Sinteza metamfetaminei. Metoda Leuckart de la P2P.

GhostChemist

Expert
Language
🇬🇧
Joined
Nov 20, 2022
Messages
90
Reaction score
224
Points
33
Reacțiile se desfășoară în conformitate cu schema 1
0mF57sWthx

Reactivi și materiale.

  • 1-fenil-2-propanonă (P2P) 5,4 ml;
  • N-metilformamidă 13,4 ml;
  • Sulfat de sodiu (Na2SO4);
  • Acid clorhidric (14% HCl aq) 32,1 ml sau 20 ml acid sulfuric 44% H2SO4;
  • DCM 100-150 ml;
  • Hidroxid de sodiu (NaOH) 9,6 g în 24 ml H2O;
  • Hidroxid de sodiu (NaOH) 7,5 g în 30 ml H2O;
  • Etanol 88% 10-15 ml;
  • Apă distilată 100 ml;
  • Eter dietilic 5-10 ml;
  • Acetonă 5-10 ml;
  • Clorură de hidrogen gazos (HCl);
  • Flacoane;
  • Pahare;
  • Condensator de reflux;
  • Generator de gaz clorură de hidrogen;
  • Încălzitor;

Executarea sintezei

N-metilformamida se adaugă la P2P, se atașează un condensator de reflux. Amestecul se încălzește la 165-170°C și se refulează la această temperatură timp de 36 de ore.

Componentele inițiale sunt N-metilformamida și P2P. Fig. 1

GnEO7d6G9D

Amestec de N-metilformamidă și P2P. Fig 2

ZFHPSwT7rk

Masa de reacție atinge o temperatură de 160°C. Fig 3

6iLKxDe0u5

Masa de reacție după 1 oră de încălzire la temperatura specificată. Fig 4

KGi8RnyT2P

Masa de reacție, după 18 ore de încălzire la temperatura specificată, devine roșie. Fig. 5

QPSmqKuMl6

După 36 de ore, amestecul de reacție se răcește la temperatura camerei. Apoi, se adaugă 9,6 grame de hidroxid de sodiu dizolvat în 24 ml de apă, iar amestecul de reacție se refulează timp de 2 ore cu agitare energică. Există o eliberare semnificativă de metilamină sau amoniac, chiar și la încărcarea a 5 grame!!! Fig 6

Tc4NMhYgBk

După 2 ore de fierbere, amestecul de reacție se răcește la temperatura camerei și se separă în diferite straturi. Fig 7

YnXh4fmrVs

Se aruncă un strat apos. Se adaugă acid clorhidric 32,1 ml (14% HCl aq) sau 20 ml acid sulfuric 44% H2SO4 la un strat organic roșu. Fig. 8

KPupFWhod6

Amestecul se fierbe sub un condensator de reflux timp de 2 ore. După fierbere, culoarea se schimbă în verde închis atunci când este tratată cu acid clorhidric, în timp ce rămâne maro atunci când este tratată cu acid sulfuric. Fig. 9
SfZFdgAQJR

Apoi, soluția este răcită la temperatura camerei. Se separă stratul apos dorit, iar stratul organic se spală în continuare cu apă. Se adaugă soluție de NaOH (7,5 g în 30 ml apă). După adăugarea alcaliului, culoarea devine din nou maro. Fig. 10
G7Y0GR12uP

Metamfetamina se extrage din stratul apos cu mai multe porții de DCM. Fig. 11

Ezcdl16iOo

Stratul de DCM se usucă cu sulfat de sodiu anhidru și se filtrează printr-un filtru de hârtie. Fig 12

6wSpQiT7fI

DCM se distilează la o temperatură de 90°C. Fig 13

JI8MBwydR9

În balon rămâne un ulei maro de bază liberă, cu un miros caracteristic de amină. Fig 14

7k89Wt1HSZ

Baza liberă obținută se dizolvă în etanol și se saturează cu clorură de hidrogen până când se obține o reacție puternic acidă. De asemenea, culoarea soluției trebuie să se schimbe în zmeură. Fig 15

EIAku1oqVh

Soluția rezultată este evaporată până la cristalizare. În final, se obține o masă brună. Fig 16

BGZ2liASNR

Ulterior, masa este complet cristalizată. Fig. 17

VBDPeA1ZJN

La masa cristalizată obținută, se adaugă un volum mic de eter dietilic și se transferă pe un filtru poros. O singură spălare cu eter dietilic nu dă un produs pur. Fig 18

SLylfgnHTd

O spălare suplimentară cu acetonă chiar și puternic răcită nu dă un produs absolut pur și conduce la pierderi semnificative din cauza solubilității sale ridicate. Fig. 19
BgKSrh7EF9

Produsul final pulverulent este sarea clorhidrat de metamfetamină. Fig. 20
BketJ3paT6

Datorită faptului că produsul final este puternic contaminat, în ciuda utilizării P2P inițial purificat, o analiză a datelor obținute recomandă (în special pentru volume de încărcare mai mari de 50 g P2P și mai mult) distilarea obligatorie cu abur a bazei obținute fără metamfetamină după extracția DCM. Acest lucru va contribui la evitarea pierderilor suplimentare semnificative. În plus, pe baza experimentelor efectuate, trebuie remarcat faptul că hidroliza cu acid sulfuric este mai convenabilă și previne volatilizarea sa în timpul fierberii, spre deosebire de acidul clorhidric.

