Reacția Leuckart VS al/hg VS reducerea boro

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ruta al/hg este destul de simplă și îmi este familiară. Reducerea boro pare mai curată, dar ce spuneți de reacția Leuckart pe MDP2P folosind nmf. Leuckart sună sexy și pare să merite să fie urmărită, dar de ce mi-a fost mai greu să o găsesc și de ce reducerile al/hg și boro sunt în fața mea, când există Leuckart? Știu yeilds va fi mai mică, dar I această metodă pare mai potrivită pentru mine.
 
Last edited:

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
În ce fel este mai potrivită? Dacă sănătatea este o preocupare și costul nu este o problemă, de ce nu hidrură de litiu-aluminiu?
Și eu sunt curios
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Leuckart ruta destul de populară. Dacă aveți acces la MDP2P și NMF, o putem încerca. Accesul la reactivi - bază în alegerea unei rute. Ce reactivi puteți cumpăra, că ruta și alege.
 
Last edited by a moderator:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Dacă ați avea acces la orice reactiv. Să spunem că reacționați 1-5 kg de cetonă pe rând. Calea Leuckart sună mai convenabil, nu-i așa? pentru o sinteză de 5 kg..


"încălziți la 190°C (la 140°C H2O + acid formic) timp de aproximativ 6 ore. până când
mirosul de gaz amoniac este prezent la balonul de colectare. Fără vid! Lăsați să se răcească și
se spală cu 350 L de apă pentru a elimina excesul de NMF. Se îndepărtează 160 L de ulei și se extrage
apa rămasă cu 2 x 30 L DCM. Se fierbe acest DCM la 60 °C și 200 mm Hg.
Se adaugă cei 20 L de ulei suplimentar la cei 160 L = 180 L."

Sunt curios ce fel de vase de reacție ar fi utilizate pentru această reacție, având în vedere că se încălzește la 190c timp de 6 ore, se poate face acest lucru în oțel inoxidabil? Mă gândeam la niște butoaie de plastic de 30gal sau 55gal, doar că nu sunt sigur dacă va fi fericit cu 6 ore la 190c.
 
Last edited:
Top