Îmi poate spune cineva dacă această rețetă este viabilă? Se pare că este foarte ușoară și nu necesită echipamente speciale...

84modfo3j

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
(În primul rând, sunt un noob total. Cea mai mare rețetă pe care am făcut-o vreodată este să-mi pregătesc cina)

o puteți găsi căutând "Method for making phenylethylamine compounds EP2540698B1"


Exemplul 1 Dextroamfetamină (nu este conformă cu invenția)
  • [0028]
    Un amestec de 6,00 g (33,9 mmol) (4S,5R)-(-)-4-metil-5-fenil-2-oxazolidinonă, 0,34 g 10% paladiu pe carbon (50% apă umedă) și 60 mL SDA-3A (un solvent care constituie 95% etanol și 5% metanol) a fost agitat sub un balon umplut cu hidrogen la temperatura ambiantă (aproximativ 20°C) până când nu a mai fost detectată oxazolidinonă prin HPLC, 4 h. Amestecul de reacție a fost apoi filtrat printr-un tampon de Celite pentru a îndepărta catalizatorul. În scopul izolării bazei libere, un amestec de reacție filtrat a fost concentrat cu atenție sub presiune redusă pentru a lăsa 4,47 g de un semi-solid cristalin, care s-a dovedit a fi un amestec de 96% dextroamfetamină și 4% etanol prin 1H RMN. O parte din dextroamfetamină a fost detectată în distilat. Randament = 94%. 400 MHz 1 H NMR (CDCl3) 7,34-7,20 (m, 5), 3,22-3,17 (m, 1), 2,76-2,72 (d din d, J = 13,2 Hz, J' = 5,4 Hz, 1), 2,57-2,52 (d din d, J = 13,2 Hz, J' = 8,1 Hz, 1), 1,16-1,14 (d, J = 6,3 Hz, 3).

Exemplul 5 Sulfat de dextroamfetamină
  • [0032]
    Metoda din exemplul 1 a fost urmată până când catalizatorul a fost filtrat, după care un total de 7 mL 25% H2SO4 (aq) a fost adăugat picătură cu picătură la filtrat în decurs de 3 min. După răcire într-o baie de gheață/apă timp de 15 min, amestecul a fost filtrat pentru a colecta sulfatul de dextroamfetamină folosind SDA-3A rece ca balon și clătire a turtei. După uscare, s-a obținut un total de 5,79 g de sulfat de dextroamfetamină, randament de 93%. Acest material a fost testat la 100% prin HPLC.

ce înseamnă că "nu în conformitate cu invenția"????

acest lucru ar putea fi realizat? A încercat cineva acest lucru? Pare prea ușor pentru a fi adevărat, nu-i așa? Cineva ar putea face o nouă rețetă explicată pentru "Noobs".

Dacă înțeleg corect, practic nu ai avea nevoie de niciun echipament excesiv de rar sau scump... și toate materialele sunt ușor de achiziționat.

Este această rețetă ceva ascuns și neexploatat de majoritatea? Pot șterge postarea dacă deranjează pe cineva ^ ^, doar spuneți-o
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Nu am mai văzut acest lucru până acum, dar pare autentic și cu variația dimetil a compusului de plecare se obține d-Meth.
Lookchem spune că producția industrială a precursorului abia a început, dar până acum cea mai ieftină ofertă este de aproximativ 600 USD pentru 100 g, ceea ce ar fi un pic cam mult.
Realizarea sub formă de CTH ar elimina necesitatea unei butelii de hidrogen gazos, ceea ce este în concordanță cu referințele din brevet:

Sunt destul de sigur că se poate face acest lucru și cu RP/I (sau H3PO3 sau H3PO2 și Iod) sau Birch.

Sunt curios cum se sintetizează (4S,5R)-(-)-4-metil-5-fenil-2-oxazolidinona.

Faptul că aceasta nu este utilizată provine din indisponibilitatea acestui precursor sau din indisponibilitatea sa la un preț rezonabil. Și pun pariu că nu va fi disponibil pentru foarte mult timp de îndată ce va ajunge pe piață

Pentru cineva care nu știe chimie, cred că HI, compusul de fosfor și iodul ar fi cea mai promițătoare metodă, hidrogenările sunt un pic dificile și reutilizarea catalizatorului este discutabilă atunci când se utilizează Pd/C standard.

Foarte interesant, mulțumesc, îmi pare rău că pot oferi doar presupuneri.
 

84modfo3j

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Am citit pe theehive în reddit că era în jur de 1000USD/Kg (acum 2 ani) din China "dacă aveți conexiune".


