Question Βήμα προς βήμα χημική σύνθεση της 2-CB (CAS: 66142-81-2)

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Θα ήθελα να μάθω ποια είναι η πλήρης χημική σύνθεση βήμα προς βήμα της 2-CB, σας ευχαριστώ όλους!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Σε περίπτωση που εργάζεστε με τον τρόπο του χημικού και χρησιμοποιείτε τη χρωματογραφία λεπτής στιβάδας για να ελέγχετε την πρόοδο της αντίδρασης. Θα χρειαστείτε ένα πολύ μικροσκοπικό σύνολο δειγμάτων με την αρχική αλδεΰδη (την οποία έχετε) και το στυρένιο καθώς και το 2CHxHCl και το τελικό προϊόν. Έχω μια μικροσκοπική ποσότητα στυρενίου που μου περισσεύει καθώς και λίγο 2CH x HCl μόνο χιλιοστά του γραμμαρίου είναι αρκετά, το προϊόν δεν το έχω πάρει και είναι και παράνομο οπότε δεν το στέλνω. Κανονικά θα TLC δείγμα του μίγματος αντίδρασης μαζί με τα συστατικά (2CH) που θα πρέπει να μετατραπεί στο προϊόν που εμφανίζεται στην πλάκα εντατικοποίηση. Αν εμφανιστούν νέες και πολλαπλές κηλίδες στο δείγμα του μίγματος (αυτό επεξεργάζεται, αφού πρόκειται για επεξεργασία μίγματος σε μικροκλίμακα όπως ένα σωληνάριο eppendorf) είναι αρκετά άσχημα νέα και αφού σχηματίστηκαν περισσότερες ενώσεις από το προϊόν πρέπει να σταματήσεις και να προσπαθήσεις να καθαρίσεις το προϊόν για ένα δείγμα που χρειάζεσαι για σύγκριση. Ή μπορεί να σταθείς τυχερός και να μου στείλεις P.M. και να σου δώσω μια εξαιρετική προετοιμασία για το στυρένιο που θέλω να δημοσιεύσω ως νήμα. Η επικύρωση από άλλους είναι πολύτιμη. Όπως και να έχει μπορεί να γίνει φτηνά, εύκολα, γρήγορα, με υψηλή απόδοση σε σχέση με τις περισσότερες διαδικασίες (το Henry δουλεύει καλά)... το θέμα είναι ότι είναι εξαιρετικά απλό να εκτελεστεί. Και γίνεται χωρίς φανταχτερά χημικά.
 
Top