Το ζήτημα της δόσης [Οι χειρότερες εμπειρίες μου με τα ναρκωτικά]

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2023
Messages
23
Reaction score
37
Points
13
Κατά τη χρήση φαρμάκων υπάρχουν τόσες πολλές μεταβλητές που μπορούν να προκαλέσουν τραγωδία- γι' αυτό και κατέληξα να γράψω ένα ολόκληρο βιβλίο για το θέμα. Ωστόσο, κατά την επανεξέταση των πολλών κατηγοριών καταστροφής στις οποίες προσωπικά ξεκίνησα, ο πιο κοινός παρονομαστής σχετίζεται με τη δόση: συχνά έπαιρνα πάρα πολλά.

Παρακάτω αναδημοσιεύω ένα άρθρο το οποίο δημοσίευσα πρόσφατα στο Substackσχετικά με τις δικές μου χειρότερες εμπειρίες με τα ναρκωτικά. Σκοπός του ήταν να είναι κάπως ανάλαφρο στην παράδοσή του με στόχο να εξυπηρετήσει το γενικό μήνυμα ότι η διαδικασία μείωσης της βλάβης είναι απαραίτητη, αλλά το υποκείμενο νήμα, ότι επανειλημμένα απέτυχα να περιορίσω την όρεξή μου, είναι δύσκολο να ξεφύγω.

Υπάρχει το επιχείρημα ότι σχεδόν κάθε φάρμακο είναι σχετικά ασφαλές με μια αρκετά μικρή δόση, αλλά εξίσου, ορισμένα φάρμακα είναι πολύ πιο επιρρεπή σε ατυχίες από άλλα. Το μοσχοκάρυδο και η σαλβινορίνη Α είναι ίσως καλά παραδείγματα: η υπέρβαση του ορίου χωρίς να πέσει κανείς σε άβυσσο τείνει να είναι εξαιρετικά δύσκολη. Οι διαφορές στην καθαρότητα χρησιμεύουν φυσικά ως άλλο παράδειγμα.

Με όλα αυτά κατά νου, σκέφτηκα ότι το άρθρο μπορεί να έχει ενδιαφέρον εδώ. Προς υπεράσπισή μου όμως, θα τονίσω ότι είμαι πολύ πιο σταθερός και λογικός τώρα απ' ό,τι ήμουν τότε. :)

Πήρα 182 ναρκωτικά: Αλλά ποια ήταν τα χειρότερα;

Ως συγγραφέας της Βίβλου των χρηστών ναρκωτικών, κάποιοι υποθέτουν ότι παίρνοντας αυτά τα 182 ναρκωτικά ήμουν πάντα η επιτομή της ασφάλειας και της καλής πρακτικής. Ωστόσο, τίποτα δεν θα μπορούσε να απέχει περισσότερο από την αλήθεια.

Πριν από μερικούς μήνες δημοσίευσα μια λίστα με τα αγαπημένα μου ναρκωτικά στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Στη συνέχεια με ρώτησαν, αρκετές φορές μάλιστα, ποια ήταν τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ αγαπημένα μου: βασικά ποια ναρκωτικά προκαλούσαν τις χειρότερες εμπειρίες. Ορίστε λοιπόν.



Στην αρχή του ταξιδιού μου, οι γνώσεις μου για τη μείωση της βλάβης δεν ήταν μεγαλύτερες από αυτές του μέσου αναγνώστη αυτού του άρθρου. Αυτό επρόκειτο να αποτελέσει μια τεράστια καμπύλη εκμάθησης, και το βιβλίο είναι επομένως γεμάτο με παραδείγματα για το τι ισοδυναμεί με το πώς δεν πρέπει να το κάνεις. Πράγματι, ένας από τους λόγους για τους οποίους ενσωμάτωσα τις εκθέσεις εμπειρίας ήταν για να καταδείξω το είδος των ανθρώπινων λαθών που είναι πάρα πολύ συνηθισμένα.

Οι ακόλουθες περιλήψεις παρέχουν από ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Είναι μόνο μισή ντουζίνα από αυτά με τα οποία έκανα απόλυτο χάος και τα οποία δεν είχαν καθόλου ευτυχές αποτέλεσμα.

Για το πλαίσιο, θα πρέπει να διευκρινίσω ότι τα χορήγησα μόνος μου σε μια περίοδο 12-15 ετών. Για τα περισσότερα μπόρεσα να καταγράψω και να περιγράψω λεπτομερώς τα αποτελέσματά τους ενώ τα βίωνα πραγματικά: είτε μέσω γραπτών σημειώσεων είτε μέσω καταγραφής στο τηλέφωνό μου. Αυτό βέβαια δεν ήταν πάντα δυνατό, καθώς μερικές φορές ήμουν πολύ εκτός εαυτού, τραυματισμένος ή αλλιώς απασχολημένος.

