Este aceasta într-adevăr o greșeală? (AKA, Sunt eu dobitocul?)

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Am întrebat odată un vânzător, nu voi spune cine sau unde, cât de mult opioid înlocuitor (și puternic) era în pastilele pe care le produceau înainte să le cumpăr? Mi-au răspuns oarecum supărați: "Cum poți să întrebi așa ceva? Asta nu are nicio legătură cu tranzacțiile!" Nu sunt de aceeași părere.

Context:
Ei bine, persoana vinde mai multe pastile, numindu-le să spunem, Dilaudid 2mg, Dilaudid 4mg, Dilaudid 8mg pastile presate, dar anunță că nu are dilaudid în ea, ci de fapt un alt opioid (foarte puternic) pe care nu-l voi numi pentru a păstra informațiile vânzătorilor 100% ca anonim posibil chiar acum, fie că sunt pe acest bord sau nu.

Este aceasta într-adevăr un astfel de faux pas? Adică, la naiba, nu vrem cu toții să fim în siguranță și să nu ne omorâm pe noi înșine sau prietenii noștri cărora le-am putea da aceste pastile? Cum ar putea cineva să aibă vreo idee cât de mult să ia? Cum pot avea încredere că amesteci bine opioidul activ și liantul și că știi procentul de medicament pur față de liant pentru a spune că faci o echivalență (această pastilă are ###mg/mcg de opioid Y care este egal, conform graficelor de conversie a opioidului, cu Dilaudid 2mg, de exemplu).

dacă nu escrochezi și nu vinzi diferite denumiri de pastile sub o identitate diferită, dar ești totuși cinstit și spui ce conțin, atunci ar trebui să știi aproximativ la ce se ridică fiecare pastilă....este oare o crimă să ceri asta?

Sunt eu nemernicul?
 

Teko

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 21, 2023
Messages
3
Reaction score
4
Points
3
Pot să vă vorbesc despre, mora, etică, metaetică. Dar dacă vrei doar o pastilă cu alprazolam este în regulă. Dacă se enervează la întrebare, este pentru că știe că face ceva greșit și încearcă să evite să spună că marfa sa este murdară. Dacă îți vinde ceva ce nu ți-a spus ce este, este o înșelătorie, adică este ceva ilegitim, din punct de vedere etic, intră într-o contradicție performativă vânzând ceva ce nu a spus că vinde, prin urmare este imoral. De fapt, vânzarea de droguri nu este greșită, deoarece nu intră în contradicție și toate relele drogurilor sunt independente de aceasta, este ca și cum ai spune că trebuie să interzicem creionul pentru că poate ucide, pe lângă faptul că interzicerea drogurilor vine la mafii cu un profit extraordinar din care își pot risca viața și neavând acces la o instanță sau securitate publică trebuie să își impună justiția și fiind oameni neintelectuali o fac greșit
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Aș înclina să fiu de acord... În acest caz, tipul a fost sincer că ștampilele de presare a pastilelor, dacă ar fi căutate, ar spune oxicodonă, cu toate acestea, el a spus că cu siguranță NU conținea oxicodonă. Cu toate acestea, el nu va spune cât de mult din celălalt opioid (care a fost destul de o tonă mai puternic în acest caz) a fost în ea ... deci da, încă lipsit de etică, dacă mă întrebați pe mine. Se pare că tipul înșală acum, oricum, după ce a fost legal pentru o vreme. Evoluție tipică. Deci, cred că am evitat două gloanțe, mortal și financiar.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Nu, n-aș spune că ești tu. n-aș cumpăra nimic care să nu aibă pretenția de a conține o afirmație sau alta. cine naiba vrea să cumpere necunoscutul, un reactiv de testare a drogurilor nu te duce prea departe. să cumperi ceva de la oricine necesită un angajament pe credința lor, "asta este ceea ce naiba este". poate sunt doar eu
 
Top