Vama mi-a percheziționat casa (Finlanda) și lecțiile învățate (AMA)

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Bună ziua tuturor!

Am vrut să împărtășesc o poveste despre modul în care lucrurile pot merge prost. Pentru mine, totul s-a întâmplat într-o dimineață, în timp ce navigam pe TOR și pe web în general. Brusc, cineva a bătut la ușă și a sunat la sonerie. În mod normal, nu reacționez la astfel de lucruri, dar de data aceasta câinele meu era afară și lătra, așa că, după o vreme, am decis să arunc o privire prin camerele din curtea din față. Ei bine, internetul meu căzuse din nu știu ce motiv, iar noul meu telefon mobil a refuzat să se conecteze la WiFi, ceea ce mi-ar fi permis să verific cine era la ușă. M-am gândit că poate era cineva pe care îl așteptam, așa că am deschis ușa. Ei bine, nu era!

Apoi am început o urmărire până la computere, pe care am câștigat-o, dar după aceea, a existat un scurt moment în care a trebuit să decid dacă acești oameni erau după toate lucrurile mele sau dacă erau agenți care doreau să mă aresteze, așa că a trebuit să decid dacă să lupt sau nu. Am decis să nu o fac atunci când am văzut pistoalele ambilor tipi. La scurt timp după aceea, au apărut încă 10 persoane, ceea ce era mult prea mult pentru a face față în orice caz. Am fost pus la pământ și încătușat în câteva secunde. Apoi a început o percheziție domiciliară, care a durat câteva ore. După aceea, am fost dus la închisoarea poliției locale, unde am stat aproximativ 10 zile înainte de a fi transferat la o altă închisoare, unde am petrecut aproximativ 8 săptămâni. În tot acest timp, nu am avut niciun contact cu lumea exterioară. Toate calculatoarele și bunurile mele au fost confiscate și sunt încă în curs de investigare. Telefonul meu Pixel a fost transferat în capitală în termen de 24 de ore, în speranța deblocării acestuia, dar acest lucru nu s-a întâmplat nici până în prezent. De asemenea, laptopul meu principal a rămas deblocat după ce a fost confiscat timp de 8 săptămâni. Am aflat acest lucru pentru că singurele dovezi pe care unele persoane le aveau împotriva mea erau fotografiile pe care le-au făcut cu un telefon mobil în timp ce se aflau în casa mea, iar de acolo puteam vedea data și ora etc. Am întrebat de ce nu au făcut capturi de ecran corespunzătoare atunci când m-au interogat și am primit un răspuns de genul "Ce contează cum au fost făcute pozele?" Le-am răspuns că puteam vedea că erau de pe calculatorul meu, iar data și ora erau cele la care ei încă mai aveau acces. După aceasta, fotografiile mi-au fost luate și cred că l-am supărat cumva pe agentul responsabil cu interogatoriul. El sau ea a avut un temperament foarte rău. Rușine.

Nu pot intra în prea multe detalii despre acest caz, deoarece există încă o anchetă activă împotriva mea, care implică, de asemenea, o supraveghere continuă, inclusiv monitorizarea activității mele pe internet și orice altceva vă puteți imagina. Acești agenți sunt buni, pot să vă spun asta, dar sunt, de asemenea, doar oameni și au resurse limitate.

Câteva elemente cheie pe care le-aș putea menționa sunt Thinkpad, Veracrypt, Google Pixel, GrapheneOS și QubesOS. Dacă nu te fac antiglonț, nu-ți vor face nici munca mai ușoară de cealaltă parte. Iar pe orice parte a jocului, totul se rezumă la resurse. Dacă îți ascunzi fundul suficient de bine sau, cel puțin, îți criptezi suficient lucrurile, există șanse mari ca dosarul împotriva ta să fie abandonat din cauza lipsei de resurse pentru continuarea anchetei. Deși nu m-aș baza pe asta, haha.

În închisoare, a fost destul de multă manipulare psihologică folosită împotriva mea, dar odată ce mi-am dat seama, a devenit cam inutilă. Dacă nu chiar amuzant. Încă un lucru de adăugat: întotdeauna obțineți un avocat de la început. Eu nu am avut unul adecvat disponibil de la început din motive pe care nu le pot dezvălui aici. A trebuit să mă descurc cu tipul ăla timp de o lună și ceva până am reușit să găsesc altul care chiar m-a ajutat. Înainte de asta, a trebuit să-mi citesc drepturile din cărți scrise de alte persoane aflate în situații similare.

