Tee vaimse tervise juurde

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Q3A4P28sR5


Kaua aega tagasi tahtsin hakata terapeudi juurde, kuid see ei olnud nii lihtne. Kõigepealt ei olnud mul aega, siis ei olnud mul vaimse tervishoiu kindlustust ja siis olin hõivatud oma tööga, kus abi otsimine oli kohustuslik. Kui mul oli lõpuks võimalus terapeudi valida, hirmutas mind mõte võimalikest probleemidest võõraste inimestega telefonitsi rääkides.

Ma ei ole sellega üksi. Paljud inimesed, kes
vajavad vaimse tervise abi, ei otsi seda erinevatel põhjustel, sealhulgas kartuses teiste hinnangute ees, uskudes, et see on ebavajalik, või kõrgete kulude tõttu. Ameerika Ühendriikides ei ole vaimse tervishoiu süsteem alati kättesaadav: paljud inimesed elavad piirkondades, kus ei ole tervishoiuteenuseid ega kindlustust, ning vaid kolmandik inimestest saab vaimse tervise häirete tõttu vajalikku ravi. Seaduste karmistamine ravikättesaadavuse parandamiseks võib aidata pikemas perspektiivis, kuid muutused ei toimu üleöö.

Kui te mõtlete oma vaimse tervise tõttu ravi saamisele, võib ainuüksi alustamine tunduda hirmuäratava ülesandena ning maksetingimused, teenuseosutajad ja teie edasiminek võivad tunduda miiniväljana.Eriti raske on alustada, kui te alustate seda teekonda siis, kui olete oma kõige madalamas seisus.

Räägin oma kogemusest: Mul oli küll üks pisaravõitu vestlus, mida ma kartsin. Kuid see osutus pigem selgitavaks kui alandavaks ja terapeut juhtme teises otsas oli hoidja.
Inimesed seisavad vaimse tervishoiu poole pöördudes silmitsi mitmete tavaliste takistustega. Siin on, kuidas mõned neist ületada.

HipH60ZVIy


Ma ei tea, mis minuga toimub. Kuhu ma peaksin minema?
Erinevate tervisehäiretega inimesed otsivad vaimse tervise alast ravi erinevatel eluperioodidel ja nende motivatsioonid on väga erinevad, teatab Megan Rochford, kes juhib riiklikuvaimuhaiguste alliansi (National Alliance on Mental Illness, NAMI) üleriigilist abitelefoni. Olenemata sellest, milline on teie olukord, on oluline mõista, et teil ei pea tingimata olema selge ettekujutus sellest, mida te vajate, et hakata arstiabi saama.

Kui häbitunne takistab teid vaimse tervise abi otsimast, pidage meeles, et te ei ole üksi ja toetus on alati kättesaadav, ütles Rochford. Ta märkis, et kõned usaldusväärsetele telefoninumbritele nagu NAMI ja litsentseeritud spetsialistide pakutav abi on konfidentsiaalsed ja nende eesmärk on aidata teil muutuda tugevamaks ja enesekindlamaks inimeseks. Veelgi enam, vaimse tervise toetuse saamine ei pruugi välja näha nii, nagu te arvate: kaasaegsed lähenemisviisid psühhiaatriale ei hõlma mitte ainult terapeutide kabinette ja ravimeid, vaid ka alternatiivseid meetodeid, nagu kodune toetus (sealhulgas eneseabirühmad ja eakaaslaste abi), mis võib olla mõnele inimesele ahvatlev.

Kuigi spetsialistid, kellelt abi otsite, võivad olla olemasolevate ressursside eksperdid, olete lõppkokkuvõttes ise oma kogemuste ekspert ja otsustate ise, mis on teie jaoks õige, ütleb
Nia McCray-Brown, Ameerika vaimse tervise organisatsiooni (Mental Health America, MHA) , haridusalase mittetulundusühingu kogukonnasuhete spetsialist .

