50 de nuanțe de cercetare pentru substanțele psihedelice (capitolele 1-2)

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
După ani de zile de luptă cu tratamentul pentru agravarea cancerului, Kevin se simțea mizerabil - anxios, deprimat și fără speranță. Tratamentele tradiționale pentru cancer îl slăbiseră și nu era clar dacă îi vor salva viața.

Dar apoi Kevin a obținut un loc într-un studiu clinic pentru un medicament exotic. Medicamentul nu era menit să îi trateze cancerul, ci să îi vindece teroarea și depresia pe care le simțea constant în legătură cu boala sa. Și a funcționat. La câteva ore după ce a luat mica pastilă, Kevin le-a spus cercetătorilor:
"Cancerul nu este important, cel mai important lucru este iubirea". Potrivit cercetătorilor, temerile sale de moarte iminentă au dispărut brusc - și această stare de spirit a durat cel puțin câteva luni.

Nu antidepresivele tradiționale precum Zoloft sau medicamentele pentru anxietate precum Xanax l-au făcut pe Kevin să-și regândească viața.
Afost un medicament care fusese interzis timp de decenii, dar care se afla acum în centrul unei relansări a cercetării: psilocibina, derivată din ciupercile magice halucinogene.

JCd7vHLgnr

Psihologii și psihiatrii au studiat halucinogenele timp de decenii - ca tratament pentru alcoolism și depresie și pentru stimularea creativității. Dar sprijinul pentru cercetare a încetat în anii 1970, după ce guvernul federal a inclus multe substanțe psihedelice pe lista drogurilor din Lista 1. Dar acum cercetătorii analizează din nou drogurile.

Deși povești precum cea a lui Kevin sunt promițătoare, am avea nevoie de sute, poate mii de alte exemple - testate riguros, de preferință în cadrul unor experimente controlate aleatorii de mari dimensiuni - pentru a ști dacă efectele invocate în studiu sunt reale și imparțiale.

Dar această cercetare merită. Psihedelicele promit să amelioreze unele dintre afecțiunile care s-au dovedit a fi cele mai greu de tratat - dependența, tulburarea obsesiv-compulsivă, anxietatea la sfârșitul vieții și, în unele cazuri, depresia, notorie rezistență la tratament. De exemplu, ratele de recădere la fumat sunt estimate la 60-90 % în decurs de un an, chiar dacă fumatul ucide sute de mii de oameni în fiecare an.

Există încă multe lucruri pe care nu le știm și pe care abia le învățăm. Așadar, pentru a înțelege ce știm în prezent despre drogurile psihedelice și psihoterapia psihedelică pentru tratarea unora dintre cele mai persistente afecțiuni psihologice, am citit peste 50 de studii care analizează siguranța și eficacitatea acestora și am discutat cu cercetătorii implicați.

Ne-am uitat doar la studiile privind psihedelicele clasice, precum LSD, psilocibina din ciupercile magice și DMT. Aceste droguri au efecte în mare parte similare, activând anumiți receptori de serotonină din creier.

9Ygqz1nMLE

Capitolul unu. Cercetarea nu stă pe loc.
Ideea de a folosi drogurile psihedelice ca medicament nu este nouă. În 1943, Albert Hofmann a avut norocul să descopere efectele LSD prin administrarea acestuia în laboratorul său din Elveția. Această descoperire a declanșat un val de cercetări în domeniul LSD și al substanțelor similare în anii 1950 și 1960.

Poate cel mai faimos cercetător al vremii a fost Timothy Leary. Acesta experimentase cu droguri în facultate, devenind fascinat în special de psihedelice. Interesul său l-a determinat, după ce a devenit un tânăr membru al facultății de la Universitatea Harvard, să înceapă un studiu mai formal al drogurilor. Acest lucru a dus la crearea Proiectului Harvard Psilocybin, care a administrat psilocibină (găsită de obicei în ciupercile magice) studenților absolvenți și mai multor artiști proeminenți ai vremii, într-o serie de experimente menite să dezvăluie efectele drogului asupra conștiinței umane.

