Χρήση ξηρού πάγου απευθείας ως μηχανισμού ψύξης για την αντίδραση NaBH4;

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Γεια σας, η ερώτησή μου αναφέρεται στην αναγωγή του MDP2P σε MDMA και του P2P σε meth με NaBH4... αντί να χρησιμοποιείται αντιδραστήρας με μανδύα ή παγόλουτρο για την ψύξη της αντίδρασης κάτω από τους 20 βαθμούς κατά τη διάρκεια της προσθήκης NaBH4, θα ήταν δυνατόν να χρησιμοποιηθεί ξηρός πάγος που πέφτει στην αντίδραση Προκειμένου να ψύχεται το μίγμα της αντίδρασης με ταχύτερο ρυθμό, και αυτό θα μπορούσε να είναι επεκτάσιμο...

Προφανώς η αντίδραση πρέπει να μην περιέχει νερό, οπότε δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε παγάκια νερού.
ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος αν το τμήμα του διοξειδίου του άνθρακα που μπορεί να διαλυθεί στη μεθανόλη θα αντιδράσει για να γεμίσει την αντίδραση.

Υποθέτω ότι το διοξείδιο του άνθρακα θα σχηματίσει ένα ασθενές οξύ και η μεθυλαμίνη είναι μια βάση, οπότε μια αντίδραση θα λάβει χώρα εκεί.. αλλά αν προσθέσετε μόνο μετά το σχηματισμό της ιμίνης θα λειτουργήσει τότε; Έχοντας κατά νου ότι υπάρχουν ξηραντικοί παράγοντες στο χέρι που μπορούμε να προσθέσουμε, αλλά υπάρχουν άλλες βλαβερές αντιδράσεις που μπορεί να λάβουν χώρα; Ή είναι καλή ιδέα για να δοκιμάσουμε;

μπορεί κάποιος με γνώσεις χημείας να με βοηθήσει σε αυτό.

Ευχαριστώ

cmc
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα θέλατε να το κάνετε αυτό. Δεν το έχω σκεφτεί πολύ, αλλά kust η πιθανότητα το αποκλείει για μένα. κανονικός πάγος και ακετόνη παίρνει-10c και πάγος και χλωριούχο νάτριο παίρνει -30c για πολύ φθηνότερα,
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
ευχαριστώ φίλε! Εκτιμώ την απάντηση. Ακούγεται καλό, ποτέ δεν σκέφτηκα ένα παγόλουτρο με αλατόνερο, μόνο χρησιμοποιούσα ποτέ κανονικό νερό + πάγο. Ευχαριστώ!
 
Top