0lWRs1Jva2


Kriisihetkel otsivad mõned inimesed psühhiaatrilist abi, kui nad kaotavad kontrolli oma igapäevaste funktsioonide üle, ohustavad ennast või teisi. Sellistes olukordades on oluline otsida viivitamatult arstiabi. Tänapäeval on abi saamiseks olemas lihtne protsess, milleks on 2022. aastal üleriigiliselt käivitatudenesetapu- ja kriisitelefon 988. See liin pakub 24/7 emotsionaalset tuge ja aitab ühendada inimesi vajalike teenuste ja asutustega nende piirkonnas. Kui olete kriisis, võite helistada 988-le ükskõik millisest telefonist, kasutada 988 veebisaidil olevat vestlusfunktsiooni või saata tekstsõnumi MHA numbrile 741741.

Inimestel, kes ei ole kriisis, on mitmesuguseid sümptomeid, mis võivad ajendada neid otsima vaimse tervise abi. Mõnedel võivad tekkida emotsionaalsed või füüsilised sümptomid, nagu kurbus, ärevus, halb enesetunne või unehäired.
Florida psühholoog Marni Shanbhag märgib, et esmase abi otsimise võivad vallandada kurbuse, ärevuse või muude vaimse tervise probleemide tunded. Rochford lisab, et paljud inimesed otsivad abi ka oma elus toimuvate muutuste, sõltuvuste ületamise või konfliktide lahendamise eesmärgil. Oluline on meeles pidada, et vaimse tervise abi otsimine ei ole mõeldud ainult kriisiolukordade lahendamiseks, vaid ka vaimse tervise ja heaolu säilitamiseks.
.

Vaimse tervise probleemide raviks on olemas mitmesuguseid vahendeid ja te peate täpselt teadma, milliseid vahendeid te vajate, et hakata abi saama. Kuid nagu Rochford ütleb, on kasulik, kui teil on eesmärk silme ees: "Tehke kindlaks oma eesmärgid ja mõelge, kuidas teie vajadusi kõige paremini täita".

Sellised veebisaidid nagu
NAMI ja MHA võivad aidata teil oma tundeid sõnadesse panna või kirjeldada sümptomeid, mida teil on raske edasi anda. Samuti on palju vaimse tervise soojatelefone, kust saate tasuta ja konfidentsiaalset telefonilist tuge: NAMI haldab üleriigilist abitelefoni ja eri osariikidel on oma abitelefonid. Need erinevad vihjeliinidest nagu 988, sest nende eesmärk ei ole mitte ainult toetada inimesi kriisi ajal, vaid pakkuda ka ressursse järelhoolduseks.

GqXE4DJvSs


Need veebisaidid ja abitelefonid aitavad teil ka orienteeruda paljude vaimse tervise probleemidega inimestele kättesaadavate ressursside vahel. Kuigi paljud inimesed valivad esmase ravimeetodina kõneravi ja ravimid, on olemas ka eneseabirühmad, vastastikune tugi ja muud kogukonnapõhised lähenemisviisid hooldusele, samuti mitmesugused ravimideta ravimeetodid, mis võivad olla kasulikud erinevates olukordades. Mõnede raskemini ravitavate raskete psüühikahäirete puhul võivad olla abikselektrokonvulsiivne ravi ja teatavad psühhedeelsed uimastid, millel on suur potentsiaal.

VAIMSE TERVISE SPETSIALISTID ON TAVALISELT ÜSNA VALMIS AITAMA TEIL LEIDA ÕIGE KOHT, KUST ALUSTADA, ISEGI KUI SEE TÄHENDAB, ET TEID TULEB SUUNATA TEISE TEENUSEOSUTAJA JUURDE, KELLEL ON TEIE KONKREETSETE VAJADUSTE RAHULDAMISEKS PAREMAD TEADMISED.

"Kui vajate abi, kuid ei tea, kuhu pöörduda, ärge kõhkle oma muret oma arstiga arutama.Mõnikord on tõesti kasulik rääkida kellegagi, keda te usaldate ja kes saab olla teie kompassiks," - soovitab Rochford.

Arstid tunnevad tõenäoliselt teie piirkonnas tegutsevaid vaimse tervise spetsialiste ja võivad aidata teil leida sobivat ravi, sealhulgas määrata õigeid ravimeid. Samuti on oluline välistada võimalus, et teie füüsiline seisund võib teie sümptomeid süvendada.
.

"Lõppkokkuvõttes on vaimse tervise spetsialistid tavaliselt valmis aitama teil leida õige koht, kus ravi alustada, isegi kui see tähendab, et peate pöörduma mõne teise spetsialisti poole, kellel on teie konkreetse olukorraga rohkem kogemusi ," lõpetab Shanbhag.

