Uute ainete kasutamise suundumused USA täiskasvanute seas: Kanepi rekordkõrgus, psühhedeelsed ained tõusevad, suitsetamine väheneb

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
60gn3K7eAM


Tuleviku seire (Monitoring the Future, MTF) paneeluuringu põhjalik aruanne, mis hõlmab andmeid 1976-2023, on paljastanud märkimisväärseid muutusi 19-65-aastaste Ameerika täiskasvanute ainete kasutamises. Michigani ülikooli sotsiaaluuringute instituudi teadlaste eestvedamisel koostatud aruandes antakse põhjalik ülevaade uimastitarbimise arengust erinevates täiskasvanute vanuserühmades, tuues esile nii tekkivad riskid kui ka paljutõotava languse.

Peamised järeldused

1. Kanepi kasutamine on rekordiliselt kõrge: Aruandest selgub, et noorte täiskasvanute (19-30-aastased) kanepitarbimine on saavutanud kõrgeima taseme alates andmete kogumise algusest. Aastal 2023 teatas 42,4% noortest täiskasvanutest, et nad on viimase aasta jooksul kanepit tarvitanud, kusjuures ka igapäevane tarvitamine on tõusnud märkimisväärse 10,4%-ni. Eriti tähelepanuväärne on kanepi aurutamise tõus, mis on kahekordistunud alates selle esimesest mõõtmisest 2017. aastal.

2. Traditsioonilise suitsetamise vähenemine: Positiivne on see, et traditsiooniline sigarettide suitsetamine on noorte täiskasvanute seas järsult vähenenud. Aastal 2023 teatas vaid 8,8%, et on viimase kuu jooksul suitsetanud, mis on järsk langus võrreldes 2004. aasta 28,8%-ga. See langus peegeldab laiemaid rahvatervisealaseid jõupingutusi ja muutuvaid sotsiaalseid norme seoses suitsetamisega.

3. Alkoholitarbimise suundumused: Alkoholi tarbimine on endiselt suur, 64,9% noortest täiskasvanutest teatas alkoholi tarbimisest viimase 30 päeva jooksul. Siiski on joomine saavutanud kõigi aegade madalaima taseme, vaid 27,2% noortest täiskasvanutest on viimase kahe nädala jooksul alkoholi tarvitanud. Vähenenud on ka igapäevane alkoholitarbimine, millest 2023. aastal teatas vaid 3,6% noortest täiskasvanutest.

4. Psühhedeelsete ainete tõus: Muude hallutsinogeenide kui LSD kasutamine on märgatavalt tõusnud, saavutades kõigi aegade kõrgeima taseme. Aastal 2023 teatas 8,5% noortest täiskasvanutest, et nad kasutavad neid aineid, mis jätkab viimase kümnendi kasvutrendi.

5. Nikotiini suitsetamine: Nikotiini aurutamine on tõusnud enneolematule tasemele, 25,3% noortest täiskasvanutest aurutas viimase aasta jooksul nikotiini. See tähistab aurutamise määra kolmekordistumist alates 2017. aastast, mis tekitab muret selle suundumuse pikaajaliste tervisemõjude pärast.

6. Retseptiravimite kuritarvitamise vähenemine: Julgustav on see, et retseptiravimite mittemeditsiiniline kasutamine noorte täiskasvanute seas on langenud uuele madalale tasemele. Ainult 7,0% teatas viimase aasta jooksul toimunud väärkasutamisest, mis on vähem kui kümme aastat tagasi 15,6%. Opioidide, sealhulgas OxyContin ja Vicodin, kasutamine on peaaegu rekordtasemel, mis näitab positiivset muutust võitluses retseptiravimite kuritarvitamise vastu.

Mõju ja tulevased suunad.

MTFi aruandes esitatud andmed rõhutavad uimastitarbimise dünaamilist iseloomu USAs, kus mõnede ainete populaarsus väheneb, samal ajal kui teiste populaarsus kasvab. Rahvatervise algatused peavad jätkuvalt kohanema nende muutustega, keskendudes uutele ohtudele, nagu aurutamine ja psühhedeelsed ained, tugevdades samal ajal edukaid strateegiaid, mis on vähendanud suitsetamist ja retseptiravimite kuritarvitamist.

Täielik aruanne pealkirjaga "Monitoring the Future Panel Study Annual Report: National data on substance use among adults aged 19 to 65, 1976-2023", sisaldab nende suundumuste üksikasjalikku analüüsi ja on oluline allikas poliitikakujundajatele, tervishoiuteenuste pakkujatele ja teadlastele, kelle eesmärk on mõista ja käsitleda uimastitarbimist Ameerikas.

Neile, kes on huvitatud nendest järeldustest põhjalikumalt aruandes süvenemisest, on täielik aruanne kättesaadav Michigani ülikooli veebisaidil Monitoring the Future (Tuleviku seire) siin (clearnet).
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Kui olete huvitatud sellistest väljaannetest, reageerige ja jätke kommentaarid. See on mulle märguandeks, et jätkata.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Ma ei tea, mida sellest arvata. Psühhedeelikud ja pot on hiljuti seadustatud, nii et ma arvan, et need tõusevad.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Mõned faktid tunduvad ilmselged, kuid vajavad siiski põhjendatud kinnitust. See on vajalik selleks, et nihked ei toimuks mitte ainult teemaga kursis olevate inimeste, vaid ka tavainimeste, seadusandjate jne. mõtetes. Lisaks näitab uuring minu arvates ka teisi, vähem ilmselgeid ja huvitavaid suundumusi. Näiteks on nikotiinitarbimine täielikult muutunud.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Nikotiini asi oli huvitav. Ma omistan selle asjaolule, et see ei ole enam tubakas, vaid vapes pussid jne. Osa sellest onnt suitsu lõhn ja see on omamoodi moeröögatus. See võib olla ka tervislikum, aga ma ei ole näinud midagi, mis seda kinnitaks.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Jah, see on kindlasti mood või trend, mis on juba täies hoos, eriti noorte seas. Mis puudutab mõju tervisele - ma ei ole seda teemat põhjalikult uurinud, kuid näen üha enam erinevaid murettekitavaid publikatsioone, mis on seotud aurutamisega.
 
Top