MDP2P prekurzor. Prototokatechualdehid-metilénezés - DCM ÉS DMSO alternatíva.

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
A DCM és a DMSO nehezen beszerezhető ott, ahol én vagyok. vannak-e használható alternatívák, amelyeket ennek a módszernek az elvégzésekor használhatok:


Prototokatechualdehid metilénezés. Photo-essay.


Az alábbiakban a gyakran hivatkozott katechol-metilénezési eljárás egy kis változata következik, amelyet könnyen megtalálunk másolva és beillesztve az egész interneten. Ez a variáció elméletileg heliotropint állítana elő (amelyet a parfümiparban használnak).
Nem találtam olyan kísérleti adatokat, amelyek megerősítenék, hogy ez a szintézis valóban működik-e vagy sem. Tehát derítsük ki.

Felhasznált vegyszerek:
138g protokatechualdehid
120 ml 50%-os NaOH vizes oldat (91g NaOH, 91g dH2O)
500 ml dimetil-szulfoxid (DMSO)
120 ml (160 g) diklórmetán (DCM).

Felhasznált berendezések:
1L RBF és kondenzátor (metilénezéshez), keverő melegítőlap olajfürdővel.
500 ml RBF (az addíciós keverékhez), keverőköpeny
500 ml keverőpohár
3L RBF és fűtőberendezés a gőzdesztillációhoz
Megfelelő nagy edény a desztillátum gyűjtéséhez (én 2 literes főzőpoharat használtam)
Átalakított gőzfőző és akváriumi cső a gőzdesztillációhoz (rövid üvegcsővel és parafával)
Tölcsér/parafa/üvegcső a reagensek hozzáadásához (bár nem feltétlenül szükséges)
1 literes elválasztó tölcsér (a gőzdesztillátum diklórmetán extrakciójához)

A kísérlethez nem használtunk inert atmoszférát.

300 ml DMSO-t adunk az 1 literes RBF-be, majd 120 ml diklórmetánt adunk hozzá. Reflux kondenzátort adtunk hozzá hűtővízzel, az olajfürdőt 125-130 °C-ra melegítettük.

Amíg a fürdő melegszik, elkészítjük az addíciós keveréket. 120 ml 50%-os NaOH-t, 138 g protokatechualdehidet és 200 ml DMSO-t egy 500 ml-es főzőpohárban (keverőpálcával) egyesítünk, némi hőfejlődés történik, és az elegyet néhány percig a főzőlapon keverjük, hogy a protokatechualdehid és a maradék NaOH teljesen feloldódjon. Miután feloldódott, az elegyet az 500 ml-es RBF-be öntjük (a tölcséren leöblítve egy kis extra DMSO-val), majd átöntjük az 500 ml-es keverőköpenybe melegítésre és keverésre. A keveréket forrón, de forrás nélkül tartottuk. Az addíciós keveréknél nem alkalmaztunk hőmérsékletmérést.

Balra a metilénoldat, jobbra az addíciós elegy.
6xn5.jpg


Miután a DMSO/DCM keverék szépen visszaáramlott (olajfürdő 125 °C körüli hőmérsékleten), még 15 percet hagytunk az addíciós keverék keverésére, mielőtt megkezdtük az addíciót.

A narancssárga addíciós tölcsért egy kis üvegcsőhöz csatlakoztattuk, ez sokkal könnyebbé teszi az addíciót, sokkal egyszerűbbé, mint a kondenzátoron keresztül történő addíció.
Az addíciós folyadék cseppje, amelyet a kapilláris erő tart a helyén, megakadályozza, hogy a DCM-gőz kilépjen a tölcsérből - ez elég jól működik, és állíthatom, hogy ez sokkal egyszerűbb, mint a pipetta használata (a pipetták hajlamosak megolvadni ennél a hőmérsékletnél), ami nagyon nem praktikus ilyen méretben.
w5bd.jpg


Az adalékolás megkezdődött (erőteljes mágneses keverés mellett).
wdhj.jpg


A hővédelem érdekében gumikesztyűt viselve a forró 500 ml RBF-et szó szerint beleöntöttük a kis adagoló tölcsérbe. A tölcséres hozzáadások között néhány percet hagytunk.
Erre a várakozási időre azért van szükség, mert a reakció hatására a DCM erőteljesen forrni kezd, ez könnyen elboríthatja a kondenzátort, ha az addíciókat nem egymástól távol végezzük (továbbá az irodalmi források szerint a reaktáns hígítása szükséges a hozam javításához).
Összesen körülbelül 40 percre volt szükség az addíció befejezéséhez. A reakciót (erőteljes keverés és jó reflux mellett) további 90 percig folytattuk, mielőtt lekapcsoltuk a hőt és hagytuk kihűlni (keverés mellett).

Miután kihűlt, az elegyet egy nagyobb, vízgőz-desztillációra alkalmas tartályba vittük át. Nekem egy 3 literes RBF volt kéznél, így azt használtam. Körülbelül fél liter vizet adtam hozzá a gőzlepárlás előtt.

A 3L-es RBF-et beállították a desztillációhoz (kettős felületű kondenzátorral a jó gőzkondenzációs sebesség érdekében), és forráshőmérsékletre hozták, és most gőzt adnak hozzá egy kis üvegcsövön keresztül, amely majdnem az RBF aljáig van merítve (bár az alábbi képen csak részben látható).

gxdk.jpg


Gőzpárlat, a reakciótermékben meglehetősen gazdag átdesztillálás:
3cxj.jpg


Körülbelül 2 gallon vizet engedtünk át a reakcióelegyen (gőzforrásként egy gyorsfőzőt használva) és kondenzáltuk le.
Miután lehűlt, a termék nagy része kikristályosodik a vízben, és szűréssel könnyen eltávolítható. A heliotropinnal teli vizet megtartjuk a későbbi oldószeres extrakcióhoz. Ez még mindig tartalmaz néhány grammot literenként.

Szinterezett üveg szűrőtölcsér (kis mennyiségű lehűtött gőzpárlat szűrése után).
xb08.jpg


2 literes főzőpohár
tek8.jpg


A termék szűrése
f3a8.jpg


A szárított kristályok teljes hozama körülbelül 34 gramm volt.
A szűrt vizet literenként kb. 30 ml DCM-mel extraháltuk.

Az egyesített DCM-kivonatokat egyesítettük, és egy 500 ml-es RBF-be adtuk a desztillációhoz (a nagyméretű kettős felületű kondenzátor segítségével).
Miután a DCM nagy részét lepároltuk, a kondenzátort kicseréltük egy kis liebig kondenzátorra, és vákuumdesztillációra állítottuk be.
Több frakcióra számítottam, azonban a lepárlófej (teljes vákuum alatt) gyorsan 140 °C-ra emelkedett, és a desztilláció végére lassan 143 °C-ra emelkedett. Így végül csak egyetlen frakciót gyűjtöttem,
 

Heineken

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
111
Reaction score
55
Points
28
ne lásd a képet
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Úgy tűnik, nem tudtam bemásolni és beilleszteni ezeket. van valami információd arról, hogy mivel tudnám helyettesíteni a DCM-et és a DMSO-t?
 
Top