Amfetamină din P2NP prin complexul Borohidridă+Cupru 2022 - întrebări

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am găsit asta pe dread și se pare că operatorul de la dread a preluat-o de aici. Dar nu am putut găsi această metodă exactă pe aceste forumuri. (Există metode similare, cum ar fi "one pot 1kg synth" a lui William Dampiers, care pare practic aceeași).

Ar putea orice chimist cu experiență să intervină și să-mi spună dacă ar putea exista fumuri toxice sau probleme serioase de siguranță implicate de această metodă:


Extract original:

Amfetamină din P2NP prin complexul Borohidridă+Cupru 2022 Procedură actualizată

Această metodă descoperită oarecum recent este una dintre cele mai mari realizări ale lumii subterane a chimiei clandestine. De asemenea, este una dintre cele mai simple și relativ prietenoase reacții pentru începători care există pentru producerea de droguri. Nu necesită substanțe chimice foarte toxice, cum ar fi sărurile de mercur. Este destul de iertătoare, are un randament foarte ridicat și funcționează foarte bine chiar și la o scară de < 1 gram.

Am văzut unele mențiuni despre această metodă aici, pe darknet, dar NU am văzut niciun credit de autor sau referințe. Dacă nu furnizați referințe, nu faceți cu adevărat știință. Continuitatea colaborării este esențială.

Aplicațiile uimitoare ale borohidridelor și ale complecșilor metalelor de tranziție au apărut încă din 1990 într-o publicație coreeană. Unele mențiuni privind utilizarea cuprului metalic în locul mercurului au apărut pe unele forumuri, dar, în cele din urmă, un fir de discuție foarte, foarte lung s-a format pe un forum bine cunoscut în limba engleză privind chimia medicamentelor și pe un forum bine cunoscut în limba rusă. Dacă doriți să urmăriți pașii înapoi până la conținutul original, vă puteți da seama foarte ușor citind postarea de bun venit a acestui sub.

Un chimist cunoscut sub numele de Testex a inițiat această metodă pentru amfetamină. Un chimist cunoscut pe diverse site-uri sub numele de Carl are meritul de a fi făcut să înflorească această metodă. Procedura citată este creditată lui Fastbreak, un alt contemporan.

Context necesar:


Deși aceasta este o procedură foarte ușoară pentru începători, nu veți putea să citiți acest articol și să reproduceți rezultatele fără o familiaritate de bază cu procedura chimică. Scrierea presupune că sunteți familiarizat cu:

* Tehnici și terminologie de laborator de chimie de bază. Ar trebui să cunoașteți greutățile și măsurile metrice. Trebuie să cunoașteți și să înțelegeți greutățile molare, raporturile molare și să știți cum să vă faceți propriile calcule atunci când citiți proceduri publicate care furnizează doar cantități molare

* Abilități și cunoștințe de laborator de bază în chimia medicamentelor, cum ar fi spălarea solvenților, extracția lichid-lichid, extracția acid-bază, distilarea simplă, recristalizarea, analiza reactivilor și a punctului de topire

* Resursele necesare pentru a obține precursorul P2NP, reactivii necesari, borohidrida de sodiu aka NaBH4 și sulfatul de cupru aka CuSO4.

* Resursele necesare pentru obținerea solvenților și reactivilor acizi/bazici necesari, inclusiv etanol sau izopropanol, apă distilată, acid sulfuric alimentar (H2SO4), leșie alimentară/de laborator (hidroxid de sodiu (NaOH))

* Echipamentul minim de laborator. Veți avea nevoie de o plită încinsă + un agitator magnetic, un vas de reacție, sticlărie de laborator adecvată pentru preparare și purificare, termometre de calitate științifică și este foarte recomandat să aveți o trusă de distilare în scopul refluxului în timpul reacției și al distilării simple cu aburi pentru recuperarea amfetaminei purificate la final.

*Este posibil să se facă acest lucru fără echipament de distilare, dar numai la scară mică și se riscă sănătatea oricărei persoane care consumă produsul final. De asemenea, este mult mai probabil ca reacția să eșueze sau să scape de sub control. Obțineți un set de distilare.

