Question Cum pot cultiva în siguranță ciuperci în casa mea?

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 19, 2024
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
este ușor, puteți găsi unele tuto pe youtube :

 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu au nevoie de multă lumină, așa cum o flourescentă compactă este suficientă
Au nevoie de un mic schimb de aer proaspăt, dar nu prea mult, deoarece trebuie să păstrați umiditatea ridicată. Peste 80%, dar ideal între, meh 85-95%. Ați putea îndesa cutia în spațiul de sub casă, fără aer proaspăt și fără lumină, iar ciupercile tot ar crește, dacă vor crește. Ar fi doar foarte lungi, cu capace mici.
O persoană ar putea scrie o carte despre cum să crească ciupercile, și multe au fost. Am scris și eu câteva articole pentru o revistă națională. Dacă aveți întrebări specifice vă voi răspunde, dar nu sunt bun decât pentru 10 paragrafe pe zi, cel mult, așa că distribuiți-le. Sau pur și simplu întrebați pe forum, nu sunt prea multe mesaje despre cultivarea ciupercilor.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63

există și alte pungi de creștere, dar aceasta are o garanție de 100% sau banii înapoi ^_^
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
I
DACĂ locuiți în zona de robustețe 1-7, acestea vor crește afară, sub tufișurile dumneavoastră. Puteți face acest lucru în mai multe moduri. Puteți lua una dintre aceste truse și, purtând o mască și mănuși, să o amestecați într-un sac cu paie și chifteluțe de vacă și, după fiecare spălare, să adăugați 1-1,5 centimetri de paie noi deasupra și, atunci când miceliul ajunge la suprafață, va rodi din nou. Dacă îngheață acolo unde locuiți, Psilocybe cubensis în mod specific nu va reveni de la sine, dar există modalități de a trece peste iarnă. Am făcut acest lucru în Illinois și Ohio.
Locuiesc în Midwest, o zonă care nu este cunoscută pentru abundența sa de ciuperci magice, dar încă mai pot culege destule în sălbăticie care să ajungă pentru majoritatea oamenilor un an. Odată am cules 4 uncii uscate în 2 ore. Era într-un parc public și transpiram de nu mai puteam, aruncându-le într-un sac de cumpărături cât de repede puteam să le culeg
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Nu încercați să cultivați ciuperci acasă, o să vă aruncați în aer!
Glumeam... Este probabil mai sigur decât să fumezi iarbă. Doar nu mâncați nimic care nu este o ciupercă cu aspect sănătos.
Cealaltă veste bună este că nu este nimic ilegal până când nu aveți în posesia dvs. ciuperci uscate.
Eu folosesc vechiul PF Tek pe care îl puteți găsi pe erowid.org. Borcane, oală sub presiune, containere Rubbermaid și răbdare.
Niciodată nu a mers rău ceva prea grav. Doar un borcan sau două putrezite ici și colo pentru că nu am fost atât de curat pe cât aș fi putut fi când mi-am injectat borcanele.
Pentru un începător, este un loc destul de bun pentru a începe. Destul de ușor de făcut, greu de stricat, și rezultatele pe care le dorim cu toții.

Există ceva care crește sălbatic care nu este un capac de libertate în afara coastei de nord-vest și sud-est - sau, mai degrabă, în nord-est / midwest ?
Cred că există o specie comestibilă de amanitas pe coasta de est și dincolo. A. Muscaria var. Guessowii - a încercat cineva vreodată acestea?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
În SUA există peste 100 de specii de ciuperci halucinogene. Acestea se împart în aproximativ 5-6 genuri;

Psilocybe - acum conține doar ciuperci active. Au mutat tot ce nu este activ din Psilocybe

Panaeolus - conține specii active și neactive. Se găsesc mai ales pe câmpurile de creștere a animalelor, dar ocazional se găsesc și în gazonul nou pus în proiecte de locuințe, iar un grup crește din paie de iarbă. Unii rezervă denumirea de gen Copelandia pentru speciile active de Panaeolus-.

Gymnooilus - de obicei din copaci morți în picioare sau căzuți. În cea mai mare parte portocalii peste tot. Capac portocaliu tulpină portocalie branhii portocalii spori portocalii. Uneori mai roșcat. Există specii active și neactive, care sunt adesea dificil de separat și criptic. În general, sunt amare și neplăcute.

Conocybe are 2 specii care sunt active în SUA. Acestea sunt mici și cresc pe peluze sau pe solul pădurilor

Pluteus are cel puțin o specie activă în NA. Pe lemn, branhii albe - roz. Liber de tulpină capac maroniu. ciuperci scut drag este numele comun.

Există o ciupercă halucinogenă care parazitează carcasele de cicade.

Se spune că Inocybe are mai multe specii active, dar alte Inocybe sp. sunt otrăvitoare și separarea lor este dificilă
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Nu știam că sunt peste 100... wow... unde sunt, lol?
Vânătoarea/identificarea ciupercilor ar fi o abilitate minunată de dobândit, deși pare destul de descurajantă. Nu cred că m-aș simți vreodată suficient de încrezător pentru a le identifica și consuma în siguranță. Pare a fi o altă căutare de o viață pe care o voi zgâria doar la suprafață, dacă voi încerca măcar să încerc.

Cred că pe cele halucinogene încearcă să le ascundă sub covor și să le eticheteze drept otrăvitoare și nu numai, pentru a descuraja oamenii... cel puțin majoritatea informațiilor de identificare par să aibă această abordare. Probabil aș fi mai interesat să le pot identifica din punct de vedere al supraviețuirii. Care dintre ele ar putea fi folosite ca hrană? Care altele nu au o utilizare comestibilă? Etc. Mi-ar plăcea să am pe cineva ca tine cu care să vorbesc plimbări în pădure pentru a putea să mă ajute să mă școlesc. Poate mă voi interesa într-o zi de un ghid. Presupun că asta ai făcut cândva?
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
plante halucinogene, un ghid de aur este destul de bun. theres unele lucruri redundante, cum ar fi buruieni, dar are, de asemenea, câteva plante chiar nu am știut despre. sunt sigur că există alte ghiduri, dar acest lucru este scurt, dulce, și are imagini :D

bucura!!!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Cred că m-am uitat la ciuperci timp de aproximativ 2 ani în pădure înainte de a mânca una. Ciupercile pot fi grupate în diferite moduri și, de multe ori, dacă poți elucida genul, este o informație suficientă pentru a ști dacă le poți mânca. De multe ori, o ciupercă nu poate fi identificată în mod fiabil în funcție de specie fără o secvență ADN, dar oricum ciupercilor nu le pasă cum le numești 🤷. Din fericire, există o mulțime de ciuperci care sunt distinctive și ușor de identificat, cum ar fi ciupercile morel sau maitaki
 
Top