Επανεγκατάσταση σε αναλώσιμο κύβο Anon από LAN;

pap.pine

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 10, 2024
Messages
29
Reaction score
9
Points
8
Σκοπεύω να αποκτήσω απομακρυσμένη πρόσβαση σε έναν κύβο Anon μιας χρήσης από την εγκατάσταση της αίθουσας πολέμου μου χρησιμοποιώντας έναν άλλο φορητό υπολογιστή. Το κύριο μέλημά μου είναι η διατήρηση της ασφάλειας του QubesOS κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω SSH για τη σύνδεση μεταξύ των δύο υπολογιστών και θα ήθελα να ζητήσω προτάσεις σχετικά με τον βέλτιστο τρόπο για να το πετύχω αυτό.

Μια ιδέα είναι να χρησιμοποιηθεί η προώθηση θύρας SSH για τη δημιουργία μιας ασφαλούς σήραγγας, παρέχοντας τοπική πρόσβαση στον κύβο Anon χωρίς να τον εκθέτουμε απευθείας στο τοπικό δίκτυο. Ωστόσο, είμαι ανοιχτός σε εναλλακτικές μεθόδους που μπορούν να διασφαλίσουν την ακεραιότητα του QubesOS, επιτρέποντας παράλληλα την απομακρυσμένη πρόσβαση. Υπάρχουν συνιστώμενα εργαλεία ή στρατηγικές στην κοινότητα που να ευθυγραμμίζονται με τις συγκεκριμένες απαιτήσεις μου;

Είμαι πρόθυμος να ακούσω για τις προσεγγίσεις που έχουν ακολουθήσει άλλοι σε παρόμοια σενάρια και την αποτελεσματικότητα των υλοποιήσεών τους. Αυτό θα με βοηθήσει να καθορίσω την καλύτερη πορεία δράσης με βάση τα διαθέσιμα εργαλεία και τις μοναδικές μου ανάγκες.
 
Top