Τι παίρνετε από τη βρώμικη ακετόνη σας;

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Κυρίως χρησιμοποιώ ακετόνη καθαρότητας 99,9% από ένα χημικό κατάστημα.

Όλο το κανονικό προϊόν έφυγε, και η πρώτη ύλη για τη νέα παρτίδα δεν έχει φτάσει, οπότε είχα λίγο ελεύθερο χρόνο και τίποτα να κάνω.

Έτσι, μάζεψα βρώμικη ακετόνη που είχα στην κατάψυξη, σε ποσότητα 2L και την εξαέρωσα. Κυρίως ήταν ακετόνη που χρησιμοποιήθηκε για το πλύσιμο των κρυστάλλων MDMA, αλλά κάποια ποσότητα (σχετικά μικρή ποσότητα μπορεί να είναι 15-20%) ήταν μετά από οξίνιση με 37% HCl σε ακετόνη που μου αρέσει πολύ.

Η εξάτμιση έγινε στην θερμή πλάκα στο ποτήρι ζέσεως του 1L, και στη συνέχεια προστέθηκε κάποια επιπλέον ποσότητα σε μερικά βήματα. Η τελική εξάτμιση έγινε στο ποτήρι ζέσεως 100ml. Δεν έλεγξα τη θερμοκρασία στο ποτήρι ζέσεως, απλώς όρισα τη θερμοκρασία της επιφάνειας της πλάκας ως 150C. Όλη η διαδικασία δεν πήρε πολύ χρόνο, ίσως 1 ώρα ή κάτι τέτοιο εντατικού βρασμού.

Στο σημείο που εξαφανίστηκε η μυρωδιά της ακετόνης, είχα μικρό όγκο σκατομαύρου πυκνού υγρού, το οποίο αναμείχθηκε με μικρό όγκο νερού και μπήκε στην κατάψυξη για μια ώρα ή κάτι τέτοιο.

Στη συνέχεια προστέθηκε NaOH για την εκχύλιση βάσης. Το ανώτερο στρώμα, αρκετά βρώμικο και μαύρο, διαχωρίστηκε στο χωνί το βάρος του ήταν ακριβώς 25 gr, που δεν είναι άσχημα για 2L ακετόνης.

Στη συνέχεια, προστέθηκε NaCl και απεσταγμένο νερό στο χωνί με το ανώτερο στρώμα και διατηρήθηκε στην κατάψυξη για λίγο ακόμα. Το προϊόν πλύθηκε με π.αιθέρα. Αυτό μετά την εξάτμιση μου έδωσε 15 gr αρκετά καθαρό FB.

Το FB οξύνθηκε σε παγωμένη ακετόνη και διηθήθηκε μετά από 12 ώρες. Η απόδοση ήταν 16,8 gr έναντι υπολογισμένων 17,8 gr.

Το άλας επανακρυσταλλώθηκε σε καυτό IPA στο σφραγισμένο ποτήρι ζέσεως PP σε υδατόλουτρο - είναι πολύ εύκολο να ελεγχθεί η θερμοκρασία του υδατόλουτρου. Η θερμοκρασία εκκίνησης ήταν 65C, αναλογίες κατά βάρος 1 gr : 2,86 gr (ή 3,6 ml σε RT). Καθώς δεν έχω προγραμματιζόμενη θερμαντική πλάκα, έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα, μειώνοντας τη θερμοκρασία κατά 2C κάθε 30 λεπτά.

Μόλις επιτεύχθηκε η RT, το σφραγισμένο ποτήρι ζέσεως μαζί με τη λεκάνη νερού (για να μειωθεί η ταχύτητα ψύξης) τοποθετήθηκαν στο κανονικό ψυγείο για 6 ώρες, και στη συνέχεια μεταφέρθηκαν στην κατάψυξη για λίγες ώρες ακόμη.

Ως αποτέλεσμα, ελήφθησαν 15,2 gr αρκετά καθαρών κρυστάλλων. Αλλά το μέσο μέγεθος των κρυστάλλων δεν με εντυπωσιάζει. Εξακολουθεί να είναι μικρό 1x1 έως 2x3 mm. Πιθανώς η ανακρυστάλλωση με βήματα 2C ανά 30 λεπτά είναι ακόμα πολύ γρήγορη, νομίζω ότι πρέπει να αγοράσω μια προγραμματιζόμενη πλάκα και να κάνω το ίδιο με 1 ή 2C ανά 1 ώρα.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Αυτή τη φορά ανακύκλωσα άλλη μια παρτίδα βρώμικης ακετόνης. Όλα τα υγρά μετά την οξίνιση, το πλύσιμο, τα υπολείμματα μετά την κρυστάλλωση σε νερό κ.ο.κ. με κοινό PH=2 συλλέχθηκαν και θερμάνθηκαν στους 130C.

Σε αυτό το σημείο η ουσία στο ποτήρι ζέσεως φαινόταν εντελώς μαύρη και σκατά. Κοινό βάρος - 40 gr.
Η ουσία ρίχτηκε στην παγωμένη ακετόνη με όγκο x10 του όγκου της ουσίας και διατηρήθηκε στην κατάψυξη για λίγο.

Η ακετόνη μετά την κρυστάλλωση έμοιαζε με χρώμα κονιάκ.

Σήμερα διηθήθηκε και ως αποτέλεσμα πήρα 35 gr καστανής ζάχαρης. Φυσικά, ένα τέτοιο προϊόν δεν προορίζεται για κατανάλωση: πρέπει να καθαριστεί με κάποιο τρόπο.

Πιθανώς θα προσπαθήσω να το ξανακρυσταλλώσω IPA μερικές φορές ή να κάνω ABE, δεν έχω αποφασίσει ακόμα...

RJ97SUvwfG
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Μετά την ανακρυστάλλωση σε νερό
YVirJDlWtL
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Δεν γνωρίζω, αλλά θα το δούμε στο εγγύς μέλλον. Οι πρώτες 2 παρτίδες μου Ήταν χαμηλής απόδοσης, οπότε σχεδίαζα να εξάγω τα ξεπλύματα και τον διαλύτη frzen μια άλλη φορά.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ο τρόπος με τον οποίο θα έκανε ο χημικός που στερείται rotavap είναι με την εκτέλεση μιας απλής απόσταξης, εάν ο συνολικός όγκος είναι 2L. Δεν είναι μόνο ότι ανακτάς την ακετόνη αλλά και ότι πρέπει να διατηρήσεις τη θερμότητα σε ήμερη κατάσταση και κυρίως ότι αποφεύγεις να εξατμίσεις 2L ακετόνης στον αέρα που αναπνέεις, γνωρίζοντας ότι το πρόβλημα είναι με τη θερμότητα της πλάκας idk η θερμοκρασία ανάφλεξης της ακετόνης αλλά ποτέ δεν πρέπει να εκθέτεις τους ατμούς σε οποιαδήποτε επιφάνεια τόσο καυτή.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ξέρω όλα αυτά τα πράγματα. Απλώς δεν έχω χώρο για περισσότερο εξοπλισμό. Ίσως το φθινόπωρο, αν μετακομίσω στην εξοχή...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Επικεντρώθηκα στην αποφυγή κινδύνου κυρίως, διαφορετικά μπορείτε απλώς να αφήσετε το ποτήρι ζέσεως ακάλυπτο έξω στον ήλιο, ακόμη και αν χρειαστεί χρόνος, τουλάχιστον έχετε μια έκρηξη λιγότερη για να ανησυχείτε.
 
Top