Lisateavet vaimse tervise diagnooside, raviliikide ja toetuste kohta leiate veebilehelt.
ChyJLH7AgK


Kuidas ma oma ravi eest maksan?
Finantsküsimused on alati takistuseks arstiabi saamisel, ja vaimse tervise ravi ei ole erand.

Kui teil on ravikindlustus, on soovitatav uurida oma ravikindlustuse teavet (või helistada oma kindlustuskaardil olevale numbrile), et teada saada, milliseid raviteenuseid see katab. Samuti võib olla omavastutus - summa, mis tuleb tasuda sõltumata ravi kogukuludest, ja see makse võib sõltuvalt kindlustusseltsi konkreetsest plaanist erineda. Mõned plaanid pakuvad täielikku katet teatud arvu arstivisiitide eest, enne kui peate tasuma oma taskust.

Iga plaan on erinev, seega on soovitatav enne arstiabi taotlemist uurida oma kindlustusandjalt, et vältida ebameeldivaid üllatusi.


Paljud plaanid pakuvad juurdepääsu teenusepakkujate võrgustikule, mis on liikmetele odavam kui võrgustiku välised teenusepakkujad. Need teenuseosutajad asuvad tavaliselt teie piirkonnas, kuigi mõned neist võivad osutada teenuseid internetis ja asuda teises riigis, kuid omada litsentsi teie piirkonnas. Kindlustusplaanid maksavad osaliselt võrgustikus olevate teenuseosutajate eest ja võrgustiku väliste teenuseosutajate eest makstakse vähem või üldse mitte.

Isegi ravikindlustuse puhul on vaimse tervise eest tasumine sageli erinev füüsilise tervise eest tasumisest.Terapeudid esitavad sageli arveid otse teile ja seejärel hüvitate need ja esitate hüvitise oma kindlustusandjale.

Kui teil ei ole ravikindlustust, on teil ikkagi võimalusi. Kui vajate teraapiat, peate võib-olla maksma kogu maksumuse taskusse. See on kallis, tavaliselt
100-200 dollarit seansi kohta. Mõned teenusepakkujad pakuvad teraapiat libiseva skaala alusel, mis tähendab väiksema maksevõimega inimestele väiksemaid kulusid, seega tasub küsida.
1js5AKSG9Y

Lisaks pakuvadpaljud veebipõhised teenusepakkujad teenuseid inimestele, kes maksavad taskusse (mõned aktsepteerivad ka teatavaid kindlustusplaane).

Samuti on nii teraapia kui ka muu ravi jaoks olemas soodsad ja tasuta võimalused. Rochford soovitab otsida ülikoole, kus on lõpetatud programmid, mis koolitavad inimesi psühhoteraapia pakkumiseks; need pakuvad sageli ravi tasuta. Lisaks sellele on eneseabi- ja tugirühmades osalemine tavaliselt tasuta.

Lisateavet vaimse tervise ravi rahalise poole kohta leiate veebilehelt.
Kuidas leida endale sobiv arst?
Paljude vaimse tervise probleemidega inimeste jaoks on psühhoteraapia oluline osa raviprotsessist. See on spetsialiseeritud teraapia liik, mis hõlmab vestlusi terapeudiga, et tuvastada ja muuta negatiivseid tundeid, mõtteid ja käitumist. Kuid õige terapeudi valimine võib olla keeruline, sest spetsialiseerumised ja meetodid on väga erinevad.

Otsingute alustamiseks tasub hinnata oma rahalisi võimalusi. Kui kulud on olulised ja teil on ravikindlustus, on kasulik alustada teenusepakkujate otsimisega, kes töötavad teie kindlustusseltsiga. Te võite otsida teavet terapeutide kohta internetist või vaadata ülevaateid ja iseloomustusi. Sellised veebisaidid nagu
Psychology Today pakuvad terapeutide kataloogi koos üksikasjaliku teabega nende praktika kohta.

3yUzruvs85


Samuti on olemas odavaid psühhoteraapia võimalusi, mida pakuvad kohalikud tervishoiuosakonnad ja kogukonnaorganisatsioonid. Usklikud võivad pöörduda vaimulike poole ja lapsed võivad pöörduda koolide nõustajate poole. Oluline on otsida õige spetsialist, kes suudab pakkuda abi ja tuge teie olukorrale.

