Etilendiamină....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ar fi acesta un catalizator adecvat în locul metilaminei HCL pentru o reacție Henry?
Am acetat de amoniu, care este prima mea opțiune, însă, sunt conștient că aveți nevoie de mai mult nitrometan pe această cale, care este greu de obținut și scump...

Tipul meu, care poate obține practic orice de la sigma-Aldridge (în principal), mi-a spus (atunci când am achiziționat o comandă personalizată de 40% w/w nitrometan:DCM - este o chestie legată de transport și explozivi, totuși), a observat că am întrebat de metilamina HCL (sincer, m-am gândit că ar putea fi utilă la un moment dat dacă mă voi decide vreodată să mă joc cu mdma sau, practic, cu ziua metilen-dioxi compuși....one. Sunt un colecționar de compuși - activi și inactivi, el mi-a spus "dacă intenționezi să faci o reacție Henry, noi avem ethlenediamină - în timp ce metilamina noastră este HCL, astfel încât priorul ar fi un catalizator mai bun

Mi se pare logic - în prezent am 2,5-dimetoxibenzaldehidă, dar intenționez să obțin o cantitate mai mare de 3,4,5-trimetoxibză - deci voi avea nevoie de o cantitate pe jumătate decentă de nitrometan, dar dacă pot reduce cantitatea, ar fi util!
Deoarece sunt un colecționar, am decis să iau o parte din ethlenediamină cât încă mai este în stoc, se pare că metilamina Hcl este destul de standard în stoc.
Ce părere avem?
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Etilendiamina diacetat este unul dintre cei mai bine confirmați catalizatori pentru condensarea 2,5-DMBA cu MeNO2,
dând un randament de nitrotiren de peste 90%, chiar dacă îl prepară in situ din diamină și acid acetic uscat.
Așadar, alegerea dumneavoastră este corectă.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Yiiiiiiiis... asta ne place să auzim (mwahahaha își freacă mâinile în timp ce planul malefic se pune în aplicare) JK
DAR îmi oferă o opțiune separată față de acetatul de amoniu și GAA, în care cred că ajungeți să utilizați mai mult MeNO2 - care este scump și enervant de obținut.
Super - mulțumesc pentru răspuns! V util....this este unul care a fost pe arzător spate ca am fost colectarea unele 2,5-DMOBA - doar o cantitate mică - 50g și chiar unele LiAlH4, care știu toată lumea încearcă să se îndepărteze de și spre borohidridă, dar am avut să-l încercați cel puțin de câteva ori cu LAH! Acest nou furnizor este util lol
 
Top