Procedura:

(citat direct din original)


Numărul P2NP cas necesar: 705-60-2



80g EtOH 96% (1%MEK) adică ~100ml
40g H2O
5,2g NaBH4
a fost combinat.

apoi, sub agitare puternică, s-au adăugat 10g de P2NP (măcinat în pulbere fină) în porții mici.

după care amestecul a fost lăsat să se agite timp de 40 min.

apoi acesta a fost încălzit la 65°C și s-au adăugat alte 5g NaBH4, urmate de 1,5g CuSO4*5H2O (măcinat în pulbere fină).
a rezultat o barbotare, s-a atașat condensatorul de reflux și s-a lăsat să se agite timp de 15 min până când barbotarea s-a oprit, apoi amestecul a fost supus refluxului timp de 30 min.

după răcire, s-au adăugat 47 g de HCl (31%) împreună cu apă de la robinet pentru a umple balonul.

EtOH distilat.

s-a răcit, s-a făcut bazic cu 20g NaOH în ~50ml H2O.

Amina a fost distilată cu aburi. Neutralizat cu H2SO4 și evoporat.

produsul a fost atât de alb încât am decis să nu spăl pulberea.

Randament: exact 10g sulfat de amfetamină 88,56%



Note importante:



Notă specială: Deși autorul menționează în mod specific "apă de la robinet" în procedură, acesta este un meta-jab semi-sarcastic învelit în straturi și straturi de glume interne. Folosiți doar apă distilată, vă rog. Mulțumesc /u/socat2me


Principalul punct de eșec al acestei metode va fi puritatea P2NP-ului tău. Fie că l-ați cumpărat, fie că l-ați făcut singur, de-a lungul anilor au fost raportate nenumărate eșecuri și în aproape toate cazurile cauza a fost cristalele P2NP insuficient de pure. 2 sau 3 recristalizări ale cristalelor galbene sunt foarte recomandate.

Motivul pentru etanolul+MEK menționat de autor a fost acela că acesta este vândut în majoritatea farmaciilor ca alcool de frecare neizopropilic. Cu toate acestea, alcoolul izopropilic este, de asemenea, o alegere excelentă de co-solvent.

Excesul molar de ~ 6X de borohidridă este esențial pentru această reacție unică.

Alternativa nerecomandată la un condensator de laborator răcit cu apă atât pentru refluxul din timpul reacției propriu-zise, cât și pentru distilarea cu abur în timpul extracției A/B de după aceea poate fi înlocuită cu un vas de reacție cu gât înalt, eventual cu un ventilator care suflă la gât pentru un "reflux al omului sărac", și apoi o simplă extracție cu solvent A/B în loc de distilarea cu abur a bazei de amfetamină. ATENȚIE: este foarte, foarte important să se elimine complet orice urmă de complex de cupru din orice substanță care va fi ingerată de oameni. Distilarea este soluția perfectă pentru acest lucru, dar o extracție cu solvent amănunțită, cu cunoștințe solide și experiență în extracția lichid-lichid, este o alternativă posibilă. Ați fost avertizați.

Avansat:


Același sistem poate fi utilizat și pe precursori similari sau analogi. Există rapoarte privind fluoroamfetamina, MDA/MDP2P, 2C-X, pseudoefedrina, TMA și alte droguri și precursori produși cu succes prin intermediul acestui sistem reactiv.

Haideți să încheiem odată pentru totdeauna istoria reducerii sărurilor de mercur!
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ar putea vreunul dintre profesioniști, precum Patton sau Dampier, să intervină și să detalieze această metodă și să ne informeze cu privire la orice riscuri pentru sănătate care ar putea fi implicate de sinteză?
@G.Patton
@William Dampier
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Aveți grijă cu NaBH4 și apa. O reacție între acestea produce multă căldură și gaze, țineți cont de acest lucru. Trebuie să țineți balonul de reacție deschis cu condensator de reflux. De asemenea, folosiți un loc de lucru bine ventilat și nu folosiți focul deschis în apropierea acestei reacții din cauza faptului că se dezvoltă H2.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28

Mulțumesc Patton.