Înciuda originilor lor ciudate, cercetările de la acea vreme erau încurajatoare: zeci și zeci de studii - nu doar în laboratorul lui Leary, ci și în multe altele din întreaga țară - au produs rezultate promițătoare, sugerând că psihedelicele ar putea fi utilizate în scop terapeutic pentru a trata unele dintre cele mai rezistente afecțiuni, precum dependența, anxietatea și depresia.

După câteva decenii, restricțiile privind drogurile psihedelice au început să se relaxeze. Începând cu anii 1990, unii cercetători au făcut presiuni pentru a reexamina drogurile psihedelice ca potențiale instrumente medicale. Cu sprijinul unor grupuri private precum MAPS, Fundația Beckley și Institutul de Cercetare Heffter, cercetătorii au depășit obstacolele financiare și de reglementare pentru a efectua mici studii preliminare.
FGbHVmsNtw

În parte din cauza obstacolelor din calea studierii acestor medicamente, noile studii sunt preliminare și limitate. Eșantioanele sunt atât de mici încât este greu de spus cu certitudine dacă rezultatele ar fi valabile pentru populații mai mari, generalizate. Iar unele studii nu includ grupuri de control sau placebo, standardul de aur în știință pentru a se asigura că efectele observate nu sunt cauzate de altceva.

Dar rezultatele sunt promițătoare și complexe. În măsura în care aceste medicamente pot funcționa, ele par să o facă printr-un mecanism foarte neobișnuit: inducând o experiență mistică, spirituală.

Capitolul doi. Modelul halucinogen al psihedelicelor le conferă efecte terapeutice.
Iată o mică mostră din modul în care unii participanți la mai multe studii realizate începând cuanii 2000 au descris experiențele psihedelice.
  • "Un sentiment de recunoștință, o mare (puternică) amintire de umilință... experiența mea de a fi, experiența mea de a fi în și în infinit"
  • "Deloc religios, dar important pentru a mă motiva să-mi dezvolt viața spirituală"
  • "Cred că am canalizat puterea Zeiței și că dețin această putere în mine. Cred că ea există peste tot și o caut pentru a adăuga scânteie, viață și bucurie situațiilor obișnuite de zi cu zi"
  • "Această experiență mi-a extins conștiința pentru totdeauna. Îmi permite să renunț mai repede la ideile negative. Îmi face mai ușor să accept ceea ce este"
  • "Conversația mea cu Dumnezeu (raze aurii de lumină) mă asigură că totul în acest plan este perfect; dar eu nu am corpul fizic/mintea necesară pentru a înțelege pe deplin".
Poate fi ușor să respingem această experiență.Ce legătură au zeii și fluxurile aurii de lumină cu medicina?

Dar rezultatele multor studii, care pot necesita luni sau ani de urmărire, sunt promițătoare, deși nu definitive. Un studiu foarte mic la care au participat 15 fumători a constatat că 12 dintre aceștia (80%) au reușit să se abțină de la fumat timp de șase luni după tratamentul cu psilocibină.

O analiză a studiilor controlate randomizate anterioare a constatat că LSD i-a ajutat pe alcoolici să-și reducă consumul de alcool, în timp ce un studiu mult mai mic a constatat că tratamentul cu psilocibină a ajutat persoanele diagnosticate cu dependență de alcool să-și reducă numărul de zile în care consumau alcool.
Un alt studiu aconstatat că psilocibina ar putea ajuta la tratarea depresiei la pacienții care au fost rezistenți la alte tratamente.

Y97CxgUcws


Așadar, cum anume reușesc psihedelicele să facă acest lucru? Cercetătorii recunosc cu ușurință că nu au toate răspunsurile - și nici măcar certitudinea deplină că este vorba exclusiv de psihedelice. Dar, pe baza cercetărilor actuale, precum și a studiilor din anii '50 și '60, ei au o teorie: atunci când oamenii se confruntă cu tulburări mintale debilitante, psihedelicele pot declanșa un puternic efect mistic. Aceste experiențe pot oferi apoi un context psihologic care facilitează schimbări comportamentale pozitive.

