All/hg Stagnare, întrebare AI

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Toate testele au funcționat bine, dar scalarea cu Ai "Sheet" a fost ciudată. În primul rând, pe o reducere mare am folosit metal magnetic and.didn't realizat acest lucru până aproape de sfârșitul dacă rxn.. Așa că acum, la refacerea rxn, cred că "foaia" de Ai pe care am ales-o este mult prea groasă. A provenit de la o mătură/stâlp Ai. Era groasă, dar am reușit să o tai cu foarfeca. Reacția a decurs foarte lent, încălzită la 45-60c timp de vreo 6 ore cu agitare/învârtire energică. Nu părea să facă mare lucru, poate foarte, foarte încet. Cu timpul și mai ales la 10 ore a fost adăugată soluția naoh și reacția a început să se încălzească și s-a menținut la aproximativ 35-50c timp de câteva ore.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
În unele cazuri, putem utiliza granule de aluminiu, dar și acest lucru necesită mai mult timp.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Da, am încercat cu tigăi de copt și a avut loc reacția exotermică a urcat până la 65c, cu agitare improvizată prin învârtirea găleții în cea mai mare parte a timpului... Se pare că acest lucru nu face nimic, dar se pare că totul se amestecă și se poate auzi toate răzuire de-a lungul.. Problema este că au existat tone de aluminiu nereacționat folosind calculele osmiums plus 10% exces. Cred că trebuie să trec la folia de aluminiu pentru aceste reduceri de 2-300 g sau să-mi tai plăcintele mai fin sau poate să obțin niște așchii CNC bune.

Folia a dispărut în mare parte după basifiere, dar nu știu dacă asta contează. Lyk cum merge.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Trebuie să utilizați un exces de săruri de mercur în apă și să nu o decantați din reacție, apoi aluminiul va reacționa (dar pentru o perioadă lungă de timp). Încercați.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Am folosit mercur în exces. Am folosit metoda osm prin amalgamare în metanol. Am așteptat cam 45-60 de minute și totul era argintiu, iar metanolul avea un aspect gri/argintiu. Am folosit calculele osmium mercur plus exces. Poate de 1,5 ori mai mult decât a recomandat osmium. Se pare că funcționează bine după aspectul amestecului Al, bule mici și soluția devine argintie/gri. Am observat doar câteva bucăți mici de tigaie plutind

La ultima reacție, amestecul a ajuns singur la 65c într-un vas mare, dacă ar fi fost de dimensiunea potrivită, poate că ar fi ajuns la 70-75 fără răcire. Reacția exotermică a durat în jur de 90 de minute, apoi temperaturile au scăzut treptat... adusă la 55c pentru încă 4 ore... o cantitate mare de plăcintă Al a rămas peste calculul osmiului + 10% exces... încă mult prea mult Al rămas. Cred că se datorează în principal procedurii teribile de amestecare... așa că voi trece peste asta. Osmium a menționat de câteva ori cât de important este să aibă o agitare corespunzătoare este, în special pentru reacții mai mari..
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Puteți să vă spuneți mai multe despre această metodă?
 
Top