Puritatea metamfetaminei cu ajutorul unui refractometru

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Bună ziua, este posibil să măsurați puritatea optică a metamfetaminei cu un refractometru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Este destul de dificil din cauza acestor aspecte:
  • 1. lipsa de date
  • 2. indice de refracție instabil (depinde de temperatura probei)
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Compușii optici au aceleași proprietăți fizice și chimice, singura diferență fiind în polarizarea luminii. Aceasta nu pare să fie măsurată cu un refractometru.

Avem nevoie doar de un polarimetru.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
De fapt, vă înșelați parțial. Ele pot avea reactivitate chimică diferită (interacțiunea acidului tartric cu amfetaminele este un exemplu strălucit), interacțiune spin-spin diferită în moleculă într-un spațiu (analiza RMN). În ceea ce privește refracția - aveți dreptate, am greșit.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Atunci când acidul tartric reacționează cu amfetamina, acesta nu mai este un compus fotoactiv, ci devine un diastereomer. Este în natura diastereomerilor ca proprietățile lor să fie diferite între ele, dar înainte de reacția amfetaminei racemice, aceasta nu prezintă diferențe chimice și fizice.

În analiza nmr, din câte știu eu, izomerii nu pot fi deosebiți împreună, dar sunt mezomeri. Dacă aveți un exemplu, oferiți-l.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu am un exemplu, citiți despre Two-dimensional nuclear magnetic resonance spectroscopy dacă sunteți interesat.
Nu știu ce înțelegeți prin compus fotoactiv.
Am spus despre diferențele chimice. Reactivitatea diferită este, de asemenea, parțial caracteristică fizică ca interacțiunea spin-spin a atomilor din moleculă.

Nu văd un motiv pentru a continua acest subiect.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Nu știu ce înțelegeți prin compus fotoactiv.

fotoactiv: Nu vreau să spun racemic, a fost tastat greșit
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Nu am un exemplu, citiți despre Two-dimensional nuclear magnetic resonance spectroscopy în cazul în care sunteți interesat.

Trebuie să dați un exemplu pentru a vă dovedi afirmația, după cum am menționat mai devreme, nu puteți distinge izomerii optici cu nmr, ambii izomeri au același spin. Acești doi compuși diferă doar optic.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Nu văd un motiv pentru a continua acest fir.

Da, nu văd niciun motiv pentru a continua discuția, este inutilă. Ar trebui să citiți cu atenție chimia organică
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Hei, asta sună destul de insultător. Nu trebuie să-ți dovedesc nimic, omule. Acest mediu de forum implică o comunicare prietenoasă. Nu trebuie să fii atât de nepoliticos și toxic.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Îmi pare rău că mi-ai interpretat cuvintele astfel și îmi pare și mai rău că m-ai blocat timp de o lună.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Cuvintele mele au fost doar pentru mai mult ajutor.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Deci, poate că acest lucru va clarifica lucrurile. Dacă aveți o substanță dextro, aceasta se rotește în sensul acelor de ceasornic. Un leavo se rotește în sens antiorar. Dacă aveți un amestec racemic, acesta este 50/50. Nu vedeți chiralitate deoarece produsul net este 0°. Dacă aveți un amestec 60/40, acesta se rotește spre dreapta, dar nu aveți idee cât de mult ar curba lumina un amestec 60/40, cu excepția cazului în care tocmai ați măsurat un izomer pur la temperatura, presiunea barometrică etc
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, puteți, 100% are un indice de 1,503
 
Top