Și iată ce este cu adevărat remarcabil: în studii, s-a dovedit că una sau două doze erau suficiente pentru a produce efecte timp de mai multe luni.
Spredeosebire de medicamentele psihiatrice, care necesită doze regulate, adesea zilnice, tratamentul cu psilocibină - dacă funcționează cu adevărat - se pare că necesită doar una sau două ședințe cu o singură doză de medicament pentru a avea un efect timp de mai multe luni.

"Experiențele spirituale fac parte din umanitate de mii și mii de ani. În loc să le respingem, să încercăm să le înțelegem. Ce se întâmplă aici? Aceasta este o parte a experienței umane - o parte foarte relevantă și semnificativă a experienței umane. Și acum avem aceste instrumente pentru a studia modul în care anumite elemente sacramentale care apar în natură și pot fi sintetizate... pot fi folosite în scopuri bune " - a declarat Samit Kumar, un medic care urmărește îndeaproape cercetarea.

SVwdn20BXL


Un nou set de studii publicat în Journal of Psychopharmacology, care a folosit unele dintre cele mai mari dimensiuni ale eșantioanelor în cercetarea psihedelică de până acum, a arătat potențialul. Pacienții, în număr total de 80 în ambele studii, aveau cancer în stadiul patru și anxietate sau depresie de sfârșit de viață, cauzate în mare parte de moartea lor iminentă. După o sesiune de tratament cu psilocibină, majoritatea pacienților (până la 80 %) - în general - au prezentat îmbunătățiri ale scorurilor utilizate pentru a evalua starea de spirit, depresia și anxietatea.

Deși studiile nu au putut testa, din cauza dimensiunilor mici ale eșantioanelor și a metodologiei, dacă psilocibina în sine conduce la rezultate pozitive, cercetările au arătat că profunzimea experienței mistice, măsurată prin măsurători științifice larg acceptate pentru aceste tipuri de experiențe, este strâns corelată cu cât de puternice au fost succesele pacienților. Un studiu a constatat, de asemenea, că o doză mai mare a produs efecte mai mari.

Aceste studii noi, mai mari, au confirmat rezultatele studiilor pilot anterioare care au urmat un model similar, dar au avut eșantioane mai mici și, prin urmare, au fost mai puțin fiabile pentru a trage concluzii mai generalizabile.

Johnson de la Universitatea Johns Hopkins
a fost deacord, citând cercetarea sa: "Atât pentru anxietatea legată de cancer la sfârșitul vieții, cât și pentru tratamentele de renunțare la fumat, am constatat că gradul de experiență mistică a prezis efectele pozitive pe termen lung - reducerea anxietății și depresiei și reducerea fumatului".

HuUoKLya9r


O modalitate de a înțelege acest efect este de a-l considera opusul unei experiențe traumatice, după cum se explică în studiul privind fumatul:
Susținemcă, în mod similar, experiențele de vârf declanșate de drogurile psihedelice pot funcționa ca evenimente vii și discrete care produc efecte de feedback asemănătoare PTSD, adică schimbări persistente în comportament (și, probabil, în creier) asociate cu o ameliorare de durată.Prin termenul "PTSD", nu sugerăm că aceste experiențe împărtășesc în mod necesar mecanisme biologice comune cu PTSD.

Mai degrabă, presupunem că aceste experiențe sunt "asemănătoare PTSD" în sensul că un singur eveniment discret poate provoca schimbări comportamentale (și probabil biologice) de durată și "reversibile" în sensul că aceste schimbări de durată sunt de natură benefică, spre deosebire de cele dăunătoare.

"Nu suntem foarte siguri ce reprezintă în creier. Modul în care o descriu simbolizează adesea ceea ce se întâmplă în capul lor. Să luăm de exemplu zeița care te conduce. Poate că este o zeiță care vă conduce prin depresie și afară - dacă luați această metaforă " - a declarat James Rucker, lector clinic la King's College din Londra, care a lucrat la studiul privind depresia.

SXVNkcOgdM


Capitolele 3-4 vor fi în numărul următor și sunt destinate cititorilor deosebit de interesați.
 
Top