Kuigi mõned terapeudid eelistavad patsiente näha kas isiklikult või internetis, pakuvad paljud mõlemad võimalused.
Jeff Ashby, psühholoog ja Georgia Ülikooli stressi- ja traumauuringute professor, märgib, et pandeemia on muutnud lähenemist kaugtervisele. Uuringud näitavad, et paljusid probleeme saab edukalt käsitleda ka teletervise kaudu.

Isiklikul teraapial võivad olla omad eelised: terapeut saab analüüsida teie kehakeelt, mitte ainult näoilmet, mis aitab luua usaldusliku suhte. Seetõttu soovitab professor ja nõustaja Katharine Chang pidada mõned kohtumised isiklikult, enne kui läheb üle veebipõhisele suhtlusele. Parim viis saada vajalikku teraapiaabi on siiski valida see, mis sobib teie vajadustele. Kui see tähendab ainult virtuaalse platvormi kasutamist, on ka see täiesti vastuvõetav.

Viimasel ajal on tekkinud palju tekstiteraapiaplatvorme. Kuigi need pakuvad mugavat viisi toetuse saamiseks, soovitavad eksperdid olla ettevaatlik. Riiklikud psühhoterapeutide litsentseerimisasutused ei toeta tekstiteraapiat, kuna selle tõhususe kohta puuduvad veenvad tõendid. Seetõttu tasub eelnevalt hinnata teenuse kvaliteeti ja maksevõimalusi, sest võib juhtuda, et peate tekstiteraapia eest tasuma oma taskust.

Rohkem nõuandeid terapeudi leidmiseks leiate siit.
FCNa7LjGMD


Kuidas ma tean, kas olen saanud 100% psühholoogilist/psühhoteraapilist abi?
Psüühikahäirete ravi võib mõnikord olla keeruline, isegi kui asjad lähevad hästi. Georgia ülikooli teadlane Chang soovitab pärast esimest visiiti hinnata ennast, et näha, kas meetod on teie jaoks õige. Ta soovitab küsida endalt selliseid küsimusi nagu, kas tunnete, et teid tõesti kuulatakse, kas teie terapeut on keegi, kellele saate avaneda, ja kas saate tuge oma eesmärkidest ja ootustest nõustamisele rääkimisel.
.

Psühhiaater Richard A. Friedman kirjutas hiljuti ajakirjas Atlantic, et enamiku psüühikahäirete ravi ja ravimite peamine eesmärk on panna teid tundma ja toimima piisavalt hästi, et elada ilma pideva toetuseta. Kuigi mõned krooniliste haigustega inimesed võivad vajada ravimeid ja tuge pikema aja jooksul, peaks enamik vaimse tervise abi otsivaid patsiente mõistma, et lõpuks ei vaja nad enam pidevat ravi või vajavad seda vaid aeg-ajalt.

Teraapia ja muu psühhiaatrilise abi kestus võib erineda sõltuvalt inimesest ja patsiendi seisundist. Mõnikord võib mõni seanss probleemi lahendada, kuid sagedamini aitab teraapia sügavamaid probleeme paljastada, ütleb Ashby. Te võite pidada mõne seansi terapeudiga ja mõista, et teie probleemid on seotud rohkemaga kui vaid pealiskaudsete valude ja vaevustega teie elus.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
See oli suurepärane kirjutis. Ma näen palju inimesi foorumis, kes postitavad seal probleeme (See on üks darknet-foorumite suurepäraseid asju. keegi ei tunne teid tegelikult) Vaimne tervis on lihtsalt teistsugune kui füüsiline tervis. Ma arvan, et paljud inimesed käivad pigem emotsionaalsete valudega vs füüsilise valu, nii et vaimne tervis satub tagaplaanile.

Ma tean, et olen paljudele inimestele soovitanud leida hea terapeut. Ma ütlen neile ka, et nad peavad võib-olla proovima paari, enne kui nad leiavad endale sobiva.

Kahjuks ma ei praktiseeri seda, mida ma jutlustan. Ma arvan, et see aitaks mind, kuid mul ei ole tõesti mingeid probleeme, mida arutada. Samuti, nagu postitus ütles, ma ei taha selle eest maksta ja mul on raske leida aega, et seda teha
 
Top