Am cerut doar prețul din curiozitatea unei grămezi de e-mailuri aleatorii de la lookchem și chemicalbook (doar aleatorii, nu sunt de încredere...) și am primit în jur de 250gr/700usd - 1kg/1700USD... (la un randament de aproximativ 95%... nu mi se pare prea rău, dar nu știu la ce preț se pot obține/coace alți precursori precum P2P...) se pare că îl au în stoc... voi cere o mostră gratuită să văd dacă am noroc :)


de unde știi/ de ce crezi că "producția industrială a precursorului abia a început"? te referi la anul acesta? și de ce crezi că nu ar fi aviabil? dacă există cerere- va exista ofertă cred..


găsiți o scurtă discuție despre acest proces și pe theehive:

Proces: 4,5 ore hidrogenare la presiune atmosferică (pentru noi este cel mai mare balon gras Toys'R'Us umplut cu hidrogen gazos 5,0. Balonul scade cu 10-15% la fiecare 7-12 minute, de 13 până la 18 ori, se umple din nou la maxim cu H2, când balonul nu mai scade, reacția s-a încheiat. Durează între 4 și 4,5 ore la loturi de 500 de grame. Această metodă nu funcționează mai repede sub presiune mai mare, balonul / 1 atm. este bine.


cum habar nu am despre ce vorbesc eu (și nici tu), nu știu cum se face CTH. acest proces este periculos/generează căldură? Încă trebuie să investighez multe. Dar acest proces îmi atrage atenția pentru că este aparent mai puțin periculos decât cel "convențional", mai eficient și mai rapid. Dacă într-o zi voi obține precursorul voi întreba din nou pe forum sau voi încerca să caut un mentor :)



scuze pentru engleza mea și mulțumesc pentru lectură.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Știu despre începerea producției industriale pentru că Lookchem o spune franc pe pagina compușilor. Prețurile ar trebui să scadă considerabil în curând.

Nu puteți urmări randamentele menționate în brevete, articole sau rapoarte. Totuși, sunt sigur că acestea sunt destul de ridicate, ceva între 80% și 90% ar trebui să fie la îndemână. Procentul dvs. de 95 % este o iluzie care poate fi atinsă doar prin autoamăgire, materialul de bază are 98 % - așa se susține. Întotdeauna există reacții secundare și pierderi mecanice, astfel încât un "randament" de 95% ar putea fi obținut doar prin omiterea unei prelucrări post-reacție corespunzătoare și imaginându-ne că tot ceea ce este o bază provenită din reacție este "produs". Dar este necesară o analiză foarte bună pentru hidrogenări, deoarece acestea pot forma și vor forma subproduse, de obicei nu în cantitate mare, dar adesea de tipul celor neplăcute, adică subproduse care sunt active în sine, doar că nu în modul dorit sau în general sănătos.

Efectuarea acestui lucru cu un balon și 500 g + este un nonsens total, căutați "Parr shaker" și uitați-vă la configurație. Se utilizează ceva de genul unei butelii de propan ca depozit intermediar de hidrogen, se poate calcula presiunea pentru ca aceasta să aibă cantitatea exactă de hidrogen necesară și apoi acest recipient este încărcat și alimentează recipientul de reacție prin reductor de presiune cu 1,5 până la 3 bar constant. Când presiunea din întregul sistem se egalizează la un număr cunoscut, se termină. Acest calcul a fost cel mai greu lucru atunci când am făcut acest lucru. În caz contrar, Pd/C poate reduce mult mai mult decât ceea ce doriți să reducă, iar oprirea la punctul potrivit fără un calcul precis este un risc.
CTH cu ceva formiat ca donor de hidrogen este mult mai puțin solicitant în acest caz și, de asemenea, calculele sunt mult mai ușoare.

Un singur aspect înainte să uit: Trebuie să agitați reacția, nu să o amestecați. Motivul este simplu: Agitarea atomizează Pd/C în particule ultrafine practic nefiltrabile, agitarea păstrează mai mult sau mai puțin intacte particulele originale, care sunt suficient de mici pentru a fi o pacoste, aveți întotdeauna nevoie de Celite ca ajutor de filtrare pentru a avea o șansă.

Aproape niciun echipament special de laborator nu este necesar, dar ar trebui să aveți la dispoziție anumite abilități și echipamente de atelier. Multe se pot face uimitor de simplu, de exemplu, am pus vasul de reacție pe un skateboard care era mișcat înainte și înapoi de un motor de ștergător de parbriz de la o mașină și de niște arcuri de pe cealaltă parte. Acest lucru a mișcat vasul înainte și înapoi, oferind exact tipul de scuturare ideal pentru acest tip de reacție. A funcționat foarte bine, dacă o voi mai face vreodată, o voi face în acest fel.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nici o șansă în iad.
Oxizolidinonele sunt antibiotice. Iată un model 2-d al produsului chimic pe care l-ați numit
A7cDLiRNO8

Puteți obține 5g pentru $70 de la Sigma Aldridge, dar așteptați și s-ar putea să pot rula acel sintetizator pentru dvs. și să vă spun ce obțineți de fapt
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
63% șanse de a obține una dintre aceste variante
SVX0hWjmvD
 
Top