Νανοκλίμακα μεθ από ψευδοελεύθερη βάση σε δοχεία υπό πίεση: ένα ταξίδι

triptonaut123

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
QRHStb57c3
μετά την αντίδραση 2


Θα πρέπει μάλλον να ξεκινήσω λέγοντας: οι αντιδράσεις υπό πίεση δεν είναι γενικά καλή ιδέα. Γιατί να προσπαθήσετε να φτιάξετε μια βόμβα αν μπορείτε απλώς να βάλετε έναν συμπυκνωτή από πάνω; Σωστά. Παρόλα αυτά, το να δοκιμάζεις πράγματα δεν είναι παράνομο (στην πραγματικότητα αυτό εξαρτάται), και στην περίπτωσή μου ξεκινάω από 0,15g ψευδομονάδα, τα κρατάω όλα πολύ μικρά και ελέγχω την πίεση σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές στο φιαλίδιο. Σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς, θα πρέπει να είμαι ασφαλής ούτως ή άλλως με αυτή την ελάχιστη ποσότητα υλικού, το ίδιο το φιαλίδιο είναι δοκιμασμένο για 160 psi και πιθανότατα περισσότερο (πάντα ελέγχω για ρωγμές).

Καθάρισα το ψευδοφυσικό μου με ανταλλαγή κατιόντων + εκχύλιση βάσης. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την καθαρότητα του, αλλά πρέπει να υποθέσω ότι είναι κυρίως ψευδοελεύθερη βάση. Κακή απόδοση btw (20%). Έχω ακόμα τα υπολείμματα. Θα χρησιμοποιήσω την freebase για την αναγωγή.

IZszbEi9qM
Ψευδοφρεβάση

Η πρώτη μου αντίδραση: 0,15 PSE freebase / 0,05 redP / 0,3 I2/ 0,3 ml dH20. 120 °C (στη φιάλη), 24 h. Χρησιμοποίησα ράβδο ανάδευσης με αποτέλεσμα να κολλήσει πολύ RP στο γυαλί στο τέλος, οπότε δεν είμαι σίγουρος πόσο καλή ήταν αυτή η αλληλεπίδραση. Υπάρχει παλινδρόμηση στη φιάλη καθώς το πάνω μέρος του δοχείου δεν έχει ψυχθεί. Προστέθηκε νερό -> όλα κίτρινα -> φιλτράρισμα RP--> προσθήκη βάσης στο διήθημα + λίγο θειοθειικό + τολουόλιο και εκχύλιση τολουολίου και άφησα να εξατμιστεί. Εντοπίστηκε πολύ λίγη ελαιώδης ουσία, ίσως μερικά mg. Το δοκίμασα και ήταν ένας αρκετά σκληρός, διαβρωτικός καπνός- ήταν μεθαμφεταμίνη. Αλλά δεν πλησίαζε πουθενά σε αποδεκτή απόδοση. Έκανα κι άλλα τραβήγματα- σχεδόν τίποτα... Εξάτμισα το νερό: δεν έμεινε τίποτα (εκτός από το ΚΟΗ/αλάτι προφανώς, αλλά τίποτα χρήσιμο. Οπότε η PSE/μεθ μου ξέφυγε (ή απλά δεν ήταν καθόλου καθαρή;). Σκέφτομαι επίσης, μήπως τα σκάτωσα με την εξάτμιση του τολουολίου με την ελεύθερη μεθαμφεταμίνη; Θα μπορούσε να έχει εξατμιστεί με το τολουόλιο. Σκεφτόμουν ότι είναι απίθανο αλλά όχι αδύνατο...

