χρειάζεστε βοήθεια

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Δεν μπορούσα να βρω τολουόλιο στην περιοχή μου, οπότε δοκίμασα τα ακόλουθα βήματα, αλλά τα αποτελέσματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καθοδηγήσω τη διαδικασία;"

Την πρώτη φορά, μούσκεψα την εφέδρα σε αιθανόλη για 12 ώρες, στη συνέχεια τη διήθησα μέσω διηθητικού χαρτιού και πρόσθεσα υδροξείδιο του νατρίου. Σε αυτό το σημείο, το διάλυμα έγινε σκούρο πράσινο-καφέ. Αφού συνδύασα το διάλυμα, πρόσθεσα ιώδιο και κόκκινο φώσφορο και το έβαλα σε παλινδρόμηση για δέκα ώρες. Το διάλυμα μετατράπηκε σε ένα χρώμα που έμοιαζε με κρασί. Μετά την ψύξη, πρόσθεσα υδροξείδιο του νατρίου, αλλά το χρώμα παρέμεινε κρασοκόκκινο. Αφού φιλτράρισα τον κόκκινο φώσφορο με διηθητικό χαρτί, πρόσθεσα χλωριούχο ασβέστιο και οξαλικό οξύ για να παραχθεί αέριο υδροχλωρικό οξύ στην κορυφή, αλλά δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Στη συνέχεια πρόσθεσα απευθείας οξαλικό οξύ. Στο τέλος, το διάλυμα περιείχε ιζήματα. Αφού το άφησα κατά τη διάρκεια της νύχτας στο ψυγείο, το διηθητικό χαρτί είχε κοκκινωπές ουσίες που έμοιαζαν με λάσπη και είχαν έντονη οσμή. Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για μεθαμφεταμίνη.

Τη δεύτερη φορά, θέρμανα την εφέδρα σε νερό για 2 ώρες, στη συνέχεια τη φιλτράρισα μέσω διηθητικού χαρτιού και πρόσθεσα υδροξείδιο του νατρίου. Μετά από αυτό, πρόσθεσα αιθανόλη και στη συνέχεια διάλυμα οξαλικού οξέος. Το διάλυμα έγινε κίτρινο-πορτοκαλί με ιζήματα. Αργότερα, πρόσθεσα κόκκινο φώσφορο και ιώδιο και το επαναρροήσα για 8 ώρες. Το διάλυμα μετατράπηκε και πάλι σε χρώμα κρασιού. Μετά την ψύξη, πρόσθεσα ένα μείγμα υδροξειδίου του νατρίου και θειοθειικού νατρίου. Σε αυτό το σημείο, το διάλυμα έγινε ροζ.

Ζητώντας βοήθεια, ποια είναι τα προβλήματα με την αναφερόμενη διαδικασία και πώς πρέπει να προχωρήσω χωρίς να χρησιμοποιήσω τολουόλιο?
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Αγοράστε έναν διαφορετικό μη πολικό διαλύτη. Ξυλένια, ορισμένα καύσιμα για τροχόσπιτα, λιμονένιο, καύσιμο μίζας, βενζίνη... Ψάξτε τριγύρω πρέπει να υπάρχει κάτι που να λειτουργεί
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Μπορεί η βενζίνη να χρησιμοποιηθεί ως υποκατάστατο του τολουολίου;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ναι, μπορείτε να το καθαρίσετε πρώτα πλένοντάς το με διάλυμα conc. NaOH και στη συνέχεια πλένοντάς το με λίγο θειικό οξύ.
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Τι σημαίνει "conc"; Χρησιμοποιείται για πλύση με υδροξείδιο του νατρίου ή θειικό οξύ; Το θειικό οξύ ρυθμίζεται επίσης στη χώρα μου.
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Έτσι, το κλειδί της επιτυχίας έγκειται στο διαχωρισμό των συστατικών με τη χρήση μη πολικών διαλυτών και νερού, αντί να τα αναμειγνύετε όλα μαζί όπως έκανα εγώ, σωστά;
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Χρησιμοποιείτε το πραγματικό φυτικό υλικό; Πιθανώς θα πρέπει να το εκχυλίσετε καλύτερα από την απλή αιθανόλη. Υπάρχουν και άλλα πράγματα στο φυτό που μπορεί να καταστρέψουν το rxn. Επίσης το ιώδιο και το κόκκινο p από μόνα τους δεν λειτουργούν. Χρειάζεται κάποιο οξύ για να σχηματιστεί HI.
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Ναι, χρησιμοποίησα εφέδρα ως αρχικό υλικό και για το οξύ χρησιμοποίησα οξαλικό οξύ. Δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι αποτελεσματικό. Αντιμετωπίζω πολλές δυσκολίες στην απόκτηση πολλών υλικών στη χώρα μου, όπως υδροχλωρικό οξύ, θειικό οξύ, τολουόλιο και χλωροφόρμιο, καθώς όλα υπόκεινται σε κανονιστικές ρυθμίσεις.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Το να ξεκινήσετε με φυτικό υλικό είναι μια πραγματική αναζήτηση και δεν μπορώ να σας συστήσω κάτι περισσότερο από το ξυλένιο αντί για τολουόλιο.
 
Top