Co można uzyskać z brudnego acetonu?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Najczęściej używam acetonu o czystości 99,9% ze sklepu chemicznego.

Cały normalny produkt się skończył, a surowiec do nowej partii nie dotarł, więc miałem trochę wolnego czasu i nic do roboty.

Zebrałem więc brudny aceton, który miałem w zamrażarce, w ilości 2L i odparowałem go. W większości był to aceton użyty do płukania kryształów MDMA, ale pewna ilość (stosunkowo niewielka ilość może wynosić 15-20%) była po zakwaszeniu 37% HCl w acetonie, który naprawdę uwielbiam.

Odparowanie przeprowadzono na płycie grzewczej w zlewce o pojemności 1 l, a następnie w kilku krokach dodano dodatkową ilość. Końcowe odparowanie odbyło się w zlewce 100ml. Nie kontrolowałem temperatury w zlewce, po prostu ustawiłem temperaturę powierzchni płyty na 150C. Cały proces nie zajął dużo czasu, może 1 godzinę intensywnego gotowania.

W momencie, gdy zapach acetonu zniknął, miałem niewielką objętość gównianego czarnego gęstego płynu, który został zmieszany z niewielką ilością wody i włożony do zamrażarki na godzinę lub coś w tym stylu.

Następnie dodano NaOH w celu ekstrakcji zasadowej. Górna warstwa, dość brudna i czarna, została oddzielona na lejku, jej waga wynosiła dokładnie 25 gr, czyli nieźle jak na 2L acetonu.

Następnie dodano NaCl i wodę destylowaną do lejka z górną warstwą i przechowywano w zamrażarce przez dłuższy czas. Produkt przemyto eterem naftowym. To po odparowaniu dało mi 15 gr całkiem czystego FB.

FB zakwaszono w zamrożonym acetonie i przefiltrowano po 12 godzinach. Uzyskano 16,8 gr wobec obliczonych 17,8 gr.

Sól została ponownie skrystalizowana w gorącym IPA w zamkniętej zlewce PP na łaźni wodnej - bardzo łatwo jest kontrolować temperaturę łaźni wodnej. Temperatura początkowa wynosiła 65C, proporcje wagowe 1 gr : 2,86 gr (lub 3,6 ml w RT). Ponieważ nie mam programowalnej płyty grzejnej, musiałem to robić ręcznie, zmniejszając temperaturę o 2C co 30 minut.

Po osiągnięciu RT, szczelnie zamkniętą zlewkę wraz z naczyniem z wodą (aby zmniejszyć szybkość chłodzenia) umieszczono w normalnej lodówce na 6 godzin, a następnie przeniesiono do zamrażarki na kilka godzin.

W rezultacie otrzymano 15,2 g całkiem czystych kryształów. Ale średni rozmiar kryształu nie robi na mnie wrażenia. Wciąż jest mały od 1x1 do 2x3 mm. Prawdopodobnie rekrystalizacja z krokami 2C na 30 minut jest nadal zbyt szybka, myślę, że muszę kupić programowalną płytkę i zrobić to samo z 1 lub 2C na 1 godzinę.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Tym razem poddałem recyklingowi kolejną partię brudnego acetonu. Cała ciecz po zakwaszaniu, płukaniu, resztki po krystalizacji w wodzie itp. o zwykłym PH=2 zostały zebrane i podgrzane do 130C.

W tym momencie substancja w zlewce wyglądała na całkowicie czarną i gównianą. Wspólna waga - 40 gr.
Substancję wrzucono do zamrożonego acetonu o objętości x10 objętości substancji i trzymano w zamrażarce przez jakiś czas.

Aceton po krystalizacji miał kolor koniaku.

Dzisiaj został przefiltrowany, a jako wynik otrzymałem 35 gr brązowego cukru. Oczywiście taki produkt nie jest przeznaczony do spożycia: należy go w jakiś sposób oczyścić.

Prawdopodobnie spróbuję ponownie skrystalizować go IPA kilka razy lub zrobić ABE, jeszcze nie zdecydowałem....

RJ97SUvwfG
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Nie wiem, ale zobaczymy w najbliższej przyszłości. Moje pierwsze 2 partie miały niską wydajność, więc planowałem wyekstrahować płuczki i rozpuszczalnik frzen innym razem.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Sposób, w jaki chemik pozbawiony rotavapu wykonałby prostą destylację, jeśli całkowita objętość wynosi 2L. Nie chodzi tylko o to, że odzyskuje się aceton, ale także o to, że trzeba utrzymać ciepło w ryzach, a co najważniejsze, unika się odparowania 2L acetonu w powietrzu, którym się oddycha, wiedząc, że problem tkwi w cieple płyty, nie znam temperatury zapłonu acetonu, ale nigdy nie należy wystawiać oparów na działanie tak gorącej powierzchni.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Znam to całe gówno. Po prostu nie mam miejsca na więcej sprzętu. Może jesienią, jeśli przeprowadzę się na wieś...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Skupiłem się głównie na uniknięciu niebezpieczeństwa, w przeciwnym razie można po prostu zostawić zlewkę odkrytą na słońcu, nawet jeśli zajmie to trochę czasu, przynajmniej masz jedną eksplozję mniej do zmartwienia.
 
Top