Δεύτερη προσπάθεια: Πήρα περισσότερη προσοχή τώρα, 0,15g PSE freebase/ 50 mg RP / 0,3 I2/ 0,3 dH2O. Άφησα όμως πρώτα να αντιδράσουν το RP και το I2 (αυτά είναι καθαρά). Σχηματίστηκε ένα καφέ μίγμα (σκεφτόμουν, αν η πίεση μειώνει το σχηματισμό HI ίσως χρειαστεί να το κάνω πρώτα (αν και δεν πιστεύω και πολύ σε αυτό ο ίδιος). Μετά από 1 ώρα πρόσθεσα 0,03g RP επιπλέον. Η αντίδραση είναι ως επί το πλείστον κιτρινωπή και το RP είναι συσσωματωμένο μεταξύ του, εξακολουθεί όμως να φουσκώνει και φαίνεται να αυξάνεται με την προσθήκη RP. Άφησα να σταθεί για 24 ώρες (120°C πάντα) και εξακολουθεί να φουσκώνει, αποφάσισα να το αφήσω άλλες 12 ώρες (εξακολουθούν να σχηματίζονται φυσαλίδες στο RP). Αν αφαιρέσω το καπάκι, παρατηρείται λίγο περισσότερο φριζάρισμα, επίσης λίγος λευκός καπνός, αλλά καμία πραγματική απελευθέρωση πίεσης από το άνοιγμα του φιαλιδίου. Αποφασίζω να σταματήσω την αντίδραση. Προσθέτω νερό, αλλά αυτή τη φορά το μείγμα φαίνεται γαλακτώδες λευκό... Αυτό δεν είναι καλό. Κάνω όλη τη διαδικασία, προσθέτω βάση --> τώρα γίνεται πολύ θολό, σχηματίζεται κάποιο αφράτο υλικό (άρα το PSE μου δεν είναι τόσο καθαρό όσο νόμιζα;). Προσπαθώ να τραβήξω μια φωτογραφία. Σε μια πράξη του Θεού, η γάτα μου κάνει είσοδο (δεν επιτρέπεται η είσοδός της σε αυτή την περιοχή και είναι από το έξυπνο είδος, οπότε το ξέρει αυτό, αλλά δυστυχώς έχει επίσης καλή μυστικότητα). Αναποδογύρισε όλο το πράγμα στο πάτωμα. Πρόσθεσα λίγη επιπλέον άλμη στο διάλυμα στο πάτωμα με τα δάκρυά μου. Προσπαθώ να ανακάμψω λίγο στις πιο θλιβερές σκηνές. Αυτό που μου έχει μείνει τώρα είναι ένα καφέ εναιώρημα νερού με ένα διαυγές στρώμα τολουολίου (και ένα όμορφο πάτωμα καθαρισμένο με ΚΟΗ). Αποφασίζω να κάνω εκχύλιση του τολουολίου και να προσθέσω HCl (δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα του freebase και ίσως με τη μικρότερη απόδοση τουλάχιστον τα κυστάλια να έχουν κάποιο όγκο οπτικά). Φυσικά, έχω λίγες ελπίδες σε αυτό το σημείο. Έβαλα έναν ανεμιστήρα στο διάλυμα aq Hcl και λίγη θερμότητα (έξω). Αυτό συμβαίνει καθώς πληκτρολογώ οπότε λίγο cliffhanger εδώ.



MiJ4QulDbH
γαλακτώδες μετά τη βάση, μπορείτε να δείτε πράγματα που επιπλέουν στην κορυφή τα οποία δεν θέλετε να δείτε

ML9um85hVY
Προστέθηκε τολουόλιο, δευτερόλεπτα πριν την καταστροφή.

Κάποια σκέψη:
-Θα πρέπει να καθαρίσω επιπλέον το ψευδοκονίαμά μου, υποθέτω. Η γαλακτώδης εμφάνιση μετά την προσθήκη νερού στη δεύτερη προσπάθεια με ενοχλεί. Αν έχω μεθαδόνη HI ή ψευδο HI, θα πρέπει να διαλύονται στο νερό, οπότε κάτι συμβαίνει που δεν θέλω. Επίσης, αυτό δεν συνέβη με μικρότερους χρόνους. Υπάρχει πιθανή παρενέργεια που σχηματίζει μια ένωση που δεν διαλύεται εύκολα στο νερό;

-δεν έχω πολύ καλή ιδέα αν το δοχείο πίεσης δουλεύει εναντίον μου εδώ. Είχα ακόμα φυσαλίδες που σχηματίζονταν πολύ μετά τις 24 ώρες, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να διαβάσω πολλά σε αυτό.

-Σκέφτομαι να προσθέσω λιγότερο νερό. Σε μια εγκατάσταση παλινδρόμησης με ψύκτη θα έχετε περισσότερες απώλειες νερού σε σύγκριση με ένα δοχείο υπό πίεση. Βέβαια, η όλη αντίδραση δεν βράζει ποτέ πραγματικά, καθώς η πίεση πιθανώς το εμποδίζει αυτό. Στο δικό μου απλό μυαλό, δεν χρειάζομαι τον βρασμό, χρειάζομαι μόνο τη θερμοκρασία για να προχωρήσω στην αναγωγή.

Συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες,
 
Top