Έτσι αγόρασα έναν θάλαμο κενού...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,
Αγόρασα κάτι που iv ήθελε/χρειαζόταν εδώ και καιρό για να ολοκληρώσω την επεξεργασία μου της DMT από την τρυπταμίνη - έναν θάλαμο κενού/διακομιστή.
Για να είμαι ειλικρινής ήταν ένα διπλό χτύπημα, επειδή ήρθε με μια αντλία και ό, τι άλλο χρειάζεται για να λειτουργήσει, αλλά ναι, ενδιαφέρομαι για την αντλία.
Λέει ότι συνοδεύεται από κάποιο λάδι, αλλά αναρωτιέμαι, λειτουργούν μόνο με ορυκτέλαιο ή πρέπει να αγοράσω ειδικό "λάδι αντλίας";

Είναι απλά μια αντλία περιστροφικών πτερυγίων, αμφιβάλλω αν θα είναι τόσο ισχυρή, καθώς υπάρχουν σίγουρα μεγαλύτερες εκεί έξω, οπότε δεν είμαι πολύ σίγουρος πόσο χρήσιμη θα ήταν για την απόσταξη κενού, αλλά πραγματικά οποιαδήποτε πτώση της θερμοκρασίας θα μπορούσε να είναι χρήσιμη σε κάποιο στάδιο.

Σκοπεύω να πάρω ένα από αυτά τα καλώδια βιδωτού συνδέσμου 1/4", τα οποία μπορώ στη συνέχεια να συνδέσω σε έναν προσαρμογέα 3 τρόπων με ένα μανόμετρο mm / hg σε αυτό αντί για ό, τι αρέσει σε αυτούς τους τύπους αυτοκινήτων ή ό, τι αρέσει σε αυτούς τους τύπους AC...

Εν πάση περιπτώσει, έχω κάνει αυτό το RXN δύο φορές τώρα και απλά χρειάζομαι έναν αποξηραντήρα κενού για να το μετατρέψω "σε μια "κηρώδη - αποξεστέα" ουσία...".

Μακάρι να είχα ξεκινήσει με ΠΕΑ. Ωραία! Αυτό που σε κάνει να ενδιαφέρεσαι για την οργανική χημεία, σε κάνει να το κάνεις υποθέτω.....
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Χρειάζεται ειδικό λάδι, αν βάλετε λάθος λάδι σε αυτό , θα πεθάνει γρήγορα. Μια περιστροφική αντλία ενός πτερυγίου μπορεί να τραβήξει αρκετό κενό για να βράσει νερό σε θερμοκρασίες κατάψυξης , το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το λάδι . Όλος ο αέρας που υποπίπτει στο κενό περνάει μέσα από το λάδι. Μια αντλία διαφράγματος είναι πολύ καλύτερη επειδή δεν παίρνει λάδι. Το περιστροφικό πτερύγιο είναι εντάξει για πολλά πράγματα όπως φιλτράρισμα κενού, αποξήρανση ECT. Αλλά η απόσταξη με αυτό είναι ένας πόνος.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, στην πραγματικότητα έχω μια μικρή αντλία διαφράγματος ούτως ή άλλως, αλλά ήθελα μια αντλία που να μπορεί να παραμείνει σε λειτουργία για μεγάλα χρονικά διαστήματα και λόγω του γεγονότος ότι όταν αγόρασα το προηγούμενο λιγότερο του πετρελαίου, μου είπαν ότι θα μπορούσε πραγματικά να παραμείνει σε πλήρες κενό μόνο για περίπου 30 λεπτά πριν από την υπερθέρμανση - μεγάλη για το φιλτράρισμα κενού αλλά όχι τόσο μεγάλη για τα RXN και ήλπιζα να είμαι σε θέση να χρησιμοποιήσω αυτή την αντλία για αυτό κυρίως....

