστε, τα γεγονότα που παρουσιάστηκαν στα μέσα ενημέρωσης δεν είναι τα γεγονότα που συνέβησαν. Αν ο Τζορτζ Μπους βγει στην κάμερα και έλεγε ευθέως ότι χρησιμοποίησε τις πηγές του στη CIA ως πρώην επικεφαλής της, για να ενορχηστρώσει το όλο θέμα για να Garner υποστήριξη για να υποτάξει τις χώρες της Μέσης Ανατολής που αντιστέκονταν στις απαιτήσεις μας, δεν θα είχε καν σημασία τώρα. Δεν θα έβγαινε στον αέρα, δεν θα υπήρχαν εξεγέρσεις. Κυριολεκτικά τίποτα δεν θα συνέβαινε.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
ούτε εγώ βλέπω ειδήσεις. είναι δηλητήριο. ακόμα και οι σχετικά "αμερόληπτες" πηγές έχουν κρυφές ατζέντες, εσκεμμένες ή όχι. όσο κάτι γράφεται από ανθρώπινα χέρια, οι αληθινές τους σκέψεις λάμπουν. ίσως αυτό ακούγεται σχιζοφρενικό, αλλά αρνούμαι να αφήσω το μυαλό μου να προγραμματιστεί από άλλους ανθρώπους.

μερικοί άνθρωποι νομίζουν ότι αυτό με κάνει να μην έχω ιδέα για τα παγκόσμια γεγονότα. αυτό δεν είναι καθόλου αλήθεια. ξέρω όλα όσα πρέπει να ξέρω, δηλαδή όλα τα σημαντικά, γιατί αν κάτι είναι πραγματικά σημαντικό δεν θα χρειαστώ τις ειδήσεις για να το μάθω. κάποιος θα μου το πει και θα κάνω τη δική μου έρευνα για να βεβαιωθώ ότι δεν απορροφώ απλώς τις απόψεις τους. δεν χρειάζεται να ξέρω για την πολιτική γιατί το σύστημα είναι έτσι κι αλλιώς στημένο. έχω βρεθεί και στις δύο πλευρές του πολιτικού φάσματος και αφού τελικά απομακρύνθηκα, συνειδητοποίησα ότι κάθε πλευρά είναι εντελώς ηλίθια. έχουν μια αφήγηση που θέλουν να αποδείξουν. ο μόνος τρόπος για να δεις αντικειμενικά τον κόσμο είναι να βλέπεις τα πράγματα και να τα σκέφτεσαι όπως έρχονται.

οι ειδήσεις είναι μόνο για τους ανθρώπους που θέλουν να εκπληρώσουν την προκατάληψη επιβεβαίωσης τους ong... και γίνονται από ανθρώπους που δεν θέλουν τίποτα περισσότερο από το να σπείρουν τη διαίρεση και το χάος. οι ειδήσεις γίνονται από πλούσιους θερμόαιμους για ηλίθιους.
 

