Reducerea electrolitică a P2NP pentru a obține amfetamină

idunno

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
6
Reaction score
3
Points
3
A reușit vreunul dintre voi să o facă să funcționeze? Este vorba despre o metodă descrisă în brevetul american 1,879,003.

Cod
1 mol de fenil-2-nitropropenă, C6H5CH=C(CH3)NO2, se dizolvă cu un solvent preparat prin amestecarea a 1000 ml de etanol cu 500 ml de acid acetic și 500 ml de acid sulfuric 12 N. Soluția rezultată se introduce în compartimentul catodic al unei celule electrolitice divizate care conține un catod metalic din mercur, cupru sau alt metal de natură similară. Se trece curent, folosind o densitate de curent de ~0,2 amperi/cm2 de suprafață catodică. Temperatura este menținută la aproximativ 40 °C în timpul electrolizei, care continuă până la trecerea a cel puțin opt Faradays de electricitate. După ce reducerea este finalizată, amfetamina poate fi separată din soluție. O modalitate convenabilă de a face acest lucru este îndepărtarea etanolului și a acetatului de etil prezente prin evaporare și apoi alcalinizarea puternică a soluției reziduale prin adăugarea de alcalină caustică. Stratul bazic astfel format este separat de soluția apoasă și conține amfetamina fără bază dorită.

Metoda arată bine pentru că nu utilizează mercur, care nu este ușor de obținut și este, de asemenea, toxic.

Am reușit să o fac să funcționeze, dar mi-e greu să-mi cresc randamentul dincolo de 10%. :( Ceea ce este extrem de slab, dar sunt un chimist începător, așa că sper că poate cineva de aici ar avea niște sfaturi cu privire la modul de a face să funcționeze mai bine. Nu am văzut niciodată pe nimeni vorbind despre această cale, dar cred că descoperirea modului de a o stăpâni ne-ar aduce beneficii tuturor. Potrivit unchiului Fester, se pot produce metamfetamină și MDA într-un mod foarte similar.

Cred că problema mea ar putea consta în faptul că P2NP-ul meu devine uneori roșu în timpul electrolizei. Ce înseamnă când P2NP devine roșu? Este vorba de descompunere? Dacă da, cum o pot evita?
Sau P2NP-ul meu este doar vechi și deteriorat? S-ar putea, deoarece este vechi de 1 an, dar a fost păstrat în frigider și arată bine în timp ce este încă într-un borcan (galben strălucitor).

Mă gândesc, de asemenea, că acidul sulfuric ar putea face toată chestia asta atât de fragilă? Am citit undeva aici că sărurile de amfetamină pot fi deteriorate de prea mult acid... Dar acesta trebuie să fie acolo pentru a face electricitatea să circule (este un electrolit). Am încercat să adaug apă înainte de a evapora etanolul și acetatul de etil pentru a dilua acidul și a ajutat la randament, dar este încă doar 10% (a fost 2% înainte lol).

Trebuie să fie posibil să funcționeze, este o metodă brevetată, iar autorul susține că este posibil să obțină randamente bune. Dacă cineva are sugestii, ar fi foarte util și apreciat.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Îmi place această postare și vreau să mă căsătoresc cu ea.

M-am gândit la posibilitatea reducerii electrochimice în producția de amfetamină de ceva timp, dar nu am ajuns niciodată să o încerc. Ești un KING absolut pentru a face acest lucru.
Nu am văzut NICIODATĂ un articol despre asta, nici pe vreun forum apicol și nici pe Erowid sau The Hive, ceea ce m-a făcut să mă întreb de ce? Pentru mine, ca noob, acest lucru ar trebui să aibă un mare potențial.
Poate că răspunsul se află în randamentul scăzut. Dar ce randamente au fost raportate în secțiunea experimentală a brevetului?
Ați încercat calea mai clasică cu P2NP și, dacă da, ce randamente ați obținut?

Un alt lucru este cantitatea reală de energie care ar trebui să treacă prin vas. 8 faradays ar însemna 4-5 zile de 2 amperi, nu? Dacă se lucrează cu un catod de aproximativ 10 cm2. Sau calculele mele proaste sunt greșite?
1 faraday = 96500 coloumbs.
8 faradays = 96500 c x 8 = 772000 coloumbs
1 coloumb = 1 amper x 1 sec
2 amperi pentru 1 oră = 2 x 60 min x 60 s = 7200 coloumb
772 000 c / 7200 c = 107 (ore de 2 amperi) = 4-5 zile
Dacă densitatea de curent ar trebui să fie de 0,2 amperi pe cm2, atunci 2 amperi ar trebui să treacă prin 10 cm2.