Τέλος, θα πρέπει επίσης να κάνω κάποιες αναδρομικές παρατηρήσεις σχετικά με όσα ακολουθούν. Η πρώτη πανωλεθρία οφειλόταν απολύτως στη φύση του φαρμάκου. Το δεύτερο (συνθετικά) οφειλόταν επίσης εν μέρει στη φύση του. Τα υπόλοιπα, και τα άλλα που καλύπτονται στο βιβλίο, οφείλονταν σε μεγάλο βαθμό στη δική μου ανικανότητα και εφησυχασμό.

Ας συνεχίσουμε...

--

1. Μοσχοκάρυδο

Αυτό το περιστατικό συνέβη πριν από πολλά χρόνια: Ήμουν 21 ετών, νέος και αφελής. Είχα διαβάσει ότι το μοσχοκάρυδο μπορούσε να προκαλέσει μαστούρα, οπότε έτσι απλά, έκανα το βήμα. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που είμαι ζωντανός. Το παραλήρημα δεν είναι ένα ταξίδι, είναι ένας εφιάλτης. Ήμουν άρρωστος, ζαλισμένος, με ναυτία, με σφυγμό στο κεφάλι, με παραισθήσεις και σερνόμουν στα χέρια και στα γόνατα, για μια αιωνιότητα που έμοιαζε με κόλαση. Δεν συνήλθα για μια εβδομάδα. Το μάθημα: ερευνήστε ό,τι παίρνετε και μην το αγγίζετε ποτέ αυτό το πράγμα. Είναι δηλητήριο.

2. 5f-AKB-48

Κατά τη διάρκεια των πρώτων ημερών του καπνίσματος συνθετικών κανναβινοειδών δοκίμασα μια νεοκυκλοφορημένη μάρκα, το Magic Dragon. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο: πρόκειται για ένα νούμερο, οπότε τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Η απάντηση ήταν τα πάντα. Αυτό απείχε μίλια από το αρχικό συνθετικό spice (JWH 0018) και ακόμη περισσότερο από την ίδια την κάνναβη... κάτι που συνειδητοποίησα μόλις άρχισε να με πιάνει ο ακατάσχετος τρόμος και η παράνοια. Σκόνταψα στο κρεβάτι και ξάπλωσα σε εμβρυακή στάση, σκεπτόμενος ότι πραγματικά τα είχα καταφέρει αυτή τη φορά, και ελπίζοντας πάνω στην ελπίδα να τελειώσει σύντομα. Φαινόταν να συνεχίζεται για πάντα, αλλά τελικά όντως τελείωσε.

3. Salvia Divinorum [εκχύλισμα σαλβινορίνης Α]

Αυτό είναι αναμφίβολα στη λίστα πολλών ανθρώπων, αλλά για μένα επιδεινώθηκε από το γεγονός ότι νόμιζα ότι ήταν απλώς άλλο ένα συνθετικό κανναβινοειδές. Εισέπνευσα βαθιά από το bong- και σχεδόν αμέσως η πραγματικότητα εξαφανίστηκε. Ένιωσα σαν να ρουφούσε η ψυχή μου την άβυσσο και δεν είχα ιδέα τι στο διάολο συνέβαινε. Ήθελα απλώς να ξεφύγω από την κόλαση και να γίνω ξανά ο φυσιολογικός μου εαυτός, καθώς διαπραγματευόμουν απεγνωσμένα για τη ζωή μου με κάτι που έμοιαζε με μια κακόβουλη παρουσία. Φοβόμουν ότι μπορεί να πάθω μόνιμη εγκεφαλική βλάβη και ότι μπορεί να μην συνέλθω ποτέ. Ντροπιαστικά, ήμουν στη συνέχεια αρκετά ανόητος ώστε να πιστέψω ότι αυτό προκλήθηκε από το σοκ και επανέλαβα την άσκηση σε μεταγενέστερη ημερομηνία. Δεν βελτιώθηκε καθόλου.

