Ποια αντιδραστήρια μπορώ να χρησιμοποιήσω αντί για διαιθυλαιθέρα;

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Γεια σας, είμαι αρχάριος.

6. Η ακατέργαστη ελεύθερη βάση MDMA εκχυλίζεται από το αλκαλικό διάλυμα με διαιθυλαιθέρα (ή πετρελαϊκό αιθέρα) 2 x 50 mL. Το εκχύλισμα αιθέρα με ελεύθερη βάση MDMA ξηραίνεται πάνω από MgSO4.

από το βήμα 6
Ποια αντιδραστήρια μπορώ να χρησιμοποιήσω αντί του διαιθυλαιθέρα;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον οξικό αιθυλεστέρα, ασφαλέστερο από τον διαιθυλαιθέρα
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ο οξικός αιθυλεστέρας ενυδατώνεται μερικώς σε επαφή με αλκάλια, δεν είναι καλός για την εξαγωγή ελεύθερης βάσης.
@bitcoinup2020 μπορείτε να το αντικαταστήσετε με οποιονδήποτε μη πολικό (δεν αναμιγνύεται με το νερό) διαλύτη, δημοφιλείς επιλογές είναι: πετρελαϊκός αιθέρας (γνωστός και ως naphta, whitespirt), τολουόλιο, ξυλόλιο, εξάνιο, διχλωρομεθάνιο ή ελλείψει οποιουδήποτε από αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και βενζίνη από την αντλία που έχει πλυθεί με διάλυμα NaOH, ακολουθούμενο από πλύση με H2SO4.
 
View previous replies…

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
μπορώ να χρησιμοποιήσω διχλωρομεθάνιο Για να εξαγάγω την ποσότητα σύμφωνα με τα βήματα, μπορείτε να μου πείτε; διχλωρομεθάνιο 2 x 50 mL
 

bblanco

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 14, 2023
Messages
94
Reaction score
41
Points
28
Γεια σας κύριοι,

Έχω αυτό το πετρέλαιο από το γκαζάδικο με το οποίο θερμαίνουν σπίτια ή αγροκτήματα. Κάπου διάβασα ότι μπορείτε να κάνετε απλά κλασματική απόσταξη και 20-60 βαθμούς το αποτέλεσμα θα είναι ο αιθέρας?

Δεν είμαι χημικός και πριν ανατινάξω τον εαυτό μου και τη μισή κουκούλα στον αέρα σκέφτηκα χμμ ίσως καλύτερα να ελέγξω ελέγξω ελέγξω διπλά... τώρα χρησιμοποίησα διαλυτικό (κάτι σαν μπογιά)... αλλά αφού έχω αυτό το πετρέλαιο θέλω να κάνω κάτι με αυτό..?

Ευχαριστώ!
BB
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ναι, είναι πετρελαϊκός αιθέρας, μπορείτε πράγματι να τον αποστάξετε κλασματικά ή απλά να τον καθαρίσετε για να αφαιρέσετε τα έλαια και τα πρόσθετα και να τον χρησιμοποιήσετε ως έχει
 