Deci, puteți oferi o descriere mai detaliată a procesului dumneavoastră? Care au fost greutățile și concentrațiile exacte ale reactanților, care a fost temperatura, tensiunea/amperajele, cum a fost construită celula, cât timp ați utilizat-o și ce materiale ați folosit pentru anod și catod?
 
Last edited:

Needtolearn

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 27, 2022
Messages
47
Reaction score
26
Points
8
Mercurul este ușor de obținut dacă nu vă deranjează prețurile ridicate. MULTE site-uri de colectare a elementelor/tabelului periodic îl vând. exemplu sub:

 

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
500 ml de acid acetic îmi spune tot ce vreau - niciodată ;)
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Scuze, ce vreți să spuneți?
 

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
Adică neutralizarea acestui acid :)
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Aș fi mai îngrijorat de neutralizarea a 500 ML 12 N acid sulfuric ... acestea și alte părți ale acestui text este motivul pentru care tânjesc atât de mult pentru o scriere detaliată de la OP. Ar fi super interesant!
 

chemden

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 29, 2022
Messages
18
Reaction score
1
Points
3
A încercat cineva această metodă? Dacă da, ce rezultate ați obținut?
 

chemden

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 29, 2022
Messages
18
Reaction score
1
Points
3
În publicația originală, autorul menționează că puteți evapora etanolul și acidul acetic. Va trebui să neutralizați doar H2SO4.

Nu știu cât de ușor puteți găsi NaOH în țara dumneavoastră. În cazul meu, pot să intru într-un magazin de construcții și să cer "sodă caustică", care este NaOH.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
În curând voi aduna niște echipamente pentru a o face în mod corespunzător. Aproape toate scrierile pe care le-am văzut au fost un gunoi complet. Fără potențiostat, fără electrod de referință, folosind o oală de grădină ca membrană de schimb ionic
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Există membrane de osmoză inversă, aceasta este cea mai bună opțiune. luați una care funcționează la presiune normală, membranele osmotice convenționale funcționează la presiune ridicată.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Trebuie să folosiți o membrană prin care să treacă doar ioni și apă, fără ea totul este un nonsens, aveți două compartimente într-unul p2pnp în solvenți cu acid acetic, în al doilea compartiment acid sulfuric.

Mult mai ușor de trecut prin amalgam electrochimic, mercurul absoarbe sodiul din electroliza hidroxidului de sodiu și reduce p2np, mercurul ca barieră la amestecarea celor două soluții. Randamentul este de 80 % din cel teoretic.
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Am mai încercat această metodă. Funcționează, dar randamentele nu sunt atât de mari, dar ok.
Am obținut 2,5g - 3g sulfat din 5g P2NP
Am folosit plăci de plumb, tăiate din plumb de acoperiș. Trebuie să folosiți o suprafață curată, albă pe electrozi.
Utilizarea unui vas de lut poros pentru separarea compartimentelor anod/catod funcționează bine.
Compartimentul anodic trebuie să fie umplut cu acid sulfuric 12N.

Da, amestecul se înroșește. trebuie să îl eliminați cu spălături nepolare înainte de bazificare.

Ceea ce este important este temperatura. în lucrare se spune să nu depășiți 40°C, dar eu am experimentat că aceasta este prea mare.
Încercați să o folosiți cât mai rece posibil. Se poate folosi o baie de gheață pentru funcționarea celulei. 10°C este preferabil. și la final veți vedea că aveți doar o culoare ușor roșie (mai puține impurități, randament mai mare).

Am încercat acest lucru cu maximum 10g P2NP, deoarece celula mea era atât de mică. mărirea scalei ar putea fi o problemă din cauza generării de căldură.
Trebuie să fiți creativi în ceea ce privește răcirea activă.

Ar fi grozav să încerc acest lucru într-o găleată cu un ghiveci de flori mare și negălbenit.

Din păcate, nu pot furniza imagini, deoarece am încercat acest lucru cu ani în urmă.

