Ozonoliză

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Bună,
Vreau să mă joc puțin cu oxidarea piperinei, am nevoie de niște sfaturi de orientare și pericol .
Văd lucrări care susțin că 1g de piperină în Acetonă cu 5% H2O prin ozonoliză produce 500mg de Piperonal cu un generator de ozon comercial de 100mg/h, durează 8 ore. Și apoi se extrage cu eter dietilic, dar eterul dietilic nu este solubil în acetonă? sau trebuie ca atunci când se termină reacția să se umple cu apă și să se extragă? sau poate Piperonal poate fi decantat

-această reacție trebuie să se desfășoare într-o baie extrem de rece?
-Am un generator de ozon de 10g/h cu intrare de O2, cu un ozon mai mare ca acesta, se poate curăța mult mai repede? 1g de piperina se poate limpezi in 6 minute?
-Este necesar să se arunce soluția cu bule sau doar să se treacă gazul pe partea superioară a soluției și să se agite?
- Se poate degrada piperonina dacă timpul este prea mare

Mulțumiri
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Dezvăluirea completă nu am făcut acest lucru, așa că poate aveți confirmarea unui expert, dar voi adăuga cei 2 forinți ai mei
Din câte știu eu, oxidările sunt sensibile la timp și temperatură, aș presupune că este nevoie de baie de gheață din acest motiv.
Mai mult ozon nu înseamnă neapărat mai mult produs sau mai rapid, ci poate însemna doar oxidarea excesivă a produsului dvs. în starea sa mai oxidată.
Cred că ar trebui să faceți bule.
Dacă mdp2p este vreun indiciu, atunci da, lăsându-l expus la aer și lumină se va degrada.
Aduceți o mulțime de modificări la o procedură existentă, dacă scopul este un produs Mf, atunci urmați cât mai aproape posibil, dacă scopul este să vă jucați și să aflați, atunci faceți orice, dar vă rog să întocmiți un raport!
Încercați să o faceți corect cu condițiile descrise, sau cât mai aproape, apoi aș aduce modificări, are cel mai mult sens.
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Mulțumesc omule, am văzut un videoclip care prezintă o ozonoliză în alte molecule pe youtube, iar chimistul folosește o baie extrem de rece și susține că poate fi transportată la -10 sau -70 de grade Celsius, și nu face bule, trece doar într-un gât gazul dintr-un balon cu trei gâturi, astfel încât ozonul trece doar în partea superioară a unei soluții de agitare. Dar da, poate bubble este mai rapid și mai eficient. Aș dori un sfat, deoarece știu că ozonul, solventul și temperatura pot provoca o explozie.

Link către video
 
Top