bblanco

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 14, 2023
Messages
94
Reaction score
41
Points
28
Ευχαριστώ για τις γρήγορες και χρήσιμες πληροφορίες.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Αν αυτό που θέλετε είναι ένας πραγματικός αιθέρας (ο πετρελαϊκός αιθέρας είναι ένα μείγμα αλκανίων στην αυστηρή χημική ορολογία, πιθανότατα εξανίων), οι εύκολα προμηθεύσιμες και αρκετά ισοδύναμα συμπεριφερόμενες ουσίες είναι ο MTBE (μεθυλο-τερβουτυλαιθέρας) και ο διισοπροπυλαιθέρας, ωστόσο τα σημεία βρασμού τους είναι υψηλότερα, αλλά αυτό τους καθιστά μόνο ασφαλέστερους στη χρήση από τον διαιθυλαιθέρα (γνωστό συνήθως ως αιθέρα). Η παραπάνω ανάρτηση είναι η πραγματικά χρήσιμη απλά προσέξτε το λευκόπνευμα, το τολουόλιο και τα ξυλένια που έχουν σημεία βρασμού πάνω από 100C οπότε μπορεί να περιπλέξουν τις διαδικασίες εξάτμισης ελλείψει περιστροφικού εξατμιστή. Αν χρησιμοποιήσεις οξικό αιθυλεστέρα μην εκχυλίζεις ποτέ έντονα όξινα ή αλκαλικά διαλύματα με αυτόν και ακόμα και αν το pH δεν είναι ακραίο (5,5-8,5) απλά κινήσου γρήγορα. Ξέρω ότι είναι ασφαλές να εκχυλίζετε με οξικό αιθυλεστέρα 5MeOTryptamine που έχω ελεύθερη βάση από το υδροχλωρίδιο αλλά με ανθρακικό K/Na ως βάση αντί για υδροξείδιο. Δεδομένου ότι το AcOEt είναι ένας εστέρας υδρολύεται εύκολα πίσω στο οξύ και την αλκοόλη από την οποία προέκυψε αν το pH είναι πολύ υψηλό ή πολύ χαμηλό (οξικό οξύ και αιθανόλη σε αυτή την περίπτωση, και τα δύο θα κάνουν ένα χάος που θα επιλύσετε μόνο με έναν κατάλληλο διαλύτη που δεν είναι ευαίσθητος στο pH). Αν όντως κάνατε ένα χάος και δεν υπάρχει διαχωρισμός μην είστε ανόητοι και πετάξετε όλο το πράγμα, υπάρχουν πολλοί από εμάς εδώ για να σας βοηθήσουμε. Πολλοί αρχάριοι απλά θυμώνουν και πετάνε το μείγμα τους που στην πραγματικότητα μπορεί να σωθεί με το πολύτιμο κομμάτι της έλλειψης πληροφοριών.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Είναι εκπαιδευτικό από την πλευρά μου να σας ζητήσω να δώσετε το κατά προσέγγιση pH του εκχυλίσματος (διάλυμα προς εκχύλιση) και τα σημεία βρασμού των διαλυτών που αναφέρονται παραπάνω από όλους και όχι μόνο από εμένα. Σκεφτείτε το ως μια κρίσιμα σημαντική άσκηση, αναζητώντας αυτά έχετε να μάθετε σχετικά μαθήματα.
 
View previous replies…

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
μπορώ να χρησιμοποιήσω διχλωρομεθάνιο Για να εξαγάγω την ποσότητα σύμφωνα με τα βήματα, μπορείτε να μου πείτε; διχλωρομεθάνιο 2 x 50 mL
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Ναι, η απάντηση είναι αληθινή! Το DCM έχει χαμηλό σημείο βρασμού και δεν πιάνει φωτιά άρα εξατμίζεται εύκολα (προκαλεί ζαλάδα και είναι κάπως τοξικό) αλλά να θυμάστε ότι οι αλογονωμένοι διαλύτες σχηματίζουν σχεδόν πάντα το κατώτερο στρώμα και δεν πρέπει να ανακινούνται καλά με ισχυρά διαλύματα αλκαΐνης εκτός αν θέλετε να περιμένετε μέρες ή να πάτε να πάρετε ένα δονητικό δονητή και να τελειώσετε σε 12 ώρες. Θα πρέπει να κάνετε μια εκχύλιση 3x50 mL ή 1X75 & 2x35mL με πιο ήπια επαφή μάλλον. Δεν είναι συμβατό με αλάτισμα έξω και πλύσιμο με άλμη, καλύτερα να αποξηραίνεται με anh. Mg SO4.
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Σας ευχαριστώ πολύ έχω περισσότερη ενθάρρυνση για να το κάνω αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ με σεβασμό
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Εάν θέλω να κλιμακώσω 100 φορές αυτή τη μέθοδο πρέπει να χρησιμοποιήσω DCM Είναι η ποσότητα του μεγέθους 50ML*100 φορές = 5000ML;
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
από το βήμα 6
Αν θέλω να αλλάξω το μέγεθος σε αριθμό x100 από το βήμα 6 πρέπει να χρησιμοποιήσω διάλυμα x100. από το μέγεθος επίσης;
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Ο τόμος συνήθως
 
Top