Czy ktoś ma dobre doświadczenia z redukcją NaBH4\Cucl2?

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Chciałbym zapytać, czy ktoś z was ma doświadczenie z najlepszą metodą, szybkością i temperaturą redukcji, w szczególności mówię o 2,5 dimetoksy-NS do 2ch
Powiedzmy, że mój przyjaciel próbował czegoś takiego.

Kolba okrągłodenna z 2 szyjkami zawierająca mieszaninę wagową IPA:woda w stosunku 1:1 (250g/10g NS) została wyposażona w chłodnicę, a następnie dodano 7,25 molowych odpowiedników NaBH4, jednocześnie intensywnie mieszając i pozostawiono do ustania bulgotania i rozpuszczenia całości. Następnie cały NS (9,3 g) został dodany jednocześnie do kolby.
*Czy dodanie Nabh4 spowodowałoby zamrożenie -16 byłoby bezpieczne dla nabh4 przed rozkładem?

Mieszaninę utrzymywano w temperaturze wrzenia przez 15 minut, po czym do reakcji dodano 1,2 g dwuwodnego roztworu CuCl2 rozpuszczonego w minimalnej ilości wody. To był błąd i mieszanina prawie wygotowała się z otwartej bocznej szyjki kolby. Następnym razem dodam ją w dwóch częściach. Reakcja była następnie refluksowana przez kolejną godzinę. Zauważono bardzo słaby zapach metyloaminy, co sugeruje, że mój nitrostyren nie był wystarczająco czysty i nadal zawierał ilości nitrometanu, który był redukowany do metyloaminy. To mnie jednak ucieszyło, ponieważ był to dowód na to, że grupy nitrowe zostały zredukowane.

Po refluksie reakcję pozostawiono do ostygnięcia do temperatury około pokojowej i dodano stężony kwas octowy w celu zneutralizowania pozostałego NaBH4, aż po dodaniu kwasu octowego przestało pojawiać się bulgotanie. Zajęło to około 20 ml kwasu octowego.


Przygotowanie:

Roztwór został przefiltrowany próżniowo i poddany destylacji, aż destylat pojawił się w temperaturze 100C, co oznacza, że prawie cały IPA został wygotowany. Destylat był przechowywany w pojemniku i zostanie ponownie wykorzystany do dalszych reakcji.

Po schłodzeniu roztworu w mieszaninie reakcyjnej pojawiła się ciemna oleista substancja, która, jak przypuszczam, była surową wolną zasadą 2C-H. Conc. HCl dodawano mieszając, aż woda stała się mocno kwaśna. Wymagało to więcej HCl niż oczekiwano. Następnie wodę przemyto 6x25ml DCM, zasadowano 20% roztworem KOH, ekstrahowano 6x25ml DCM, ekstrakty połączono, przemyto wodą destylowaną i dodano 5g stężonego HCl, a następnie ekstrahowano 3x40ml wody. Wodę wygotowano poprzez destylację azeotropową z toluenem, aż do nagłego wytrącenia się białych kryształów 2C-H HCl.

Końcowa wydajność: 6,8 g 2C-H HCl z 9,3 g 2,5-dimetoksy-beta-nitrostyrenu. 65%



Czy można coś zrobić, aby zwiększyć wydajność lub zaoszczędzić materiały?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Myślę, że wydajność jest wystarczająco zadowalająca, jak opisano powyżej. Z drobnych poprawek: może trochę mniej wody to dobry pomysł, dodanie nitrostyrenu rozpuszczonego w izopropanolu na pewno jest, a roztwór Cu upuszczony w szybkich małych kropelkach z kontrolą temperatury ponownie brzmi pożądanie. Praca w górę myślę, że jest dość przesadzona, a elucja wolnej zasady przez krótką kolumnę krzemionkową mogła szybciej usunąć kolorowe zanieczyszczenia (TLC ma znaczenie). Ale znowu mogę się mylić i izolacja z roztworu wodnego jest najlepszym sposobem na uzyskanie tego chlorowodorku.
 
Top