configurație de laborator pentru sinteză 4-mmc începător

abis777

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua, timp de aproximativ două săptămâni am făcut tot posibilul să învăț și să înțeleg sinteza pentru 4-mmc. Acum, vreau să înființez laboratorul și să mă pregătesc pentru prima mea sinteză la scară mică. Lista mea eq este: ustensile de laborator de siguranță, pâlnii de picurare, agitator magnetic, un balon cu fund rotund (2L în cazul meu la scară mică), condensator, pâlnie Buchner, pahare, dungi de ph, pompă de vid și cameră, pâlnie de separare și sticlă pyrex. Mi-a scăpat ceva? Și poate aveți niște sfaturi excelente pentru început. Mulțumesc anticipat.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,496
Solutions
4
Reaction score
1,028
Points
113
Deals
1
Ești al treilea tip din această săptămână care întreabă acest lucru. Există oameni care fac asta în sticle de suc în pădure. De ce are nevoie cineva cu adevărat? Nimic din toate astea, de fapt. Luați în considerare acest lucru o pâlnie de separare arată ca un echipament de chimie, dar o pungă zip lock de un galon pe care o prindeți de colț și o aruncați arată ca un gunoi ambiguu. Un balon cu fund rotund de 2 l arată ca un pahar de chimie, dar o sticlă pop de 2 litri arată ca un gunoi ambiguu....
 

abis777

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
O perspectivă destul de interesantă. Să aveți o zi bună
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
193
Reaction score
83
Points
28
Deals
9
Dacă aveți deja echipament, vă sugerez
pahare de 50, 100, 200, 400, 800
și pahare de tip larg de 1000, 2000 ml

2 lingurițe-spatule

termometru :)
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,496
Solutions
4
Reaction score
1,028
Points
113
Deals
1
Cu siguranță veți avea nevoie de o pâlnie Buchner cu frită fină. Unele pipete din sticlă sunt la îndemână. Aveți nevoie de niște recipiente cu șuruburi pentru copii, din sticlă. Un condensator alihn pentru reflux. Renunțați la clemele kek din plastic, se sparg repede obțineți niște tuburi cu pereți groși, deoarece ceea ce vine într-un kit se prăbușește ușor sub vid, dar îl puteți folosi pentru apa condensatorului. O pompă de acvariu pentru a pompa apa ( sau aspiratorul) stir bars
 
Top