Droga do zdrowia psychicznego

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Q3A4P28sR5


Dawno temu chciałem zacząć spotykać się z terapeutą, ale nie było to takie proste. Najpierw nie miałem czasu, potem nie miałem ubezpieczenia na opiekę psychiatryczną, a potem byłem zajęty pracą, w której szukanie pomocy było obowiązkowe. Kiedy w końcu miałem okazję wybrać terapeutę, byłem onieśmielony myślą o potencjalnych problemach podczas rozmowy z nieznajomym przez telefon.

Nie jestem z tym sam. Wiele osób, które
potrzebują opieki psychiatrycznej, nie szuka jejzróżnych powodów, w tym z obawy przed oceną ze strony innych, uważając, że jest to niepotrzebne lub z powodu wysokich kosztów. W Stanach Zjednoczonych system opieki nad zdrowiem psychicznym nie zawsze jest dostępny: wiele osób mieszka na obszarach bez usług zdrowotnych lub ubezpieczenia, a tylko jedna trzecia osób otrzymuje opiekę, której potrzebują w przypadku zaburzeń zdrowia psychicznego. Zaostrzenie przepisów w celu poprawy dostępu do opieki może pomóc w dłuższej perspektywie, ale zmiany nie następują z dnia na dzień.

Jeśli myślisz o uzyskaniu opieki nad swoim zdrowiem psychicznym, samo rozpoczęcie może wydawać się zniechęcającym zadaniem, a warunki płatności, świadczeniodawcy i postępy mogą wydawać się polem minowym.Szczególnie trudno jest zacząć, jeśli rozpoczynasz tę podróż, gdy jesteś w najniższym punkcie.

Mówię z doświadczenia: Odbyłem płaczliwą rozmowę, której się obawiałem. Okazała się ona jednak bardziej wyjaśniająca niż upokarzająca, a terapeuta po drugiej stronie kabla okazał się bardzo pomocny.
Ludzie napotykają wiele typowych przeszkód, gdy szukają opieki w zakresie zdrowia psychicznego. Oto jak pokonać niektóre z nich.

HipH60ZVIy


Nie wiem, co się ze mną dzieje. Gdzie mam się udać?
Osoby z różnymi schorzeniami szukają opieki psychiatrycznej w różnych okresach swojego życia, a ich motywacje są bardzo zróżnicowane, donosi Megan Rochford, która zarządza krajową linią pomocyNational Alliance on Mental Illness (NAMI). Bez względu na sytuację, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że niekoniecznie trzeba mieć jasne wyobrażenie o tym, czego się potrzebuje, aby zacząć szukać pomocy medycznej.

Jeśli poczucie wstydu powstrzymuje cię przed szukaniem pomocy w zakresie zdrowia psychicznego, pamiętaj, że nie jesteś sam, a wsparcie jest zawsze dostępne, powiedziała Rochford. Zauważyła, że połączenia z zaufanymi numerami telefonów, takimi jak NAMI, oraz opieka świadczona przez licencjonowanych specjalistów są poufne i mają na celu pomóc ci stać się silniejszą, bardziej pewną siebie osobą. Co więcej, uzyskanie wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego może nie wyglądać tak, jak myślisz: nowoczesne podejście do psychiatrii obejmuje nie tylko gabinety terapeutów i leki, ale także metody alternatywne, takie jak wsparcie w domu (w tym grupy samopomocy i pomoc rówieśników), które mogą być atrakcyjne dla niektórych osób.

Podczas gdy specjaliści, u których szukasz pomocy, mogą być ekspertami w zakresie dostępnych zasobów, ostatecznie jesteś ekspertem w zakresie własnego doświadczenia i sam decydujesz, co jest dla Ciebie odpowiednie, mówi
Nia McCray-Brown, specjalista ds. relacji ze społecznością w Mental Health America (MHA), edukacyjnej organizacji non-profit.

