The Drug Tourism Series: 2. Άμστερνταμ [Φωτογραφίες τόπων, σκηνών και πολιτισμών που σχετίζονται με τα ναρκωτικά]

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2023
Messages
24
Reaction score
38
Points
13
Ορισμένα μέρη του κόσμου συνδέονται με τη σημερινή ή ιστορική χρήση ενός ή περισσότερων ψυχοδραστικών ναρκωτικών. Κατά τη διάρκεια των 12 και πλέον ετών που πέρασα γράφοντας τη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών τα αναζήτησα, επισκεπτόμενος τελικά 33 χώρες και τραβώντας χιλιάδες φωτογραφίες που σχετίζονται με τα ναρκωτικά.

Πρόσφατα άρχισα να τις οργανώνω κατάλληλα και, μετά από προτάσεις σε αυτή την πλατφόρμα, θα δημοσιεύσω μια επιλογή τους εδώ. Αυτή η ανάρτηση παρουσιάζει μερικές από αυτές που τράβηξα κατά τις επισκέψεις μου στο Άμστερνταμ.

Σημειώστε ότι, όταν επισκέπτεστε οποιαδήποτε περιοχή, εάν επιλέξετε να κάνετε χρήση οποιασδήποτε ψυχοδραστικής ουσίας, είναι ζωτικής σημασίας να διεξάγετε τη δική σας έρευνα όσον αφορά τη νομιμότητα και την επιβολή του νόμου. Μη σας χτυπήσουν στο εξωτερικό. Για την προσοχή των αρχών επιβολής του νόμου: καμία από αυτές τις αναρτήσεις δεν αποτελεί ομολογία ότι παραβίασα το νόμο σε οποιοδήποτε μέρος ή σε οποιαδήποτε στιγμή.

ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, ΟΛΛΑΝΔΊΑ


Κατά τη διάρκεια της συγγραφής του βιβλίου επισκεπτόμουν το Άμστερνταμ αρκετές φορές το χρόνο. Έβγαλα τόσες πολλές φωτογραφίες κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου που ήταν πραγματική πρόκληση να επιλέξω μερικές μόνο που είναι κατά κάποιο τρόπο αντιπροσωπευτικές όσον αφορά το δικό μου ενδιαφέρον (που είναι τα ναρκωτικά). Αυτό ήταν τόσο δύσκολο που μπορεί στην πραγματικότητα να δημοσιεύσω μια δεύτερη παρτίδα κάποια στιγμή στο μέλλον.

Ας προχωρήσουμε με αυτό....

Όπως βρέθηκε έξω από το Μουσείο Hash (Oudezijds Achterburgwal 148).

SDzbV0UKGn


Κατά την έξοδο από το Μουσείο Χασίς προσφέρεται μια δωρεάν ρουφηξιά σε έναν ατμοποιητή, ή τουλάχιστον προσφερόταν κάποτε.

4KPhO2eLca


Η σήμανση στους δρόμους μπορεί να είναι μια μορφή τέχνης. Αυτή η συγκεκριμένη φωτογραφία απαγορεύτηκε από το Facebook όταν την ανέβασα για πρώτη φορά εκεί.

Kt3CqEofZ5


Με την πρώτη ματιά υπέθεσα ότι αυτό μου έλεγε ότι η κατανάλωση αλκοόλ απαγορεύεται, αλλά ότι είναι εντάξει να καπνίζεις χόρτο.

J4ckBDeXMT


Το Smoke Boat προσφέρει περιηγήσεις στο κανάλι ειδικά για τους καπνιστές.

7Q9PfRKks8


Ενώ το Bulldog δεν έχει την καλύτερη φήμη, είναι σίγουρα ένα από τα πιο πολύχρωμα. Έχω μάλιστα ανεβάσει δεκάδες φωτογραφίες από εξωτερικούς χώρους καφετέριας σε ένα άλμπουμ στο Flickr εδώ: https://www.flickr.com/photos/157786281@N07/albums/72157698919040634/

J85r2FpJiq


Μικρές απόψεις γραμματοσήμων από μερικές από αυτές.

K2987AmY0X


Πρόκειται για ένα όχι άτυπο μενού από εκείνη την εποχή. Αν θέλετε να δείτε μια επιλογή μενού, έχω ανεβάσει μερικά σε ένα άλλο άλμπουμ στο Flickr εδώ: https://www.flickr.com/photos/157786281@N07/albums/72157709482407397/

HcPWSFvBip


Ω ναι, και υπάρχουν και μαγικές τρούφες. Προσέξτε να μην τα παρακάνετε στο πολυσύχναστο κέντρο της πόλης (δείτε το βιβλίο για την κατηγορία της καταστροφής μου).