whatshappening

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 15, 2023
Messages
26
Reaction score
15
Points
3
όλοι οι μη λευκοί πάρτε τον πούλο από την Ευρώπη, μπορείτε να τους απολαύσετε στις ΗΠΑ.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Αυτό που αφορά το Breaking Bad είναι η χαρούμενη χημεία και οι πολύ προχωρημένες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν για την απόκτηση ενός εξαιρετικού τελικού προϊόντος. Το BBgate δεν έχει να κάνει με την εφαρμοσμένη μαγεία με κατάρες προσευχές. Η θρησκεία είναι σαν την αλχημεία. Είναι ένα θλιβερό ιστορικό βάρος που πρέπει να αντιταχθεί. Ο Χριστιανισμός είναι το λιγότερο βάρος. Ποια άλλη θρησκεία γεννά τρομοκρατικούς μαζικούς δολοφόνους, βιαστές, αντικοινωνικούς εκφυλισμούς; Έχετε ακούσει για τις χριστιανικές ή βουδιστικές συμμορίες που ρημάζουν τις μουσουλμανικές χώρες; Τα προβλήματα με τους μετανάστες=εργαζόμενους Ταϊλανδούς, Κινέζους, Κορεάτες, Γιαπωνέζους; Ξέρετε τις χριστιανικές ή βουδιστικές χώρες που αντιμετωπίζουν τις γυναίκες με λιγότερη ελευθερία και σεβασμό; Που τιμωρούν και σκοτώνουν τους ομοφυλόφιλους; Ξέρετε εκείνες τις μουσουλμανικές ευρωπαϊκές χώρες που άφησαν τους άπιστους να εγκατασταθούν για να ενσωματωθούν και τώρα ρημάζουν από τους άπληστους μετανάστες που είναι άπληστοι και χαμηλών τόνων. Το Ισλάμ δεν ήταν ποτέ πραγματικό μέρος του κινήματος των χίπις. Η ΘΡΗΣΚΕΊΑ ΕΊΝΑΙ ΨΕΎΤΙΚΗ. Η αξία μιας χώρας μετριέται εύκολα στοιχειωδώς από το μέσο IQ της και την παραγωγή της. Ο πατέρας της Σιγκαπούρης θα πρέπει να ακουστεί σχετικά με τη μετανάστευση και την ενσωμάτωση awww λυπάται πολύ που δέχτηκε μια συγκεκριμένη θρησκευτική ομάδα που είναι τώρα σαν ένας σκληρός όγκος στη χώρα με αιχμή του δόρατος. Οι μουσουλμάνοι μπορεί να είναι ως επί το πλείστον καλά συμπεριφερόμενοι και ούτω καθεξής, αλλά οι αριθμοί δεν λένε ψέματα: όσο περισσότεροι μουσουλμάνοι... τόσο πιο "μουσουλμανική" η χώρα. Κάντε μια ευχή για τα αγαπημένα σας εθνοτικά πρόσωπα στην κοινωνία των ονείρων σας...
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Κάθε ομάδα φαίνεται να έχει ριζοσπάστες που το παρακάνουν, νομίζουν ότι ξέρουν τον τρόπο και θα κάνουν ό,τι χρειάζεται για να προωθήσουν τον σκοπό τους. Οι ριζοσπάστες είναι το πρόβλημα, όχι η θρησκεία ή η εθνικότητά τους.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Σύμφωνοι, αν η ίδια η ομάδα κάνει δουλειά για αποδεκτά ιδανικά και με καλά αποτελέσματα. Οι θρησκευτικές ομάδες δεν ταιριάζουν καθόλου σε αυτές τις απαιτήσεις και είμαι εναντίον τους. Όπως δεν μου αρέσουν οι χαζές και σκληρές και πρεζάδικες κουλτούρες.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Στην πραγματικότητα ήμουν μουσουλμάνος για 8 χρόνια. Παντρεύτηκα έναν Ινδονήσιο. Πήγα στο Χατζ και στο Ουμροχ. Έμαθα να διαβάζω αραβικά και μπορώ να διαβάζω δυνατά το Κοράνι. Δεν ασκούμαι πλέον μετά το διαζύγιό μου και δεν μπόρεσα να γίνω πραγματικά αληθινός πιστός και γι' αυτό χώρισα. ωστόσο, για 8+ χρόνια έκανα μια πραγματική προσπάθεια. οι μουσουλμάνοι στην Ινδονησία είναι ως επί το πλείστον πολύ επιεικείς. υπάρχουν και άλλες θρησκείες και η κυβέρνηση. Προστατεύει όλους τους πολίτες. όταν ήμουν στη Σαουδική Αραβία, μπορούσα να δω ότι υπήρχε μεγάλη διαφορά.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Η λογική μου είναι μάλλον ανισόρροπη....
Η θρησκεία δεν έχει σημασία για μένα. Τη θεωρώ ως ένα κατασκεύασμα που αγοράζουν οι έχοντες την εξουσία για να την ελέγχουν. για εκείνη ήταν ζήτημα ζωής ή θανάτου. θα ήταν αδύνατο να με παντρευτεί αν δεν ήμουν μουσουλμάνος. επομένως, το να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις της δεν κοστίζει πραγματικά τίποτα, παρά μόνο ένα μέρος του χρόνου μου, κάνοντας τις ρουτίνες τους. επίσης, έχω ερευνήσει μερικές θρησκείες για να δω αν θα μπορούσα να μολυνθώ, επειδή φαίνονται συνολικά πιο ευτυχισμένες. υπήρχαν μερικά ελαττώματα στη σκέψη μου, αλλά ήταν η καλύτερη συνεργάτης που είχα ποτέ. συνεργαστήκαμε καλά. Δεν είχα προβλέψει ότι δεν θα ερωτευόμουν. Δεν είχα προβλέψει ότι η θρησκεία θα συνέχιζε να περιμένει περισσότερα από μένα προοδευτικά. και δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο πολύ θα την πλήγωνε όταν βγήκα με το γεγονός ότι δεν ερχόμουν πιο κοντά στον Αλλάχ αλλά γινόταν ανυπόφορο να συνεχίσω να ασκώ.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Η όλη περιπέτεια άξιζε τον κόπο. Βγήκα με ένα εξαιρετικό ξεκίνημα σε ένα άλλο κεφάλαιο, καθώςκαταφέραμε να προχωρήσουμε πολύ μπροστά. Κατάφερα να δω κάποια πράγματα που μόνο οι μουσουλμάνοι μπορούν να δουν. όπως το Χατζ το 2019. ήταν μια εμπειρία. Παραλίγο να πεθάνω.
Και ήμουν καθαρός για το 90 τοις εκατό του γάμου μας. Τη γνώρισα μόλις βγήκα από το τσιφλίκι μετά από 7 χρόνια και 10. Το Ισλάμ ήταν πολύ καλό στο να ενσταλάζει πειθαρχία. κάτι που χρειαζόμουν.
Συνολικά θα το βαθμολογούσα με 9 στα 10.
Εννοώ ότι αν δεν είμαστε σε αυτή τη ζωή για να ζήσουμε πραγματικά, γιατί είμαστε εδώ;
 
Top