Piperonal la MDP2NP (metanol fără catalizator)

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Salutări,

Acesta este primul meu post, am găsit această metodă nouă și nu am văzut-o împărtășită mult până în prezent. Aceasta pare a fi o cale mult mai ușoară.

>>>>>>>Start<<<<<<<<<

"15 g de piperonal au fost dizolvate în 40 ml de metanol sub agitare într-un balon Erlenmeyer de 250 ml. Când tot piperonalul s-a dizolvat, 7,1g de nitroetan au fost adăugate la soluție. Balonul a fost pus într-o baie de gheață/sare cu agitare magnetică și, după ce temperatura soluției a scăzut la 0 °C, s-a adăugat o soluție rece ca gheața de 4 g de NaOH în 20 ml H2O, într-un ritm astfel încât temperatura să nu depășească niciodată 10 °C. În timpul acestei adăugiri, pe fundul balonului s-a format un precipitat alb, care a fost rupt cu o baghetă de sticlă.

Agitarea a fost continuată timp de încă o oră, în timp ce temperatura soluției nu a depășit niciodată 5°C. La sfârșitul acestei perioade, s-au adăugat 100 ml de H2O rece ca gheața la soluție, ceea ce a provocat și mai multă precipitare a solidului alb.

Întreaga suspensie a fost turnată în 100 ml de soluție de HCl 2M rece ca gheața într-un balon Erlenmeyer de 500 ml, care a fost ușor agitat și s-a produs o ușoară bolboroseală și efervescență, culoarea soluției trecând de la alb la albastru la verde și galben în mai puțin de un minut. Destul de spectaculos! După ce efervescența s-a diminuat, soluția a fost pusă din nou într-o baie de gheață cu agitare magnetică.

Când temperatura a scăzut la aproximativ 5°C, soluția era limpede, cu granule galbene de produs brut pe fund. Granulele au fost filtrate cu aspirație și recristalizate din IPA. După uscare la aer, cristalele galben-canar au reprezentat un randament de 65-70% din teorie."

≥>>>>>>>>end<<<<<<<<<<


Întrebarea mea pentru sursa mulțimii aici-
Dacă înlocuiesc greutatea moleculară echivalentă a piperonalului cu benzaldehidă, voi obține P2NP?

Metanolul este foarte ușor de obținut și nu este nevoie de un catalizator. Se pare că, în condiții foarte bazice, nu este necesar să se adauge catalizator atunci când se utilizează piperonal + nitroetan în metanol. După acidificare, cristalele RM par să se desprindă fără prea mult efort. Există mai multe avantaje dacă această cale funcționează și pentru alte aldehide.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Am încercat asta astăzi cu Benzaldehida ca posibilă cale de acces la P2NP.

≥>>>>start<<<<<≤

22 ml de Bza răcit a fost dizolvat în 80 ml de metanol într-o baie de gheață. Se adaugă 15 ml de nitroetan și se începe agitarea. S-a adăugat încet 8 g de NaOH în 40 ml pentru a controla temperatura sub 5 grade. Soluția a căpătat o culoare galbenă puternică.

Niciun semn de precipitat alb încă. Se va vedea ce se întâmplă. Se va continua agitarea timp de 60 de minute, apoi se vor turna 200 ml H20. Apoi se acidifică și se vede ce se întâmplă.

După 60 de minute, s-au adăugat 200 ml de H20 rece ca gheața, care a părut să producă un precipitat alb. Întreaga soluție a fost aruncată în 200 ml de soluție HCL 2M rece ca gheața. S-a produs o oarecare efervescență și temperatura a crescut la 16. Nu s-a mai întâmplat nimic. După răcire la sub 5, soluția a rămas galbenă și fără cristale evidente. Voi filtra, voi vedea ce rămâne și apoi voi lăsa soluția în congelator.

Au rămas câteva pete albe. Amestecul Rx nu s-a limpezit niciodată. A rămas cu textura de suc de portocale.

≥>>>>end<<<<≤

Singurul reactant discutabil a fost nitroetanul, deoarece nu l-am distilat. Acesta produce o flacără albă, lucru pe care l-am văzut doar la nitroetan sau metan.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Personal, nu am mai văzut această "rută", dar este posibil să înțelegeți greșit ceva. această sinteză utilizează, de fapt, un catalizator, baza. unele lucruri care nu sunt amine primare funcționează, cum ar fi soda sau aminele secundare, dar nu funcționează bine și aveți nevoie de o mulțime de timp pentru a le lăsa să reacționeze.Reacția dintre nitroetan și benzaldehidă are loc chiar și cu doar cele 2 amestecate împreună, dar este foarte reversibilă și necesită mult timp și căldură. în al doilea rând, nu înțeleg rostul răcirii la 5 C? Această reacție are nevoie de căldură pentru a fi condusă, din câte știu eu, indiferent de solventul folosit, este aceeași reacție până la urmă, în acest caz cel puțin, dar s-ar putea să mă înșel.
Există vreun motiv pentru a nu folosi doar o amină primară + AcOH?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
De fapt, am încercat acest lucru și cu GABA ca catalizator
 
Top