TihFo06BDL


Ποτέ μην εκπλήσσεστε για να εκπλαγείτε για το τι μπορεί να κρύβεται στη γωνία. Ναι, ντρέπομαι να πω ότι σνιφάρισα και αυτή τη σοκολάτα. Και πάλι, δείτε το ίδιο το βιβλίο σχετικά με το αποτέλεσμα.

0XGmRczZ6v


Αν σας αρέσει να παρακολουθείτε ανθρώπους με μια μπύρα, δεν πρόκειται να απογοητευτείτε.

Ts8gyKi6ex


Ναι, είναι μια όμορφη πόλη, ακόμη και με τις σχετικά πρόσφατες προσθήκες πινακίδων.

AzPNH2xLMr


Είναι γνωστό ότι έχω χρησιμοποιήσει αυτές, οι οποίες είναι διάσπαρτες σε όλο το κέντρο της πόλης.

7YMtFJ0ekx


Πρόκειται για μια δεξαμενή αισθητηριακής στέρησης, την οποία χρησιμοποίησα σε αναζήτηση μιας παραισθήσεως χωρίς ναρκωτικά ή μιας εμπειρίας που μοιάζει με ψυχεδελική (κάποιοι το κάνουν αυτό και ισχυρίζονται ότι το πετυχαίνουν).

APobHVxRaD


Πέρασα πολλές ώρες ατενίζοντας τις βιτρίνες των έξυπνων καταστημάτων, τα οποία προσέφεραν μια σημαντική ποικιλία από καλούδια, ιδίως βοτανικά καλούδια. Ορισμένα ήταν πολύ παλιά και έδειχναν το ρόλο τους, κανένα περισσότερο από αυτό εδώ, στη γωνία από την πλατεία Dam (Kloveniersburgwal 39).

7Tx1tgq3ns


Ξέρω ότι θέλετε να δείτε ένα παράδειγμα του τι προσφέρεται σε αυτά τα καταστήματα. Μπορώ να μετρήσω περίπου 20 περίπου ψυχοφάρμακα που εκτίθενται σε αυτά τα ράφια, τα οποία ήταν όλα νόμιμα προς πώληση όταν τράβηξα τη φωτογραφία. Επίσης, είναι ορατά διάφορα άλλα ενδιαφέροντα αντικείμενα, συμπεριλαμβανομένων κιτ δοκιμών και ενός δολοφόνου ταξιδιού.

EqfYtxpMIF


Ωστόσο, θα δείτε επίσης πολλά τουριστικά καταστήματα που προσφέρουν τα πάντα, από γλειφιτζούρια κάνναβης μέχρι διαστημικά κέικ. Αγνοήστε τα: όλα εδώ είναι ψεύτικα, χωρίς THC.

TmbGWAhdR9


Θέλετε σπόρους; Δεν υπάρχει έλλειψη από τράπεζες σπόρων.

TwNdcg9eqn


Φανταστείτε μετακινούμενη τέχνη του Σαλβαδόρ Νταλί να γεμίζει πλήρως τους τοίχους με τους Pink Floyd ως ηχητική συνοδεία: είναι σχεδόν ένα ταξίδι χωρίς ναρκωτικό. Τώρα φανταστείτε το αυτό με λίγη τρούφα. [Fabrique des Lumières, Pazzanistraat 37]

3SyheETcKZ


Τέλος, πολλοί συνιστούν μια βόλτα στο Vondelpark για να ξεφύγετε από την τρέλα (ίσως ενώ βρίσκεστε σε ταξίδι για τρούφα), αλλά μια δωρεάν βόλτα με το καραβάκι απέναντι από το νερό στο NDSM μπορεί επίσης να προσφέρει μια ευχάριστη παραμονή.

YTDrtpUzH3



ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΌΧΙ ΛΙΓΌΤΕΡΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Όποιες κι αν είναι οι συνθήκες του δικού σας ταξιδιού, μην αναστείλετε την κρίση, την ασφάλεια ή τη χρήση μιας διαδικασίας μείωσης της βλάβης. Παρακαλούμε ανατρέξτε στη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να κατεβάσετε ένα δωρεάν αντίγραφο της έκδοσης PDF από οποιονδήποτε από τους συνδέσμους των δικτύων cloud που παρέχονται στην ακόλουθη σελίδα: https://bbgate.com/resources/the-drug-users-bible.3477/
 

Attachments

  • 28aWulN5YF.jpg
    28aWulN5YF.jpg
    1.3 MB · Views: 4

DenSouLew

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 25, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Φοβερές φωτογραφίες!
 
Top