Sunt deja destul de multe cuvinte. Pe scurt, sunt dispus să răspund la orice întrebare despre cum au decurs lucrurile.

Pace și atenție la OPSEC <3
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vă mulțumim pentru povestea dumneavoastră!
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Nicio problemă! Dacă există măcar o mică șansă ca eu să pot ajuta pe cineva aflat într-o situație similară, merită. Înainte, nu prea mă deranjau aceste agenții, dar după tratamentul pe care l-am primit, sunt gata să le pun bețe în roate de fiecare dată când am ocazia.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Ce manipulare psihologică a fost folosită asupra dumneavoastră?
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
S-au încercat mai multe tipuri diferite de futai mental asupra mea. Cum ar fi că, dacă nu mărturisesc, voi distruge totul, cum ar fi locul meu de muncă, dreptul meu de a-mi vedea fiul și, de asemenea, viața rudelor mele. De asemenea, au făcut o mulțime de audieri ilegale fără ca avocatul meu să fie prezent în celulă. Acestea din urmă sunt cu siguranță ilegale.
 

France

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Mar 12, 2024
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Cum au ajuns la tine? A fost doar pentru că ați folosit browserul Tor și compania dvs. de internet a raportat acest lucru? Ar fi interesant de știut, deoarece vreau să iau măsuri de precauție pentru a evita probleme similare
 

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Am vrut doar să vă aduc la cunoștință câteva moduri în care vă monitorizează. Grafica Nvidia poate fi comutată într-un mod în care ceasul shaderului este transmite imaginea până la 50 de metri distanță. Au folosit asta pe mine.

Frecvența a fost de 250 MHz pentru cei care se întreabă. De obicei, ei securizează o clădire din apropiere. Aplicațiile precum discord și steam au backdoors de supraveghere a ecranului încorporate, așa că evită.

Ei vor folosi un stinger turn de celule false pentru a intercepta apelurile și de a reduce toate apelurile normale de criptare și asculta în.

Vor folosi microfoane de perete și vă vor asculta dacă nu pot obține acces pentru a instala unul în apartamentul dvs.

Camere secrete.. Acestea sunt acum la fel de vizibile ca vârful unui cablu de fibră optică și sunt foarte greu de găsit.

Considerați că toate echipamentele dvs. hardware sunt compromise dacă sunt returnate vreodată.
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
În primul rând, mulțumesc pentru sfaturile dvs. Acesta a fost principalul motiv pentru care mi-am împărtășit propriile experimente, astfel încât poate cineva aflat într-o situație similară să poată beneficia de lecțiile învățate mai devreme și, în cel mai bun caz, nici măcar să nu invite federalii la ei acasă în primul rând.

Chestia cu GPU-urile nVidia este înfricoșătoare și chiar am citit acum câteva zile, în timp ce parcurgeam materiale SDR, că oamenii au reușit să obțină imagini de la camere de securitate, computere etc. chiar și cu RTL-SDR prin emisii radio neintenționate și nu sunt sigur dacă îmi place realitatea în care trăim.

În ceea ce privește microfoanele, am dat peste acest articol care sper că este un trol bine pus la punct și nu realitatea:


Ar fi frumos să vedem TOP 100 metode de monitorizare utilizate de agenție/țară/ceva.


În cazul în care cineva este interesat de chestiunile RTL-SDR de mai sus, iată un link către blogul RTL-SDR, unde se găsesc și instrumente pentru Tempest:

 

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Și un ultim memento final. Singura modalitate de a pierde o coadă nower zile este într-o parcare cu mai multe etaje sau în metrou, deoarece acestea nu au un program de satelit spion intern pe care le vor folosi pentru a vă urmări. Credeți că creatorul FGC 9 a fost găsit de achiziții proaste? Cel mai probabil l-au urmărit din momentul în care s-a întâlnit cu realizatorii de documentare și l-au urmărit în timp ce mergea spre casă.
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Încep să cred că viitorul meu este atunci când vine vorba de a putea folosi dispozitive pe care vreau să le păstrez private și de a putea menține anonimatul este dedicat dispozitivelor ascunse înainte și rotite în mod corespunzător. Unele dispozitive pot fi chiar donate în scopuri caritabile, astfel încât, dacă și când ridică întrebări, să poată începe curând să trăiască o nouă viață și să le ofere adversarilor ceva de care să se scarpine în cap pentru câteva momente.
 
Top