Ερώτηση σχετικά με την οπτική ανάλυση

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
πρώτον: ναι, έψαξα στο φόρουμ και διάβασα νήματα σχετικά με τη διαδικασία. Τώρα, ως υποθετικό παράδειγμα, ας πούμε ότι είχατε τόσο l όσο και d ισομερή παρόντα, με ένα άλλο ΑΧΕΙΡΙΚΟ ισομερές... πώς θα επηρέαζε αυτό το αχειρικό ισομερές τη διαδικασία/αποτελέσματα της ανάλυσης;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, για ποια ουσία μιλάτε;
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται για μια απλή περιέργεια; Ένα σενάριο "αναρωτιέμαι τι θα συνέβαινε αν...";
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Κάθε ουσία έχει το(τα) δικό(-α) χειρικό(-ά) κέντρο(-α), άρα διαφορετικό αριθμό ισομερών.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Ανησυχείτε για τη μορφή "meso", όπως στην περίπτωση του τρυγικού οξέος; Είναι το πιο κοντινό πράγμα στο οποίο μπορώ να εξηγήσω την ερώτησή σας...
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
im loathe to add detail, because no matter the forum theres always a giant argument and the thread gets side tracked..... but AS A THOUGHT EXPERIMENT if you had racemic meth and n-isopropylbenzylamine (achiral) how would the presence of the n-iso effect optical resolution. επίσης, δύο γρήγορες παρενθέσεις, βλέποντας ότι ετοιμάζομαι να ανακαλύψω ανεξάρτητα.... παρά το ότι είναι τεχνικά πολική, είναι το dcm αποδεκτός διαλύτης για τη συζυγή βάση; και υπάρχει αναλογία για την ποσότητα του τρυγικού οξέος προς την ελεύθερη βάση; ή είναι οποιαδήποτε ποσότητα πάνω από ΑΡΚΕΤΑ αποδεκτή; Έχω αυτές τις ερωτήσεις ακόμα μετά από περίπου ενάμιση χρόνο που προσπαθώ να το καταλάβω. και η αλήθεια είναι ότι είμαι ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ξέρω την απάντηση.... αλλά μη θέλοντας να επαναλάβω τα λάθη που έκανα κατά τη διάρκεια της χειρότερης (και πρώτης μου) α/β εκχύλισης στον κόσμο (θα εξηγήσω αν με ρωτήσουν), θέλω να διευκρινίσω πριν ξεκινήσω.... προσέξτε όμως, αν απαντήσετε σε μια ερώτηση πιθανόν να αρχίσω να σας ρωτάω για κάθε ερώτηση που είχα ποτέ σχετικά με τη χημεία ...
 
Last edited:

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Καλημέρα, δεν έχω πιει ακόμα καφέ... Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα κιτ με ραβδί και μπάλα για να σε βοηθήσει να το καταλάβεις μόνος σου.
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Δηλαδή μου λέτε να το καταλάβω μόνος μου; Και δεν ξέρω πώς να χρησιμοποιήσω ένα κιτ μοντέλου με ραβδί και μπάλα, ούτε ξέρω πώς αυτό θα με βοηθούσε. δεν έχω την εκπαίδευση ή τους πόρους, αλλά είμαι εδώ για να μάθω από ανθρώπους που ξέρουν. έτσι δεν υπάρχει έλλειψη σεβασμού, αλλά αν η απάντησή σας στην ερώτησή μου είναι ""πηγαίνετε να παίξετε με παιχνίδια" παρακαλώ μην σπαταλάτε το χρόνο μου με μια απάντηση σε όλα. δεν είμαι ηλίθιος, και είμαι πρόθυμος να μάθω. αλλά δεν εκτιμώ συγκαταβατικές απαντήσεις.