Credeți că un balon de 30 inch atașat la partea superioară a condensatorului de reflux este suficient pentru a conține gazul pentru o sinteză atât de mică precum cea descrisă în această metodă? și cât de toxic este acest gaz?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu prea mult, respiri prin amestec de gaze cu hidrogen =) Nu folosiți baloane. Este periculos pentru că puteți exploda cu o concentrație mare de H2 și o scânteie.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28

Ce pot face pentru a gestiona h2 care provine din condensator într-un mediu precum o baie? dacă îmi procur un ventilator de extracție și o conductă pentru a-l extrage, poate că h2 ar putea produce scântei în interiorul ventilatorului, deoarece acesta este electric și produce căldură. momentan, nu am posibilitatea de a face acest lucru nici afară.
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Poate puneți un furtun de la condensator la ieșirea de aer cu un ventilator puternic. Astfel, dacă are loc o explozie, deoarece există foarte puțin hidrogen în aer, explozia nu va provoca daune.
Gândesc de unul singur, nu sunt sigur dacă ceea ce spun este corect sau nu.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ar putea spune cineva dacă această metodă produce levoamfetamină sau dextroamfetamină?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Aceasta este, în esență, aceeași metodă ca în mesajul original, folosind CuCl2. Poate cineva dintre profesioniști să comenteze dacă CuSO4 este inferior sau identic (la fel de eficient) în această reducere? vă mulțumesc
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28

Mulțumesc. după ce am postat întrebarea, mi-am dat seama că trebuie să fie racemic. atunci ar trebui să izolez izomerul dextroamfetamină pentru a obține doar D-amph pur.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, rețineți că este posibil să se utilizeze și alți acizi decât D-tartaric.Am cercetat acest lucru și vă pot spune mai multe despre el dacă aveți nevoie de elp.cheers
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28

da, vă rog. trimiteți-mi un pm dacă doriți.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Îmi poate spune cineva dacă este bine să folosesc 35-36% HCL în loc de 31% HCL?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Mă pregătesc să fac această sinteză, dar sunt încă îngrijorat cu privire la Borohidrida de sodiu.

Orice ajutor ar fi apreciat:
nu este periculos să o adaug în balonul cu 40 g H2O?

și ce pot face pentru a atenua riscul expunerii borohidridei de sodiu la umiditatea din aer în timp ce deschid un recipient cu ea și o adaug la soluție?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Amice, ești îngrijorat de umiditatea reziduală din aer atunci când ești pe cale să expui compusul la umiditate pură 🤯
Borohidrida de sodiu nu este piroforă și este utilizată pe scară largă în industrie, în special în Europa și în SUA, în timp ce alți compuși sunt preferați în Asia. în orice caz, în această carte am citit că o anumită persoană a lucrat la o fabrică unde a văzut personal operatori care au aruncat saci de 25 kg de material în buncărul unui reactor de 12 tone, urmat de o adăugare a întregului conținut al buncărului în câteva minute în alcool aq. Contactul cu pielea nu este, de asemenea, o mare problemă, cu excepția toxicității; în aceeași carte pe care am citit-o, operatorii își contaminau mâinile și tot ce se întâmpla era iluminarea temporară a pielii și o mică arsură care dispărea prin spălare.
Dacă doriți să fiți foarte siguri, puteți adăuga borohidridă sub agitare, cu balonul într-o baie de răcire, scoțându-l pentru a adăuga propenă, apoi răcind doar dacă este necesar. puteți face această adăugare pe o perioadă de aproximativ 30s-1m cu o pâlnie pentru solide, turnând-o încet la o viteză constantă.
Nu se va produce o explozie dacă luați în mod deliberat o brichetă în partea de sus a condensatorului. în condițiile unei ventilații adecvate, nu sunteți în mare pericol.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Ha, cred că sunt prea paranoic.

ce fel de ventilație ar fi adecvată? este suficient ca h2 să fie direcționat pe o fereastră deschisă cu o țeavă ptfe?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
este exagerat, dar depinde de scară
ventilatoare și ferestre deschise sau poate un cârlig de fum diy este suficient pentru scară mică până la medie
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am ajuns în sfârșit să fac această sinteză și sunt la al doilea pas al distilării cu abur, dar am o problemă:
cum știu când toată amina a terminat de distilat cu abur din balonul cu soluția mamă în balonul de colectare?

notele:
-soluția era de un portocaliu foarte închis înainte de începerea distilării. (soluția ocupă aproximativ 3/4 din balon).
-la început, soluția din balonul de colectare are o culoare limpede aurie închisă
-după aproximativ 1 oră și jumătate soluția are aceeași culoare, dar cred că păreau să existe 2 straturi (stratul de culoare aurie deasupra, și cred că un strat transparent cu o consistență tulbure aproape de substanță în el pe stratul inferior). - (poate că acesta este răspunsul meu)
-a trebuit să decantez această soluție în balonul de colectare, deoarece acest balon era prea mic, și am observat că în a doua rundă de distilare era albă tulbure, nu portocalie. (ca și culoarea limonadei tulburi)
 
Top