0lWRs1Jva2


W momencie kryzysu niektórzy ludzie szukają pomocy psychiatrycznej, gdy tracą kontrolę nad swoimi codziennymi funkcjami, zagrażają sobie lub innym. W takich sytuacjach ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Obecnie istnieje prosty proces uzyskiwania wsparcia w postaci infolinii 988 Suicide and Crisis Hotline, uruchomionej w całym kraju w 2022 roku. Linia ta zapewnia całodobowe wsparcie emocjonalne i pomaga łączyć ludzi z potrzebnymi usługami i agencjami w ich okolicy. Jeśli jesteś w kryzysie , możesz zadzwonić pod numer 988 z dowolnego telefonu, skorzystać z funkcji czatu na stronie internetowej 988 lub wysłać SMS o treści MHA na numer 741741.

Osoby, które nie są w kryzysie, mają różne objawy, które mogą skłonić ich do szukania pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Niektórzy mogą doświadczać objawów emocjonalnych lub fizycznych, takich jak smutek, niepokój, złe samopoczucie lub problemy ze snem.
Psycholog Marni Shanbhag z Florydy zauważa, że początkowe poszukiwanie pomocy może być wywołane uczuciem smutku, niepokoju lub innymi kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Rochford dodaje, że wiele osób szuka również pomocy w celu zmiany swojego życia, przezwyciężenia nałogów lub rozwiązania konfliktów. Ważne jest, aby pamiętać, że szukanie pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dotyczy nie tylko sytuacji kryzysowych, ale także utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Dostępnych jest wiele różnych narzędzi do leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym i musisz dokładnie wiedzieć, jakich narzędzi potrzebujesz, aby zacząć szukać pomocy. Jednak, jak twierdzi Rochford, warto mieć przed sobą cel: "Określ swoje cele i zastanów się, jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby".

Strony internetowe, takie jak
NAMI i MHA, mogą pomóc ci wyrazić swoje uczucia lub opisać objawy, które są trudne do zakomunikowania. Istnieje również wiele telefonów zaufania dotyczących zdrowia psychicznego, gdzie można uzyskać bezpłatne i poufne wsparcie telefoniczne: NAMI prowadzi krajową infolinię, a różne stany mają własne infolinie. Różnią się one od gorących linii, takich jak 988, ponieważ ich celem jest nie tylko wspieranie ludzi podczas kryzysu, ale także zapewnienie zasobów do dalszej opieki.

GqXE4DJvSs


Te strony internetowe i linie pomocy mogą również pomóc w poruszaniu się po wielu zasobach dostępnych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Podczas gdy wiele osób decyduje się na terapię rozmową i leki jako podstawowe metody leczenia, istnieją również grupy samopomocy, wsparcie rówieśnicze i inne podejścia do opieki oparte na społeczności, a także różnorodne terapie nielekowe, które mogą być pomocne w różnych sytuacjach. W przypadku niektórych poważnych chorób psychicznych, które są trudniejsze do leczenia, terapia elektrowstrząsowa i niektóre leki psychodeliczne mogą być pomocne i wykazują duży potencjał.

SPECJALIŚCI DS. ZDROWIA PSYCHICZNEGO ZAZWYCZAJ CHĘTNIE POMOGĄ CI ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIE MIEJSCE DO ROZPOCZĘCIA LECZENIA, NAWET JEŚLI OZNACZA TO, ŻE BĘDZIESZ MUSIAŁ ZOSTAĆ SKIEROWANY DO INNEGO SPECJALISTY Z LEPSZĄ WIEDZĄ SPECJALISTYCZNĄ, ABY ZASPOKOIĆ TWOJE KONKRETNE POTRZEBY.

"Jeśli potrzebujesz pomocy, ale nie wiesz, gdzie się zwrócić, nie wahaj się omówić swoich obaw z lekarzem.Czasami naprawdę pomocna jest rozmowa z kimś, komu ufasz i kto może być twoim kompasem " - radzi Rochford.

Lekarze rodzinni prawdopodobnie znają specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego w Twojej okolicy i mogą pomóc Ci znaleźć odpowiednie leczenie, w tym przepisać odpowiednie leki. Ważne jest również, aby wykluczyć możliwość, że stan fizyczny może nasilać objawy.

"W ostatecznym rozrachunku specjaliści ds. zdrowia psychicznego zazwyczaj chętnie pomogą ci znaleźć odpowiednie miejsce do rozpoczęcia leczenia, nawet jeśli oznacza to wizytę u innego specjalisty, który ma większe doświadczenie w danej sytuacji " - podsumowuje Shanbhag.

