Extragerea iodului din tinctură 20 de eșecuri în 22 de încercări

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Cred că astăzi este ziua mea cu probleme. Am încercat să extrag iod din tinctură timp de aproximativ 4 zile. Am încercat de 22 de ori și am reușit doar în 2 încercări aleatorii și nu am notat aceste încercări. Voi scrie metodele pe care le-am folosit și materialele pe care le-am folosit. În loc de iod, ies lucruri maronii în bucăți. Am cercetat cum să depășesc acest lucru, am urmărit videoclipuri și fac același lucru, dar nu am reușit.

- Materialele pe care le folosesc
- %18 acid clorhidric
- %3 peroxid de hidrogen
- Hidroxid de sodiu
- Tinctura

În unele experimente, am încercat să adaug 1gr, 2gr, 3gr NaOH la 5ml de apă.

Am experimentat cu acid clorhidric adăugând 5ml, 10ml, 15ml și uneori 25ml.

Am încercat 5ml, 10ml, 30ml și 50ml cu peroxid de hidrogen.

Fie am egalat proporțiile pe care le-am scris aici, fie am încercat să adaug mai mult din una decât din cealaltă. De obicei, am strecurat lichidul după adăugarea NaOH și întotdeauna am strecurat ceea ce credeam că este povidona gălbuie, asemănătoare plasticului. Am adăugat întotdeauna acidul clorhidric încet și am așteptat ca lichidul să devină aproape negru. Bine, acum înțeleg că NaOH bazează tinctura. HCL o neutralizează. Încă nu înțeleg ce anume face peroxidul de hidrogen. Oxidează ca fierul, dar nu mi-am putut da seama cum. În cele 2 încercări aleatorii pe care le-am făcut, am amestecat toate ingredientele la întâmplare și rapid și am extras iod. De unde știu că era iod? După fiecare încercare, am încălzit materialul rămas și am observat condensarea iodului. Încă nu înțeleg de ce se formează bucăți maronii în loc de iod. Orice ajutor în această privință ar fi apreciat.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Asta e ușor, te-am prins, amice... În primul rând, lasă-mă să știu...

Este tinctură de iod în alcool? %2?
Sau este soluție de iod povidonă? %10?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Bine. Și mai bine. Ce este o sticlă de 8 sau 12 oz? Am uitat... oricum nu contează.
Deci, mai întâi vom avea nevoie de o soluție de NaOH sau KOH %25 în apă. Veți dori aproximativ 30 g de NaOH la 90 ml de apă pentru fiecare sticlă de I2. Adăugați soluția de iod într-un pahar mai mare care poate conține cel puțin de 2 sau 3 ori volumul.
Începeți să adăugați încet soluția de NaOH la iod până când aceasta capătă o culoare galben pal. Se va forma un fel de mâzgă și se va coagula. Veți dori să filtrați acest lucru din soluție. După aceea, trebuie să reduceți soluția de iod/NaOH la aproximativ jumătate din volum, va trebui să filtrați din nou substanța galbenă. Goo-ul este mult mai solid și tangibil după încălzire. Reduceți soluția la aproximativ 60 ml după ce ați eliminat toată substanța lipicioasă.

Când aveți soluția filtrată și redusă. Acum putem elimina iodul. Veți dori o porție egală de acid HCl (60 ml de ~%37 HCl) la soluția dumneavoastră. Adăugați încet HCl. Aceasta va trece de la o culoare clară la culoarea roșie maronie cu care am început, fiți atenți deoarece va reacționa violent. Deci, în final, vom avea nevoie de o cantitate bună de peroxid de hidrogen proaspăt. La soluția dvs. de iod/HCl, dorim să adăugăm încet aproximativ de 4 ori volumul, sau aproximativ 400 ml de peroxid de hidrogen sau până când cristalele de iod încep să precipite și se opresc. Lăsați să stea un moment și amestecați pentru a vă asigura că nu mai există precipitații. Decantați soluția într-un alt pahar, dar asigurați-vă că folosiți un filtru pentru a capta orice iod care se poate scurge. În cele din urmă, vă puteți clăti iodul solid cu puțină apă, combinați, clătiți și decantați/filtrați.

Pasul final, dacă doriți un produs foarte pur, este să vaporizați iodul și să îl faceți să se condenseze pe o suprafață rece, apoi să îl răzuiți. Veți rămâne cu ace de iod cristaline lucioase. Ați văzut această tehnică? Este greu de explicat cuiva cu ajutorul cuvintelor, dar cred că nilered prezintă această tehnică într-unul dintre videoclipurile sale. Practic, doar pune iodul într-un pahar și acoperă-l și pune gheață pe capac, astfel încât iodul vaporizat se va condensa pe suprafața rece atunci când este încălzit și vaporizat.

Asta e tot, prietene. Mult noroc. Să-mi spui cum funcționează. o7
 
Top