Φαίνεται ότι κάνω κάτι λάθος ούτως ή άλλως! Ha
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Είναι εντάξει. Ήρθε με λίγο λάδι - τώρα ξέρω, αυτό είναι ωραίο.
hey κάνω κάτι λάθος ή ο θάλαμος κενού/αντλία μου απλά δεν τραβάει αρκετό κενό ή υποτίθεται ότι πρέπει να έχετε ταυτόχρονα και ένα ξηραντικό μέσα; Όπως μπάλες πυριτίας που αλλάζουν χρώμα, ή θα τις χρησιμοποιούσες μόνο για να βγάλεις το νερό από τα πράγματα, που εγώ δεν το κάνω.
Γαμώτο, θα έπρεπε να είχα αγοράσει έναν αποξηραντήρα κενού που φτιάχνεται για ένα πραγματικό εργαστήριο και μια αντλία ξεχωριστά...
Προσπαθώ να μετατρέψω το έλαιο που απέμεινε από το re-x'ing του workup από τη σύνθεση τρυπταμίνης -> n,n-DMT που έκανα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει σκληρύνει σε μια κηρώδη, αποξεστέα ουσία, αλλά πήρα μερικούς κρυστάλλους γύρω από την άκρη του ποτηριού.
Θα πρέπει να προσπαθήσω να κάνω re-x από αυτό; Ή απλά κάνω κάτι λάθος ή μήπως χρειάζεται περισσότερο χρόνο εκεί μέσα υπό κενό.

Όταν έβαλα για πρώτη φορά τα έλαια που προέκυψαν από την επεξεργασία εκεί μέσα, άρχισαν να φουσκώνουν, ωστόσο, απλά δεν σκληραίνει και δεν x'stalise σε σημαντικό βαθμό 🤔😖

Ωραία. Τουλάχιστον είναι Amazon και έτσι επιστρέφεται σούπερ εύκολα χαχα!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Σε αυτό το σημείο βρίσκομαι και είναι βασανιστικά κοντά!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
3fMjwy9iHD
3fMjwy9iHD
3fMjwy9iHD
3fMjwy9iHD
3fMjwy9iHD
 