Więcej informacji na temat diagnoz zdrowia psychicznego, rodzajów leczenia i wsparcia można znaleźć na stronie.
ChyJLH7AgK


Jak zapłacę za leczenie?
Kwestie finansowe zawsze stanowią przeszkodę w uzyskaniu opieki medycznej, a opieka nad zdrowiem psychicznym nie jest wyjątkiem.

Jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne, zaleca się sprawdzenie informacji o planie (lub zadzwonienie pod numer podany na karcie ubezpieczenia), aby dowiedzieć się, jakie zabiegi obejmuje. Może również istnieć udział własny - kwota, którą należy zapłacić niezależnie od całkowitego kosztu leczenia, a płatność ta może się różnić w zależności od konkretnego planu firmy ubezpieczeniowej. Niektóre plany zapewniają pełne pokrycie określonej liczby wizyt u lekarza, zanim będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Każdy plan jest inny, dlatego zaleca się sprawdzenie u ubezpieczyciela, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przed skorzystaniem z opieki medycznej.


Wiele planów oferuje dostęp do sieci dostawców, którzy są tańsi dla członków niż dostawcy spoza sieci. Dostawcy ci zwykle znajdują się w Twojej okolicy, chociaż niektórzy mogą świadczyć usługi online i mieszkać w innym stanie, ale mieć licencję w Twoim. Plany ubezpieczeniowe płacą częściowo za dostawców w sieci i mają niższą stawkę lub nie płacą za dostawców spoza sieci.

Nawet z ubezpieczeniem zdrowotnym, płacenie za opiekę nad zdrowiem psychicznym często różni się od płacenia za fizyczną opiekę zdrowotną.Terapeuci często wystawiają rachunki bezpośrednio, a następnie zwracają koszty i składają wniosek o zwrot kosztów do ubezpieczyciela.

Jeśli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, nadal masz opcje. Jeśli potrzebujesz terapii, być może będziesz musiał zapłacić pełny koszt z własnej kieszeni. Jest to kosztowne, zwykle od
100 do 200 USD za sesję. Niektórzy usługodawcy oferują terapię w skali ruchomej, co oznacza niższe koszty dla osób z mniejszą zdolnością płatniczą, więc warto o to zapytać.
1js5AKSG9Y

Ponadto wielu usługodawców online świadczy usługi dla osób płacących z własnej kieszeni (niektórzy akceptują również niektóre plany ubezpieczeniowe).

Istnieją również tanie i bezpłatne opcje zarówno terapii, jak i innych zabiegów. Rochford sugeruje poszukanie uniwersytetów z programami dla absolwentów, które szkolą ludzi do prowadzenia psychoterapii; często oferują one leczenie za darmo. Ponadto grupy samopomocy i wsparcia są zazwyczaj bezpłatne.

Więcej informacji na temat finansowej strony leczenia zdrowia psychicznego można znaleźć na stronie.
Jak znaleźć odpowiedniego dla siebie lekarza?
Dla wielu osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym psychoterapia jest ważną częścią procesu leczenia. Jest to specjalistyczny rodzaj terapii, który obejmuje rozmowę z terapeutą w celu zidentyfikowania i zmiany negatywnych uczuć, myśli i zachowań. Jednak wybór odpowiedniego terapeuty może być wyzwaniem ze względu na różnorodność specjalizacji i metod.

Aby rozpocząć poszukiwania, warto ocenić swoje finanse. Jeśli koszty są ważne i masz ubezpieczenie zdrowotne, warto zacząć od wyszukania usługodawców, którzy współpracują z Twoją firmą ubezpieczeniową. Możesz wyszukać informacje o terapeutach online lub zapoznać się z recenzjami i referencjami. Strony takie jak
Psychology Today oferują katalog terapeutów ze szczegółowymi informacjami na temat ich praktyki.

3yUzruvs85


Istnieją również tanie opcje psychoterapii oferowane przez lokalne wydziały zdrowia i organizacje społeczne. Osoby wierzące mogą udać się do duchownych, a dzieci do doradców szkolnych. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, który może zapewnić pomoc i wsparcie w danej sytuacji.

