Question ανάλυση και πάλι

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Ει, ποιος μπορεί να μου εξηγήσει πώς ακριβώς να διαχωρίσω το ισομερές d-meth από το ρακεμικό meth; Δεν είμαι πολύ έξυπνος από τις οδηγίες που περιγράφονται... μπορεί κάποιος που το έχει κάνει μόνος του να μου εξηγήσει πώς το έκανε;
μπορώ απλά να αφήσω το ρακεμικό μεθαμίδιο να αντιδράσει με το d- τρυγικό οξύ και τη μεθανόλη υπό θερμότητα και να τα διαχωρίσω σε διαχωριστικό χωνί; Η μία από τις δύο φάσεις περιέχει τότε το d-ισομερές, το οποίο αφήνω να κρυσταλλωθεί καθώς εξατμίζεται η μεθανόλη; αν ναι, ποια φάση περιέχει το d-ισομερές; Δυστυχώς, έχω μόνο περιορισμένες χημικές ουσίες στη διάθεσή μου.
Θα ήμουν εξαιρετικά ευγνώμων αν κάποιος έβρισκε το χρόνο να με βοηθήσει ως αρχάριο στη χημεία.. ίσως κάποιος μου στείλει μήνυμα; λειτουργεί μόνο με την ελεύθερη βάση ή και με την hcl;
Έχω παραγγείλει d- τρυγικό οξύ από την Κίνα, πώς μπορώ να μάθω αν είναι πραγματικά d- τρυγικό οξύ; Στην πραγματικότητα είμαι σίγουρος ότι ο αριθμός cas είναι ο σωστός.
Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων.
Με εκτίμηση
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Έχετε ρακεμική μεθαμφεταμίνη freebase. Ρίχνετε μέσα L-(+)-ταρταρικό οξύ. Θα σχηματιστεί ένα άλας. Αυτό το άλας είναι η τρυγική L-μεθαμφεταμίνη. Φιλτράρετε με κενό το διάλυμα. Η τρυγική L-μεθαμφεταμίνη θα παραμείνει στο διηθητικό χαρτί. Στη φιάλη που ακολουθεί θα έχετε ελεύθερη βάση D-μεθαμφεταμίνης. Την αεριοποιείτε με αέριο HCl και λαμβάνετε D-meth HCl.

Θεωρητικά. Στην πράξη, μπορεί να χρειαστεί να κάνετε την αλάτωση με L-(+)-ταρταρικό οξύ αρκετές φορές για να βγάλετε το μεγαλύτερο μέρος της L-μεθ. Το προϊόν που θα προκύψει δεν θα είναι ούτε εντελώς καθαρό D-meth, αλλά κυρίως D-meth.

Επίσης, πρέπει να κατανοήσετε την ονοματολογία του τρυγικού οξέος. Το D- τρυγικό οξύ δεν είναι το ίδιο με το d- τρυγικό οξύ (με πεζά d). Είναι αρκετά μπερδεμένο και περίπλοκο. Αυτό είναι το κλειδί:
L-(+)-Ταρταρικό οξύ (σύγχρονη ονομασία) = L-τρυγικό οξύ = d-τρυγικό οξύ (παλαιά ονομασία) = φθηνό, φυσικό, προσιτό
D-(-)-Ταρταρικό οξύ (σύγχρονη ονομασία) = D-τρυγικό οξύ = l-τρυγικό οξύ (παλαιά ονομασία) = ακριβό, συνθετικό, δυσεύρετο


Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε και να εξετάσετε τα προθέματα L-(+)-ταρταρικό οξύ και D-(-)-ταρταρικό οξύ.
Το L-(+)-τευταρικό οξύ θα αλατίσει την L-μεθαμφεταμίνη και το D-(-)-τευταρικό οξύ θα αλατίσει την D-μεθ ως τρυγικό άλας.
 

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
l τρυγικό οξύ ονομαζόταν παλαιότερα d τρυγικό οξύ;

Πώς μπορώ να πάρω αέριο με hcl;
Ή αρκεί απλώς να αναμειγνύω και να ανακατεύω;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Όχι! Πρέπει να δείτε τη διαφορά μεταξύ των πεζών γραμμάτων s "d"/"D" και "l"/"L". Αυτά σημαίνουν διαφορετικά πράγματα.
Το L-(+)-ταρταρικό οξύ (κεφαλαίο "L") είναι το ίδιο με το d-ταρταρικό οξύ (πεζό "d").
Το D-(-)-τρυγικό οξύ (κεφαλαίο "D") είναι το ίδιο με το l-τρυγικό οξύ (πεζά "l").

Τα πεζά ονόματα είναι παλιά και δεν χρησιμοποιούνται πλέον. Εκτός από ορισμένες περιγραφές συνθετών, οι οποίες κάνουν το όλο θέμα πραγματικά συγκεχυμένο. Το υπόβαθρο είναι περίπλοκο και έχει να κάνει με διαφορετικά συστήματα ονομασίας των μορίων στο παρελθόν και στο παρόν, ανάλογα με το πώς σχεδιάζονται ή πώς περιστρέφεται το πολωμένο φως.

Υπάρχει μια εξαιρετική περιγραφή του τρόπου δημιουργίας και χρήσης ξηρού αερίου HCl σε αυτόν τον ιστότοπο. Χρησιμοποιήστε τη λειτουργία αναζήτησης.
 
Top