Attachments

  • Nfzquc97LK.jpeg
    Nfzquc97LK.jpeg
    4.4 MB · Views: 64

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Omg τι στο διάολο συνέβη!!! Haha Έχω πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο κυρίως από το τηλέφωνό μου και δεν λειτουργεί τόσο καλά!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αλλά για να είμαστε δίκαιοι, αυτό είναι τόσο ενοχλητικό όσο είναι να έχεις ένα φορτίο λάδι που δεν μπορείς να κρυσταλλώσεις!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Σκατά, εντάξει, υποτίθεται ότι πρέπει να αφήνετε λίγο αέρα να μπαίνει και να βγαίνει και να τρέχει ταυτόχρονα η αντλία.
Αυτό βγάζει περισσότερο νόημα...
Εντάξει, λοιπόν, χρησιμοποιώ έναν θάλαμο κενού που έχει σχεδιαστεί για να βγάζει τον αέρα από την εποξειδική ρητίνη, μεταξύ άλλων, οπότε υποθέτω, ότι πρέπει να βρω το γλυκό σημείο με τη βαλβίδα "έξω" προκειμένου να διατηρήσω το κενό σε λειτουργία με τον ίδιο ρυθμό που ρέει ο αέρας.
Θα με ενδιαφέρει να δω αν αυτό λειτουργεί πραγματικά. Συνειδητοποίησα ότι λανθασμένα σκεφτόμουν για κανονικούς θαλάμους ξηραντικού που μπορείτε κάλλιστα να προσθέσετε κάτι σαν αυτές τις μπάλες διοξειδίου του πυριτίου - αν υπήρχε νερό σε αυτό που προσπαθούσα να αφαιρέσω και προφανώς δεν υπάρχει, καθώς στέγνωσα το διαλύτη σε προηγούμενο στάδιο.
Είτε αυτό είτε απλά αφήστε το να λειτουργεί με πλήρως κλειστό... για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από αυτό που έκανα εγώ.
Το συνθετικό (και πάλι) δεν διευκρινίζει.
Gah αυτό είναι τόσο ενοχλητικό!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Βάζετε ξηραντικό στον πυθμένα, όπως αλάτι epsom ή χλωριούχο ασβέστιο, και στη συνέχεια αυτό που στεγνώνετε, τραβάτε max κενό. Βάλτε μια λάμπα ή μια άλλη ΗΠΙΑ πηγή θερμότητας, όπως 50°C. Αν ο θάλαμός σας έχει στρόφιγγα, μπορείτε απλά να τραβήξετε κενό, να κλείσετε τη στρόφιγγα και να απενεργοποιήσετε την αντλία.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Θα πρέπει πραγματικά να αποκτήσετε αμέσως μια παγίδα ψυχρού νερού ή να φτιάξετε μια τέτοια παγίδα. Είναι βασικά ένα μπονγκ και το θέτει παγωμένο νερό και συμπυκνωμένους υδρατμούς που έρχονται στην αντλία σας και το νερό διαλύει κάποια οξέα βάσεις και βλαβερές χημικές ουσίες όπως η αμμωνία. Αυτό το πράγμα θα φάει την αντλία. Έχω αποστάξει κάτι που είχε περίσσεια HCL και την επόμενη μέρα ήταν παγωμένο και μέσα ήταν 100% σκουριά. Αν ξέρετε ότι φτιάχνετε αμμωνία ή αέριο μεθυλαμίνη. Μπορείτε να βάλετε λίγο HCL στην παγίδα και να πιάσετε αυτό το αέριο ως υδροχλωρικό άλας ή απλά να αποθηκεύσετε το νερό για σαλ αμμωνία ή μεθυλαμίνη σε νερό
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α ναι, έχω πράγματι μια "ψυχρή παγίδα" αναρωτιόμουν αν θα έπρεπε να τη χρησιμοποιήσω κι αυτή!
Εντάξει, τώρα φαίνεται ότι καταλαβαίνω κάτι!
Lol Υποθέτω ότι είναι βασικά μια πίπα... ωραία περιγραφή!
Εντάξει, αυτό έχει πολύ περισσότερο νόημα - για κάποιο λόγο υπέθεσα ότι το κενό ήταν αυτό που ουσιαστικά έκανε ό,τι είχε απομείνει σε αέριο, αλλά δεν σκέφτηκα να έχω κάτι εκεί μέσα για να λειτουργήσει ως αποξηραντικό προκειμένου να απορροφήσει πραγματικά το αέριο.....
Εντάξει, θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και yer iv έχω δύο σφαιρικές βαλβίδες στην κορυφή συνδεδεμένες με ένα μετρητή κενού (μανόμετρο?)