Podczas gdy niektórzy terapeuci wolą spotykać się z pacjentami osobiście lub online, wielu oferuje obie opcje.
Jeff Ashby, psycholog i profesor Uniwersytetu Georgia zajmujący się badaniami nad stresem i traumą, zauważa, że pandemia zmieniła podejście do telezdrowia. Badania pokazują, że wiele problemów można z powodzeniem rozwiązać za pośrednictwem telezdrowia.

Terapia osobista może mieć swoje zalety: terapeuta może analizować język ciała, a nie tylko mimikę twarzy, co pomaga nawiązać relację opartą na zaufaniu. Dlatego też profesor i doradca Katharine Chang zaleca odbycie kilku osobistych spotkań przed przejściem do interakcji online. Jednak najlepszym sposobem na uzyskanie potrzebnej pomocy terapeutycznej jest wybranie takiej, która odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli oznacza to korzystanie wyłącznie z platformy wirtualnej, jest to również całkowicie dopuszczalne.

Ostatnio pojawiło się wiele platform do terapii tekstowej. Chociaż zapewniają one wygodny sposób uzyskania wsparcia, eksperci zalecają ostrożność. Państwowe organy licencjonujące psychoterapeutów nie popierają terapii tekstowej, ponieważ nie ma jednoznacznych dowodów na jej skuteczność. Dlatego warto wcześniej ocenić jakość usług i opcje płatności, ponieważ być może będziesz musiał zapłacić za terapię tekstową z własnej kieszeni.

Więcej wskazówek dotyczących znalezienia terapeuty można znaleźć tutaj.
FCNa7LjGMD


Skąd będę wiedzieć, czy otrzymałem 100% pomoc psychologiczną/psychoterapeutyczną?
Leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym może czasami stanowić wyzwanie, nawet jeśli wszystko idzie dobrze. Badacz Chang z University of Georgia sugeruje, by ocenić siebie po pierwszej wizycie, by sprawdzić, czy dana metoda jest dla Ciebie odpowiednia. Radzi on, by zadać sobie pytania, takie jak to, czy czujesz się naprawdę wysłuchany, czy twój terapeuta jest kimś, przed kim możesz się otworzyć i czy otrzymujesz wsparcie w rozmowie o swoich celach i oczekiwaniach dotyczących doradztwa.

Psychiatra Richard A. Friedman napisał niedawno w magazynie Atlantic, że głównym celem większości form terapii i leków na choroby psychiczne jest sprawienie, byś czuł się i funkcjonował na tyle dobrze, by żyć bez stałego wsparcia. Podczas gdy niektóre osoby z chorobami przewlekłymi mogą potrzebować leków i wsparcia przez długi czas, większość pacjentów poszukujących opieki psychiatrycznej powinna zdawać sobie sprawę, że ostatecznie nie będą już potrzebować stałej terapii lub będą jej potrzebować tylko sporadycznie.

Czas trwania terapii i innej opieki psychiatrycznej może się różnić w zależności od osoby i stanu pacjenta. Czasami kilka sesji może rozwiązać problem, ale częściej terapia może pomóc odkryć głębsze problemy, mówi Ashby. Może się zdarzyć, że po kilku sesjach z terapeutą zdasz sobie sprawę, że twoje problemy dotyczą czegoś więcej niż tylko powierzchownych bólów w twoim życiu.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
To był świetny artykuł. Widzę wielu ludzi na forum, którzy piszą o swoich problemach (jest to jedna z największych zalet forów darknet, nikt tak naprawdę cię nie zna). Zdrowie psychiczne jest po prostu inne niż zdrowie fizyczne. Myślę, że wiele osób jest bardziej skłonnych do chodzenia z bólem emocjonalnym niż fizycznym, więc zdrowie psychiczne jest odsuwane na dalszy plan.

Wiem, że poleciłem wielu osobom znalezienie dobrego terapeuty. Mówię im również, że być może będą musieli wypróbować kilku, zanim znajdą odpowiedniego.

Niestety nie praktykuję tego, co głoszę. Myślę, że to by mi pomogło, ale tak naprawdę nie mam żadnych problemów do omówienia. Poza tym, tak jak napisano w poście, nie chcę za to płacić i trudno mi znaleźć na to czas
 
Top