Καθαρότητα της μεθαμφεταμίνης με διαθλασίμετρο

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Γεια σας, είναι δυνατή η μέτρηση της οπτικής καθαρότητας της μεθαμφεταμίνης με διαθλασίμετρο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Είναι αρκετά δύσκολο λόγω αυτών των ζητημάτων:
  • 1. έλλειψη δεδομένων
  • 2. ασταθής δείκτης διάθλασης (εξαρτάται από τη θερμοκρασία του δείγματος)
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Οι οπτικές ενώσεις έχουν τις ίδιες φυσικές και χημικές ιδιότητες, η μόνη διαφορά είναι στην πόλωση του φωτός. Δεν φαίνεται να μετριέται με διαθλασίμετρο.

Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ένα πολωσίμετρο.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Στην πραγματικότητα, κάνετε εν μέρει λάθος. Μπορούν να έχουν διαφορετική χημική αντιδραστικότητα (η αλληλεπίδραση του τρυγικού οξέος με τις αμφεταμίνες είναι ένα φωτεινό παράδειγμα), διαφορετική αλληλεπίδραση σπιν-σπιν σε μόριο σε ένα χώρο (ανάλυση NMR). Σχετικά με τη διάθλαση - έχετε δίκιο, έκανα λάθος.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Όταν το τρυγικό οξύ αντιδρά με την αμφεταμίνη, δεν είναι πλέον μια φωτοδραστική ένωση, αλλά γίνεται ένα διαστερεομερές. Είναι στη φύση των διαστερεομερών ότι οι ιδιότητές τους είναι διαφορετικές μεταξύ τους, αλλά πριν από την αντίδραση της ρακεμικής αμφεταμίνης, δεν παρουσιάζει χημική και φυσική διαφορά.

Στην ανάλυση nmr, εξ όσων γνωρίζω, τα ισομερή δεν μπορούν να διακριθούν μαζί, αλλά είναι μεσομερή. Αν έχετε κάποιο παράδειγμα, δώστε το.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Δεν έχω κάποιο παράδειγμα, διαβάστε για τη δισδιάστατη φασματοσκοπία πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού αν σας ενδιαφέρει.
Δεν ξέρω τι εννοείτε με το "φωτοδραστική ένωση".
Είπα για τις χημικές διαφορές. Η διαφορετική αντιδραστικότητα είναι επίσης εν μέρει φυσικό χαρακτηριστικό όπως η αλληλεπίδραση σπιν-σπιν των ατόμων στο μόριο.

Δεν βλέπω το λόγο να συνεχίσουμε αυτό το νήμα.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Δεν ξέρω τι εννοείτε με την ένδειξη φωτοδραστική ένωση.

φωτοδραστική ένωση: Δεν εννοώ ρακεμική, ήταν λάθος πληκτρολόγηση.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Δεν έχω κάποιο παράδειγμα, διαβάστε για τη δισδιάστατη φασματοσκοπία πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού αν σας ενδιαφέρει.

Πρέπει να δώσεις ένα παράδειγμα για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου, όπως ανέφερα και πριν δεν μπορείς να διακρίνεις οπτικά ισομερή με το nmr, και τα δύο ισομερή έχουν το ίδιο σπιν. Αυτές οι δύο ενώσεις διαφέρουν μόνο οπτικά.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Δεν βλέπω το λόγο να συνεχίσουμε αυτό το νήμα.

Ναι, δεν βλέπω κανένα λόγο να συνεχιστεί η συζήτηση, είναι άσκοπη. Θα πρέπει να διαβάσετε προσεκτικά την οργανική χημεία.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Αυτό ακούγεται αρκετά προσβλητικό. Δεν χρειάζεται να σου αποδείξω τίποτα, φίλε. Αυτό το περιβάλλον του φόρουμ περιλαμβάνει φιλική επικοινωνία. Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αγενής και τοξικός.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Λυπάμαι που πήρατε τα λόγια μου με αυτόν τον τρόπο και ακόμη περισσότερο λυπάμαι που με μπλοκάρατε για ένα μήνα.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Τα λόγια μου ήταν απλώς για περισσότερη βοήθεια.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Έτσι, ίσως αυτό να το ξεκαθαρίσει. Αν έχετε μια ουσία dextro, αυτή γυρίζει δεξιόστροφα. Ένα leavo στρέφεται αντίθετα από τη φορά των δεικτών του ρολογιού. Αν έχετε ένα ρακεμικό μείγμα που είναι 50/50. Δεν βλέπετε καμία χειραλλικότητα επειδή το καθαρό προϊόν είναι 0°. Αν έχετε ένα μίγμα 60/40 περιστρέφεται δεξιά αλλά δεν έχετε ιδέα πόσο ένα μίγμα 60/40 θα λύγιζε το φως, εκτός αν μόλις μετρήσατε ένα καθαρό ισομερές στην τρέχουσα θερμοκρασία σας, βαρομετρική πίεση κ.λπ.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, μπορείτε, το 100% έχει δείκτη 1,503
 
Top