Μπορώ να κάνω τα κανονικά άλατα epsom άνυδρα λιώνοντας και διώχνοντας τυχόν νερό σε ένα τηγάνι ή κάτι τέτοιο; Έχω άνυδρο θειικό μαγνήσιο αλλά όχι μεγάλη ποσότητα...
Υποθέτω ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά άλατα Epsom, αλλά μπορεί να κάνω λάθος...
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Βέβαια. Απλό αλάτι epsom απλωμένο σε φύλλα μπισκότων, 350-400f για 2 ώρες. Μετά από 15 λεπτά τα σπάτε όλα και ξανά στα 30 λεπτά. Ελέγξτε το σε 1 ώρα για σβώλους. Αν δεν το κάνεις αυτό, γίνεται τόσο σκληρό που ούτε ένα σφυρί δεν θα το σπάσει. Το ωραίο με το αλάτι epsom είναι ότι το θειικό μαγνήσιο είναι συνήθως ηπατάνθρακας, δηλαδή κάθε μόριο περιέχει 7 μόρια νερού.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Τι υποπίεση λέει ο μετρητής ότι τραβάει η αντλία; Θα πρέπει να τραβάει 28 "w.g. ή -700torr ή -0,9 barr εκτός αν κάτι δεν πάει καλά με αυτό
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ω σκατά δεν ήξερα τι πραγματικά σήμαινε αυτό όταν το έλεγαν αυτό οι άνθρωποι πριν ή διάβαζα κάτι όπως ότι κάποιος θα έλεγε ότι είναι ένα ηπταϋδρικό και δεν θα ήξερα τα χτυπητά αποτελέσματα αυτού. Σίγουρα μπορείς να υπολογίσεις το 7 και κάτι που έχει να κάνει με το υδρογόνο αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει τις επιπτώσεις.
Απλά άπλωσα λίγο από το ήδη άνυδρο θειούχο μαγνήσιο μου εκεί μέσα και ναι, κάνει ΠΟΛΥ περισσότερο, αλλά πρέπει να αφήσω την αντλία σε λειτουργία ή χάνω πίεση ακόμη και με τις δύο βαλβίδες κλειστές, αυτό σημαίνει ότι έχω διαρροή στο μέρος που βιδώνεται το μανόμετρο και τα πάντα;
Πρέπει να παραδεχτώ ότι αναρωτήθηκα αν έπρεπε να προσθέσω άλλη μια ροδέλα, θα το κάνω, καθώς το σπείρωμα δεν έφτανε μέχρι κάτω. Είναι δύσκολο να το εξηγήσω, αλλά είναι εύκολο να το διορθώσω.
Θέλω να πω, το βάζο που έχει ήδη τα x'stals γύρω από την άκρη φαίνεται να είναι πιο ενεργό από χθες.
Επίσης το κοίταξα σήμερα το πρωί, και για να είμαι δίκαιος, υπήρχε ένα τμήμα του λαδιού που μόλις είχε αρχίσει να σφίγγει...

Ειλικρινά ελπίζω ότι αυτό είναι το ΤΕΛΙΚΟ πράγμα που έπρεπε να δουλέψω για να τελειώσω αυτή την ανθισμένη σύνθεση!!! Ξέρω ότι θα υπάρχει περισσότερη DMT στο λάδι πριν από αυτό που ξαναφτιάχνω.

Σκεφτόμουν - αν αυτό αποτύχει, μπορεί να είναι καιρός να ξανακάνω, να ξανακάνω αυτό το γαμημένο πράγμα χαχα

Α, καλά, μαθαίνουμε από τις αντιξοότητες, σωστά;
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι -1bar, στην πραγματικότητα μένει εκεί αρκετά καλά τώρα για να είμαστε δίκαιοι και έμεινε εκεί χθες το βράδυ για πολύ ώρα επίσης (αν και δεν έκανε πολλά, καθώς ξέχασα το κομμάτι της αποξήρανσης της, ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, ονομασίας που υπονοεί δράση!!!)
Φαίνεται ότι κάνει πολύ περισσότερα τώρα για να είμαι δίκαιος - στην αρχή φαινόταν ότι έπρεπε να κρατήσω την αντλία σε λειτουργία για να παίρνω φυσαλίδες, αλλά δεν φαίνεται σαν να το κάνω.
Βγάζει νόημα σε κανέναν ότι, αυτή που πρόσθεσα λίγο χλωροφόρμιο στο επτάνιο πριν το τελικό re-x, φουσκώνει λιγότερο (ίσως και καθόλου) από αυτή που χρησιμοποίησα καθαρό επτάνιο για το re-x;
Σίγουρα δεν χρειάζεται να φτιάξω παγίδα ψύξης μόνο και μόνο για να λειτουργήσει αυτή η αντλία για τα 5 λεπτά MAX που πρέπει, για να φτάσει σε πίεση; Θα πρέπει να την αποσυνδέσω και να την τρέξω αποσυνδεδεμένη για μερικά δευτερόλεπτα για να απαλλαγώ από τυχόν υπολείμματα υδρογονανθράκων που έχουν απομείνει στο εσωτερικό της;
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Μια τελευταία ερώτηση προς το παρόν... πώς ξέρω ότι πρέπει να αντικαταστήσω το άνυδρο mag sulf όταν αυτό δεν είναι πλέον άνυδρο; Θα αρχίσει να συσσωρεύεται όπως συμβαίνει όταν είμαι διαλύτες; Σίγουρα δεν θα αρχίσει να κινείται γύρω από το μέρος που τα έβαλα;
Μπορεί λοιπόν κάποιος να εξηγήσει τι πραγματικά αφαιρώ εδώ; Αφαιρώ νερό από το τελικό λάδι ή αφαιρώ υπολείμματα επτανίου; Ή αφαιρώ και τα δύο;

