Cât timp se poate păstra o soluție injectabilă trasă într-o seringă?

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
46
Points
18
Dozele mici (<100 mg) sunt în mod notoriu dificil de cântărit cu precizie, cu excepția cazului în care se utilizează cântare de foarte mare precizie. De exemplu, pentru a pregăti ketamina pentru IM, poate fi mai bine să se pregătească un lot de cinci injecții prin dizolvarea a 500 mg K în 5 ml de soluție salină, în loc să se cântărească 100 mg pentru o singură injecție (care ar putea fi de 150 mg din cauza erorii cântarului).

Luați în considerare o soluție sterilă garantată preparată prin fierberea K în soluție salină. Soluția este apoi trasă în seringi sterile folosind ace sterile noi sau filtre de seringă de 0,22 um. Acul fiecărei seringi este apoi înlocuit cu unul nou. Cât timp se poate păstra în siguranță o astfel de injecție preparată, probabil în frigider la 4-5 °C? Aspectul stabilității K nu mă preocupă, deoarece există studii care nu au arătat nicio degradare a K depozitat în seringi. Mă îngrijorează siguranța microbacteriană a injecțiilor depozitate după o săptămână sau maxim două săptămâni. Ar putea fi utilizate în siguranță?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
În timp ce stabilitatea chimică a ketaminei în soluție este bine stabilită, problema principală este potențialul de contaminare bacteriană în timp, în special atunci când seringile preparate sunt depozitate în frigider.

Considerații privind sterilitatea:
  1. Preparare sterilă: Utilizarea filtrelor de seringă de 0,22 µm reduce semnificativ riscul de contaminare bacteriană, deoarece acestea sunt concepute pentru a elimina majoritatea bacteriilor. Cu toate acestea, este posibil ca unii viruși și particule mai mici, inclusiv sporii, să nu fie complet filtrați, deși acesta este un risc relativ scăzut.
  2. Depozitarea sterilă: Odată ce soluția este preparată și seringile sunt umplute, înlocuirea acului cu unul steril nou contribuie la menținerea sterilității. Asigurarea că seringile și acele utilizate sunt sterile individual și manipulate într-un mediu curat minimizează și mai mult riscurile.
  3. Refrigerare: Păstrarea seringilor preparate în frigider (la 4-5°C) încetinește dezvoltarea bacteriană, dar nu o oprește complet. Refrigerarea este eficientă în prelungirea sterilității soluțiilor injectabile pentru o perioadă limitată, deoarece majoritatea bacteriilor și ciupercilor se dezvoltă mai lent la temperaturi scăzute. Cu toate acestea, nu este infailibilă împotriva contaminării, în special pe perioade îndelungate.
Siguranța microbiană a injecțiilor depozitate:
  1. Prima săptămână: Dacă soluția este preparată în condiții sterile optime și depozitată în frigider, se consideră, în general, că poate fi utilizată în siguranță timp de până la o săptămână. Aceasta se încadrează în intervalul în care riscul de contaminare bacteriană rămâne scăzut, presupunând că nu există încălcări ale sterilității în timpul preparării sau depozitării.
  2. A doua săptămână: Extinderea depozitării la două săptămâni crește riscul de contaminare bacteriană. Deși refrigerarea și utilizarea de echipamente sterile atenuează acest risc, unele organisme oportuniste se pot multiplica lent în condiții de refrigerare. Riscul este mai mare după prima săptămână, astfel încât, dincolo de aceasta, siguranța soluției devine mai discutabilă.
Continuați să utilizați echipamente sterile (seringi, ace, soluție salină și filtre) și mențineți condiții de lucru curate în timpul preparării. Etichetați fiecare seringă cu data preparării pentru a asigura utilizarea în siguranță în intervalul de timp recomandat.
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
46
Points
18
Vă mulțumesc pentru comentariul detaliat. M-am gândit în același sens: filtrarea nu elimină virușii (prea mici), motiv pentru care optez pentru sterilizarea prin căldură la 99 °C ca metodă principală care sterilizează soluția.

Intenționez să prepar loturi de maximum cinci shot-uri la un moment dat; unul dintre ele ar fi consumat imediat și până la patru ar fi depozitate. Ultima dintre ele ar fi utilizată la începutul celei de-a doua săptămâni și mă bucur să aud că planul meu nu este scandalos de prost și/sau periculos.

Nu am avut etichetarea fiecărei seringi în protocolul meu și cu siguranță voi face asta, vă mulțumesc pentru că ați subliniat acest lucru.
 
Top