Randamentul clorhidratului (hidroliza cu acid clorhidric) după spălarea cu eter dietilic și acetonă este de 2,3 g sau 30,8%.
Randamentul clorhidratului (hidroliza cu acid sulfuric) după spălarea cu eter dietilic și acetonă este de 2.4 g sau 32,1%.
Atunci când se utilizează distilarea cu abur a bazei libere după eliminarea DCM, randamentul bazei libere este de 2,3-2,4 g sau 38,3-40%.

Randamentul ulterior al clorhidratului este de 2,7-2,8 g sau 36,2-37,5%.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Leuckart este atât de simplu, dar randamentele sunt absolut varză.

Dacă oamenii și-ar putea da seama cum să crească randamentele, acest lucru ar ajuta foarte mult comunitatea chimiei clandestine.

Se pare că clorura de magneziu poate fi utilizată ca un catalizator, din ceea ce am aflat de pe internet, poate că acest lucru va ajuta randamentele cu câteva puncte procentuale.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,693
Solutions
3
Reaction score
2,818
Points
113
Deals
1
Am efectuat propriile experimente și acum putem spune cu siguranță despre randament, există raportul de sinteză.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Iertați-mi lenea, dar presupun că raportul este în secțiunea amfetamine? Mă voi uita acolo după ce termin asta.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
O scurtă trecere în revistă: Progres în sinteza aminei prin reacția Leuckartde Qasim Umar și Mei Luo

Iată, creșteri masive ale randamentului și, de asemenea, ale vitezei.
 
View previous replies…

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Sunt un începător complet, dar mă uit la lucrare și au o parte în care arată ce cantitate de cetonă au folosit, acid formic și catalizator.

Notația pe care au folosit-o m-a derutat. Au avut 3,00 mmol, exact cum este scris, pentru cetonă, 15 mmol pentru acidul formic sau formatul de amoniu, nu m-am uitat atent, și apoi 15 mmol de catalizator.

Puteți explica de ce au folosit 3,00 mmol, când au folosit doar 15 mmol pentru un alt reactiv, și nu 15,00?
 

The_Real_Gus_Fring

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 15, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Nu înțeleg nimic din rahatul din această lucrare, vă rog să o detaliați. De asemenea, cât de mare este randamentul cu acest lucru, ce substanțe chimice trebuie să fie utilizate și cât de repede se accelerează acest rahat? Dacă este posibil, faceți doar o diagramă plz.
 

Fernandohatescorn

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2024
Messages
18
Reaction score
1
Points
3
Bine, cât de mult este creșterea randamentului și există vreo sinteză a acestui lucru făcută cu rapoarte de chimicale
 

jackofspades

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 9, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Nu am link-ul la îndemână, dar am citit în arhivele Rhodium că utilizarea unei capcane Dean Stark umplută cu apă a crescut randamentul. Îndepărtarea apei pe măsură ce aceasta era generată, dar menținerea capcanei pline a dat un rezultat mai bun.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
Pot să vă cunosc fig 9 boild sub reflux condesor timp de 2 ore. Care este temperatura?
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
Bună ziua, domnule. Nu pot obține N-metilformamidă. Aveți alt material care poate înlocui N-metilformamida?
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Nu sunt persoana pe care ați întrebat-o, dar am găsit o posibilă soluție, dacă puteți găsi substanța chimică.

N metilacetamidă. Nu o puteți înlocui pur și simplu, trebuie să hidrolizați NMeAcet pentru a produce acid acetic și metilamină, să izolați metilamina, să o reacționați cu acid formic, să o încălziți, apoi obțineți NMF.

Puteți utiliza metilamină și acid formic împreună ca înlocuitor pentru NMF, așa cum funcționează sărurile de metilamoniu sau amida.
 
View previous replies…

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
În localitatea mea pot obține soluție de metilamină și săruri de metilamoniu. Ce este NMF?
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
156
Reaction score
73
Points
28
Dacă citiți cu atenție textul, acesta va trebui să vă vină în minte. Un sfat:
Este unul dintre ingredientele principale.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
Notat c/w mulțumiri
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
Ce este raportul?
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
156
Reaction score
73
Points
28
Ați citit începutul acestui subiect? Vă rugăm să o faceți cu atenție, totul este scris acolo.
 
View previous replies…

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
103
Reaction score
4
Points
18
Da, domnule, am citit totul... dar încă nu înțeleg ce material să folosesc pentru a înlocui N metilacetamida. Poate că sunt urgent să învăț... pentru că am 20 de mici p2p
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Dacă aveți acces la sărurile de metilamoniu, cunoscute și sub denumirea de formate de metilamină, nu aveți nevoie de nimic altceva. Sunteți gata de plecare.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
67
Points
28
Aceasta este clorura de metilamoniu.

Poate fi utilizată în acest caz, dar nu direct.

Ar trebui să eliminați clorura folosind o bază alcalină, apoi cred că utilizați această soluție în vasul de reacție, sau aruncați niște acid formic și încălziți până când toată apa este eliminată, apoi utilizați n metilformamida creată în reacție.

Formiatul de metilamoniu funcționează, sau n-metilformamida, dar nu clorhidrat de metilamină, care este ceea ce ați postat.
 

situ1984

Don't buy from me
Member
Joined
May 14, 2023
Messages
17
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumesc, acest lucru este foarte util pentru mine. Mă puteți ajuta să fac un alt proces detaliat pentru acid hidroiodic și efedrină? Vreau să încep simplu.
 

situ1984

Don't buy from me
Member
Joined
May 14, 2023
Messages
17
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumesc, acest lucru este foarte util pentru mine. Mă puteți ajuta să fac un alt proces detaliat pentru acid hidroiodic și efedrină? Vreau să încep simplu.
 
Top