Dar hei, este ușor, nu este toxic și aveți nevoie doar de substanțe chimice obișnuite. Dar este nevoie de timp. trebuie să folosiți celula poate zile întregi, atunci când lucrați la scară mare.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
puteți obține amalgam de sodiu în timpul reacției (electrosinteză), apoi amalgamul vă va restabili remarcabil p2np
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Aceasta este celula mea de electroliză. Există multe ca ea, dar aceasta este a mea:
A9YxsrDutH
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Aceasta arată foarte bine! Puteți explica acest lucru?
Acesta este un mic motor dc cu angrenaj în partea de sus pentru agitare?
Am agitat doar cu o tijă de agitare pe un agitator magnetic cu placă fierbinte
Iar camera interioară este o cupă de lut poros?
Văd două terminale pentru conectarea electrozilor. Cablul albastru este o sondă de termometru, sau un electrod de referință?
Puteți atașa doi electrozi de plumb, puneți asta într-o baie de răcire și încercați.
Foaia plată de plumb este necesară pentru a calcula dimensiunile în cm², deoarece trebuie să treceți 0,2A /cm², acest lucru este important.
Mai puțin este de asemenea ok, durează un pic mai mult, dar mai mult este rău și formează subproduse.
Dispozitiv excelent!
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Da, te-ai prins. Este ceea ce crezi tu că este. Nu va intra într-o baie de răcire, va exista o spirală de tuburi în care apa curge printr-un mic rezervor de metal lipit termic pe un răcitor peltier cu radiatoare și ventilatoare într-o buclă închisă. Celula nu este încă terminată, are nevoie de o sondă de temperatură. Folosesc un STC-1000 pentru a controla temperatura. Am opampele mele pentru a-mi face potențiostatul. De asemenea, nu voi folosi P2NP, îl voi transforma în oximă înainte de electroliză.
 
Last edited:

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Am avut și eu această idee pentru răcire. am vrut să folosesc o bobină de tub de sticlă scufundată în compartimentul anodic, dar nu am încercat niciodată, deoarece celula mea era deja foarte mică.
Se pare că aveți într-adevăr cunoștințe despre electrochimie.
chestia cu electrodul de referință etc. a fost prea mare pentru mine. dar hei, tot a funcționat.

Deci P2NP la oxime mai întâi? Cu Sn/HCl? Am format doar oxima din cetonă și hidroxlamină înainte.

Afaik oxima se formează prin electroliză în randamente bune după trecerea a doar 4 F în loc de 8 cu o densitate A mai mică și adăugarea de hidroxilamină.
Partea dificilă este reducerea oximei la amină din cauza favorizării formării hidrogenului la sfârșitul electrolizei.
Probabil cunoașteți această referință, dar vă voi da linkul. Poate îi va ajuta și pe ceilalți membri. Randamentul oximei 85-91%

 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Atunci când electroreduceți P2NP, acesta trece mai întâi la oximă înainte de amină. Efectuarea primei etape cu Sn/HCl ar trebui să ducă la randamente mai mari decât începând cu P2NP. Nu voi face bobina de sticlă în interiorul anodului, așa cum face Otto Snow. Voi folosi tuburi de silicon într-o bobină și nu m-am decis încă dacă o voi pune în interiorul sau în afara anodului. Voi folosi HCl și acid acetic pentru tot, deoarece acidul sulfuric mănâncă silcone. Curentul nu este important, trebuie să controlați potențialul dintre cei doi electrozi și să lăsați curentul să varieze. Oxime se încadrează în grupul albastru, conform acestui grafic la îndemână și voi dori un potențial de 1 V, iar metanolul va fi solventul meu. De fapt, aș putea face o voltammetrie ciclică cu celălalt potențiostat pe care l-am făcut dintr-un PSoC. Nu-l pot folosi altfel deoarece este evaluat doar pentru niveluri USB de volți și amperi.

VZAzLJ64fy
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Într-adevăr, acest grafic este foarte util. Nu știam că metanolul este un solvent mai bun.
De utilizarea HCl am auzit mai devreme. Și cred că am încercat o dată. RM nu devine atât de roșu ca în cazul acidului sulfuric.
Ce fel de electrozi intenționați să folosiți?
Otto Snow... wow, îmi amintesc de tipul ăsta. Vă mulțumesc că mi-ați amintit din nou. Mă voi uita din nou la cartea lui.
Prietene, ai o configurație frumoasă și cunoștințele necesare pentru a face acest lucru să funcționeze mai bine decât mine, cu electrodul de referință etc.
Vă rugăm să continuați, testați-l și să ne oferiți frecvent actualizări cu privire la progresul dvs., sunt foarte interesat.
Trebuie să învăț mai multe despre electrochimie, potențiale, electrod de referință ect. Voi citi mult în următoarele săptămâni.
 
Top