Παρεμπιπτόντως, αν παρερμηνεύω την απάντησή σας, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Το να καταλάβετε μόνοι σας είναι ο πιο εποικοδομητικός τρόπος για να μάθετε, η ερώτησή σας είναι αρκετά ασαφής για μένα, οπότε ζητώ συγγνώμη που την πετάω έτσι. Το "παιχνίδι" με το μπαστούνι και την μπάλα χρησιμοποιείται με μεγάλη επιτυχία όταν η πολυπλοκότητα της ερώτησης σχετικά με τη μοριακή δομή ξεπερνάει τη χωρική εικόνα που μπορείς να αντεπεξέλθεις να φανταστείς και είναι αρκετά διδακτικό από τη στιγμή που εφευρέθηκε εξ αρχής. Μπορεί επίσης να αυτοσχεδιαστεί εύκολα από πλαστελίνη ή πηλό και οδοντογλυφίδες. Δεν ήθελα να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση. Με τους καλύτερους χαιρετισμούς!
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Από την άλλη, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη για την προσβολή. δεν έχω χρόνο να πάω να μάθω όλες τις βασικές αρχές που χρειάζομαι. im συγγνώμη γι' αυτό, αλλά ετοιμάζομαι να βασίσω περίπου 35g ρακεμικής ντόπας, και αν μου άρεσε να απαντηθούν μερικές ερωτήσεις πριν πάω να προσθέσω την αλισίβα.... και συμφωνώ σχετικά με το να καταλάβει κανείς μόνος του, αλλά όντας αρκετά απένταρος πραγματικά δεν θέλω να ξεπλύνω κατά λάθος $130 στους σωλήνες ξανά.... (απλά ρωτήστε με για το πρώτο α/β που έκανα ποτέ αν θέλετε πραγματικά να ακούσετε καμιά βλακεία....)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Είμαστε όλοι εδώ για να σας βοηθήσουμε, αν τα πράγματα φάνηκε να ξεκινούν με λάθος τρόπο μεταξύ μας, υπόσχομαι ότι υπάρχουν πιο ικανοί άνθρωποι εδώ για να σας βοηθήσουν. Τώρα, πριν μάθω τι ακριβώς έχετε κατά νου, μπορώ να σας υποσχεθώ ότι τα περισσότερα μίγματα αντιδράσεων που παρουσιάζουν σημάδια αποτυχίας μπορεί στην πραγματικότητα να είναι ανακτήσιμα σε μικρότερο από τον επιθυμητό βαθμό. Ο τρόπος του χημικού εκτελεί σε μικροσκοπική κλίμακα αυτό που θέλετε να κάνετε σε προπαρασκευαστική κλίμακα οπότε ο δοκιμαστικός σωλήνας είναι ένας πρώτος αν και μπορείτε να υποθέσετε ότι η απομόνωση του προϊόντος δεν είναι ο πραγματικός σκοπός συνεπώς θα πρέπει να επενδύσετε μόνο μια ποσότητα που μπορείτε να αντέξετε να χάσετε σε αντάλλαγμα της γνώσης που θα αποκτηθεί όσον αφορά τη συμπεριφορά των αντιδρώντων. Η ανάλυση χειρόμορφων μορίων δεν είναι φιλική προς τους αρχάριους και νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος με αυτή τη γνώμη. Είχα το μερίδιο της απογοήτευσης που μου αναλογούσε σε αυτού του είδους τις εργασίες, οπότε αποφεύγω να είμαι ο κώλος που σας ενθαρρύνει ούτε αυτός που σας αποθαρρύνει. Σε παρακαλώ, βρες μια ξεκάθαρη διαδικαστική περιγραφή (ναι αυτό είναι πάλι ο εκπαιδευτικός μέσα μου) και υπόσχομαι να τη συζητήσω μαζί σου με λεπτομέρειες. Το να κάνεις αρκετές θεωρητικές προσπάθειες είναι εποικοδομητική πρακτική που θα υλοποιηθεί σε έναν πιο επαγγελματία που θα πετύχεις υψηλότερες αποδόσεις και θα βγάλεις το προϊόν από κάθε καφέ γλίτσα κάποια στιγμή στο μέλλον.
Καλή τύχη και καλή ταχύτητα!
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Το .....i θα καταγράψει τις προσπάθειες των απογευμάτων με την ελπίδα να βρω τα λάθη μου εκ των υστέρων, αλλά ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου σε αυτή τη συγκεκριμένη προσπάθεια. σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.
 
Top