Alternative și înlocuitori

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Dacă mă urmărește cineva, îmi cunoașteți deja dragostea și dorința de a improviza și de a lucra direct de pe rafturile magazinelor cât mai mult posibil. Îmi dau seama că fac lucrurile mult mai complicate și mai dificile în acest fel, există diverse avantaje și dezavantaje ale acestei abordări, îmi place foarte mult ideea de a nu lăsa o urmă de hârtie comandând ceva anume și mi se pare foarte satisfăcător să lucrez cu ceea ce am personal la dispoziție.

Ca novice în chimie, sunt multe lucruri pe care pur și simplu nu le știu. Nu știu cum să-mi dau seama de ceea ce nu știu. Cum să găsesc soluții la problemele mele. Sunt sigur că am trecut peste o mulțime de informații de care voi avea nevoie la un moment dat, dar nu știu că voi avea nevoie să știu anumite informații până când problema nu este imediat la îndemână. De exemplu, dacă văd o rețetă sau un tek pentru un mod de a face un medicament, în general presupun că singurul mod de a face acel medicament este prin utilizarea substanțelor chimice din rețetă. Ceea ce mi-am dat seama este că există substanțe chimice specifice care sunt necesare pentru o anumită sinteză, etc. Cu toate acestea, într-o rețetă sunt incluse anumite tehnici care sunt utilizate în multe rețete diferite și care pot fi realizate în mai multe moduri. De exemplu, pentru a realiza o extracție acid/ază sau pentru a transforma baza liberă în sare.

Astfel, știm despre reacția mercur/acid pentru crearea amalgamului de aluminiu, o tehnică care este utilizată în multe rețete. Singurele rețete pe care le-am văzut care menționează sau utilizează această tehnică au necesitat nitrat de mercur(II) sau mercur elementar și acid nitric etc. Ceea ce nu am realizat până de curând este că amalgamul de aluminiu poate fi creat folosind clorură de mercur(II) sau prin reacția mercurului și a clorului. După cum știm cu toții, în funcție de locație, diferite substanțe chimice și produse vor fi disponibile sau nu. Din câte știu eu, în SUA, acidul azotic nu este ușor de procurat din magazin. Pe de altă parte, clorul este disponibil. Pentru mine, aceasta este o cunoaștere extrem de utilă. Unele rețete includ o metodă alternativă de a obține rezultatul dorit, altele nu, și astfel, sunt împins să cred și să mă blochez în gândirea mea că singura modalitate de a face ceva este să folosesc ceea ce este în rețetă. Un alt exemplu relevant pentru mine în acest moment este nitratul de amoniu necesar pentru a realiza preparatele shake and bake. Proporția corectă de sulfat de amoniu poate fi utilizată în schimb pentru a genera amoniacul necesar dizolvării litiului.

Înțeleg că anumite lucruri vor fi necesare și specifice, așa cum am spus, de exemplu, probabil nu există nicio modalitate de a evita necesitatea anumitor precursori, P2p, P2np, MDP2p pentru a obține amina corespunzătoare. Pentru ceea ce am spus mai sus, cu privire la utilizarea clorurii de mercur(II) în locul nitratului de mercur(II), sunt sigur că o mulțime de oameni vor fi interesați să afle și să înțeleagă mai bine ce altceva ar putea fi utilizat și cum funcționează, de ce este necesar etc. Ce substanțe chimice pot fi extrase și purificate din ce produse și apoi reacționate cu alte substanțe chimice OTC pentru a obține orice ar putea fi util pentru ceea ce încercăm să facem. Dacă cineva știe ceva sau are vreo idee, vă rugăm să ne-o împărtășiți. Vă mulțumim și mult noroc!
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Dacă locuiți în SUA, așa cum spuneți, ar trebui să puteți obține cu ușurință acid sulfuric. Puteți obține cu ușurință nitrat de sodiu. Deci, puteți obține cu ușurință acid azotic fumuriu prin adăugarea acidului la sare și configurarea pentru o distilare simplă (aparatul ar trebui să fie bine asamblat folosind grăsime pentru a minimiza evacuarea fumurilor), dar nu închideți priza de vid!
 

ruen

Don't buy from me
Member
Language
🇨🇿
Joined
Jul 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Am mai multe vești pentru dvs.: puteți utiliza orice sare de amoniu pentru shake and bake
 
Top