Αν δεν ξέρετε την ιστορία, έκανα re-x'd το τελικό έλαιο χρησιμοποιώντας επτάνιο σύμφωνα με τη σύνθεση και στη συνέχεια αντί να εξατμίσω (καθώς δεν πήρα τίποτα περισσότερο μετά από δοκιμή την τελευταία φορά που έκανα κατακρήμνιση με κατάψυξη και στη συνέχεια εξατμίσαμε το ηοτάνιο - απλά για να ελέγξω αν είχε μείνει DMT) και έμεινε με κρυστάλλους αλλά κυρίως ένα έλαιο (και πάλι σύμφωνα με τη σύνθεση) και τώρα είναι σε ένα desicattor κενού.
Όπως είπα προηγουμένως, χρησιμοποίησα κυρίως επτάνιο αλλά αποφάσισα επίσης να δοκιμάσω και επτάνιο:χλωροφόρμιο 9:1 το οποίο φάνηκε να δίνει μόνο ένα έλαιο κατά την έξοδο από την κατάψυξη.

Δηλαδή τι, αφαιρούνται έτσι τα μόρια νερού που είτε μου ξέφυγαν όταν στέγνωσα τον διαλύτη πάνω από το ίδιο άνυδρο θειικό μαγνήσιο; Ή ακόμα και αυτά που μπορεί να πήρε από τότε; Confused....🤔 Σίγουρα πρέπει να είναι νερό, αν το θειικό μαγνήσιο το έχει ανεβάσει κατά πολύ...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς να επεξεργαστώ την προηγούμενη ανάρτησή μου και να τη μετατρέψω σε μία.

Εντάξει, λοιπόν, έβαλα τον μανδύα μου στους 50c/ έβαλα τον καθετήρα ανάμεσα στον θάλαμο κενού και τον μανδύα και πασπάλισα λίγο άνυδρο θειικό μαγνήσιο και μετά τράβηξα κενό.
Στη συνέχεια το παρακολούθησα....το φούσκωσε περισσότερο από χθες σίγουρα, αλλά είμαι σωστός στο να σκέφτομαι ότι μόλις σταματήσω να βλέπω φούσκωμα το τραβάω από την κορυφή της πηγής θερμότητας και αφήνω το κενό; Α, δοκίμασα επίσης να προσθέσω περισσότερο θειικό μαγνήσιο στο δοχείο και μετά να τραβήξω άλλο ένα κενό για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι επειδή αυτό έχει ενυδατωθεί.
Θα με ενδιαφέρει να δω αν αυτό τελικά το μετατρέπει στην κηρώδη αποξεστέα ουσία που θα έπρεπε να έχω....
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, μπορείτε να διαβάσετε σχετικά στην τεχνική περιγραφή αυτής της αντλίας.
Τι εννοείτε -1 bar; Είναι αδύνατο να επιτευχθεί επαναβεβαίωση χαμηλότερη από 0.
Συμφωνώ
Τι εννοείτε;
https://bbgate.com/threads/decantation-gravity-filtration-and-liquid-transferring.566/ υπάρχει βίντεο με οδηγίες
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί πίεση σε κενό .
 
Top