4. 5-MeO-DALT

Ένα αρκετά καλοήθες ελαφρύ ψυχεδελικό δεν είναι συνήθως η ουσία του τραύματος, εκτός αν επιδεικνύετε πλήρη έλλειψη της δέουσας προσοχής και προσοχής. Ζύγισα τη δόση μου των 10mg στη ζυγαριά και στην οθόνη εμφανίστηκαν 0,10g. Έτοιμος να φύγω, το κατέβασα με νερό. Μισό λεπτό... 0,10 γραμμάρια; OMG: 100mg! Πολύ αργά, γιατί όσο κι αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να κάνω εμετό. Τρομοκρατημένος, ήξερα ότι έπρεπε να το κάνω ό,τι κι αν συμβεί. Στην πραγματικότητα ήταν μια χαρά, αλλά ο αρχικός φόβος και ο πανικός δεν ήταν κάτι που θα ξεχνούσα γρήγορα. Ήμουν τυχερός (πολύ) που το ακατανόητο λάθος μου έγινε με το συγκεκριμένο φάρμακο.

5. Pregabalin

Δεν έχω καμία δικαιολογία ούτε γι' αυτό. Με κάποιο τρόπο έπεισα τον εαυτό μου ότι τα 300mg θα ήταν μια χαρά και ότι θα μπορούσα να το ακολουθήσω μια ώρα αργότερα με μια επαναλαμβανόμενη δόση. Αυτό συμβαίνει όταν είστε αρκετά αφελείς ώστε να πιστεύετε απομονωμένες αναρτήσεις σε φόρουμ και να κάνετε υποθέσεις σχετικά με το ότι τα συνταγογραφούμενα φάρμακα είναι ασφαλή. Μου προκάλεσε μια μέθη τύπου ναυτίας, η οποία ήταν απολύτως φρικτή και η οποία διήρκεσε για ώρες. Έτρεμα, δεν μπορούσα ούτε να πληκτρολογήσω, ούτε καν να περπατήσω σωστά, και ένιωθα τόσο άρρωστη. Μόνο αργότερα ανακάλυψα ότι οι άνθρωποι πέθαιναν πραγματικά από τη χρήση αυτού του φαρμάκου σε ραγδαία αυξανόμενους αριθμούς.

6. Αλκοόλ

Υπήρξαν πάρα πολλές περιπτώσεις στη ζωή μου κατά τις οποίες υπέστην την ταπείνωση να είμαι γελοία μεθυσμένος, με επακόλουθο τρομερή ασθένεια/έμετο/κρεμάλα την επόμενη ημέρα ή ακόμη και ημέρες. Από την άποψη της βλάβης και του εθισμού αυτό είναι ένα τρομερό ναρκωτικό, αλλά όπως οι περισσότεροι άνθρωποι, είχα συνηθίσει να θεωρώ την υπερβολική χρήση του ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Ευτυχώς, καθώς εξερεύνησα άλλες ψυχοδραστικές επιλογές, άρχισα ταυτόχρονα να βλέπω το αλκοόλ ως αυτό που ήταν, και τώρα το χρησιμοποιώ σπάνια.

--

Όσον αφορά τις δύσκολες εμπειρίες, οι περισσότερες από τις υπόλοιπες είχαν την τάση να περιστρέφονται γύρω από το να δαγκώνω περισσότερα από όσα μπορώ να μασήσω, με δόσεις που ήταν σημαντικά υπερβολικά υψηλές (π.χ. ηρωίνη, MDMA). Ενώ και αυτές είχαν τα δικά τους δράματα, οι περισσότερες από τις παραπάνω είναι πιο έντονα χαραγμένες στη μνήμη μου επειδή, όχι μόνο ήταν φρικτές, αλλά συνοδεύονταν και από σοκ: δεν τις περίμενα καθόλου.

Το θετικό είναι ότι προσέθεσαν κίνητρο για τη συγγραφή του βιβλίου: Δεν θα ήθελα κανείς άλλος να περάσει τα ίδια- και για κάποια ήμουν εξαιρετικά τυχερή (ενώ άλλοι μπορεί να μην ήταν). Η ουσία, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, είναι ότι έμαθα από αυτές.

Σας παρακαλώ να κάνετε το ίδιο και να παραμείνετε ασφαλείς. Μπορείτε να κατεβάσετε ένα δωρεάν αντίγραφο της έκδοσης PDF του ίδιου του βιβλίου από οποιονδήποτε από τους συνδέσμους του δικτύου cloud που παρατίθενται στην ακόλουθη σελίδα: [Στο BB εδώ: https://bbgate.com/resources/the-drug-users-bible.3477/]

Να θυμάστε ότι η άγνοια σκοτώνει, η εκπαίδευση σώζει ζωές: πείτε ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ στα ναρκωτικά.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
531
Reaction score
248
Points
43
Έχω γίνει ένοχος για την επαναχορήγηση της δόσης πολύ σύντομα. Λάθος πρωτάρη στις περισσότερες περιπτώσεις
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
Η δοσολογία είναι η βάση της μείωσης της βλάβης. Ευχαριστούμε για την ανταλλαγή εμπειριών
 
Top